FY11 Robotiikka, automaatio ja ohjelmointi (2op)

Opintojaksolla perehdytään ohjelmoinnin, automaation ja robotiikan alkeisiin käyttäen mm. Arduinon mikro-ohjain- ja elektroniikka-alustoja sekä Lego Mindstorms välineitä. Aikaisempaa kokemusta ohjelmoinnista tai virtapiirien rakentelusta ei tarvita.

Yleiset tavoitteet

Opintojakson tavoitteena on, että

  • opiskelija oppii ohjelmoinnin alkeet, kasvattaa ymmärrystään virtapiirien toiminnasta ja ymmärtää robotiikan/automaation tarjoamat mahdollisuudet työelämässä, teknologiassa, kestävässä kehityksessä ja ihmisten normaalissa arjessa.
  • opiskelija kykenee ohjelmoimaan ja rakentamaan itsenäisesti toimivia systeemejä käyttäen apunaan eri tietolähteistä löytyviä ohjeita.


Keskeiset sisällöt 

  • mm. ohjelmointia käyttäen ohjelmointikieltä ja ns. ”blokki” -koodausta sekä itsenäisten systeemien rakentamista virtapiirien ja legorobotti-pakettien avulla.


Opintojakson arviointi

Laaja-alaisen osaamisen osa-alueita arvioidaan jatkuvan arvioinnin periaatteella opintojakson aikana. Opintojakson arvioidaan suoritettu/hylätty.