Kuoreveden koulu

Jämsän kaupungin perusopetuksen vl. 7-9 ja lukiokoulutus palaavat lähiopetukseen 6.4. alkaen

Jämsän kaupungin perusopetuksen vl. 7-9 ja lukiokoulutus palaavat lähiopetukseen

Tiedote. Julkaistu: 31.03.2021, 10:25
Jämsän kaupunki

Pirkanmaan pandemiaohjausryhmän 30.3.2021 suositusten ja Jämsän kaupungin valmiusjohtoryhmän 30.3.2021 linjausten mukaisesti Jämsän kaupungin perusopetuksen vl. 7-9 ja lukiokoulutus palaavat pääsiäisen jälkeen tiistaista 6.4 alkaen lähiopetukseen.

Koulukuljetukset toteutetaan tavanomaisilla aikatauluilla ja reiteillä.

Etäopetusjaksot alkoivat 8.3. ja ne kestivät yhteensä neljä viikkoa.

Lisätietoja:

Lukiokoulutuksen rehtori Juha Damskägg, p. 040 836 1604, myös perusopetuksen osalta
Ma. opetusjohtaja –opistojen rehtori Sini Käkönen perusopetuksen osalta 6.4. alkaen, p. 040 751 4731
Logistikko Joona Nurmi, p. 0400 506 811, koulukuljetusten osalta

KÄYTÄNNÖN JÄRJESTELYT JÄMSÄN KAUPUNGIN PERUSOPETUKSESSA 10.8.2020 ALKAEN

Koulutyö Jämsän kaupungin peruskouluissa käynnistyy ma 10.8.2020. Korona-pandemiasta johtuen kouluille on laadittu ohjeet opetuksen käytännön järjestelyihin liittyen. Ohjeet on laadittu yhteistyössä perusopetuksen rehtoreiden, sivistystoimialan hallinnon, kaupungin hallintoylilääkärin, Jämsän Ateria- ja puhtauspalveluliikelaitoksen ja logistikon kanssa.

Koulutyö toteutuu lähiopetuksena. Järjestelyissä kiinnitetään huomiota hygieniaan ja turvallisuuteen. Opetus toteutetaan lukujärjestyksien mukaisesti koulujen tavanomaisissa tiloissa ja ympäristöissä.

Tilanne koronaepidemian suhteen on Jämsässä rauhallinen. Uusia tapauksia ei ole todettu alueella viime kevään jälkeen. Koronavirus ei kuitenkaan ole kadonnut, ja erityistä huomiota on kiinnitettävä hygieniaan ja tartunnoilta suojautumiseen. 

Ohjeet perustuvat Opetushallituksen antamaan ohjeistukseen sekä Opetus- ja kulttuuriministeriön (OKM) ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen (THL) 4.8. antamiin suosituksiin.

Erityisen tärkeää on huomioida, että kouluun ei pidä tulla sairaana tai oireisena. Huoltajan vastuulla on huolehtia siitä, että lapsi jää kotiin, jos hänellä on pienimpiäkin oireita. Oireisten tulee hakeutua herkästi koronavirustestiin. Testiin pääsee ensisijaisesti ottamalla yhteyttä omaan terveysasemaan tai virka-ajan ulkopuolella Jämsän Terveyden päivystykseen. Ohjeissa korostetaan käsihygienian sekä yskimis- ja niistämishygienian merkitystä OKM ja THL ovat suosituksissaan tarkentaneet allergiaoireista johtuvia menettelytapoja.

Ohjeissa otetaan kantaa mm. koulun arjen toimintatapoihin, joilla pyritään ehkäisemään viruksen leviämistä. Osa ohjeista on hyvinkin yksityiskohtaisia, esim. miten toimitaan, jos oppilas sairastuu koulupäivän aikana. Osa ohjeista tarkennetaan koulukohtaisesti, esim. koulupäivän aikana tapahtuvat siirtymätilanteet.

Käytänteet muuttuvat mm. niiltä osin, että isoja yhteistilaisuuksia ei järjestetä, jos väljyys- ja hygieniatekijöitä ei voida huomioida. Vanhempainillat järjestetään mahdollisuuksien mukaan etäyhteyksiä hyödyntämällä.

Jämsän kaupungin hallintoylilääkäri on 5.8. antanut hygieniaohjeet. Ohjeiden mukaan koulu- ja esiopetuskuljetusten ajaksi suositellaan, että koululaiset käyttävät kankaista suojusta (esimerkiksi huivia), joka peittää nenän ja suun. Tämä vähentää pisaroiden leviämistä. Terveyden ja hyvinvoinnin laitos (THL) valmistelee parhaillaan maskien käyttöä koskevaa suositusta. Suosituksen valmistelu on vielä keskeneräinen. Suosituksen antamisen jälkeen hallintoylilääkäri tulee antamaan tarkentavat ohjeet asiasta.

Perusopetuslakia on muutettu väliaikaisesti vuoden 2020 loppuun. Laki mahdollistaa tartuntatautitilanteesta johtuvien poikkeuksellisten, määräaikaisten  opetusjärjestelyjen käyttöönoton, mikä tarkoittaa opetuksen järjestämistä osittain tai kokonaan muuna kuin lähiopetuksena etäyhteyksiä hyödyntäen. Suunnitelman valmistelu on käynnistetty ja siitä tiedotetaan erikseen.

Tartuntatautitilanne voi muuttaa nopeastikin viranomaisten antamia ohjeita ja suosituksia. Tästä seuraa, että Jämsän kaupungin ohjeet päivittyvät ja tarvittaessa hyvinkin nopeasti. Tiedotamme muutoksista.

Tutustu ohjeeseen tästä

Jämsän kaupunki toivottaa turvallista alkavaa lukuvuotta 2020-2021. Tervetuloa kouluun.

Lisätietoja: ma. opetusjohtaja-opistojen rehtori Sini Käkönen, puh. 040-751 4731

Kuoreveden koulu

Tervetuloa Kuoreveden koulun kotisivuille.
Kuoreveden koulu on yhtenäiskoulu, jossa annetaan opetusta vuosiluokille 1-9.

Yhteystietoja:

  • Opinkuja 2, 35600 Halli (Google kartta)
  • Rehtori Minna Kinnunen, puh. 040 524 7298
  • Apulaisrehtori Kirsi Mäkijouppila, puh. 040 524 7301
  • Koulusihteeri Jaana Huovinen, puh. 040 712 2490
  • Opettajat puh. 040 867 2357
  • Opinto-ohjaaja Riitta Salonen, puh. 040 712 2491
  • Erityisopettaja Marjut Carlson, puh. 040 735 3111
  • Siivoojat, puh. 050 353 2894
  • Kiinteistöhuolto, Matti Eeli, puh. 040 5681 490
  • Kiinteistöhuolto, päivystys, puh. 040 731 9414
  • henkilöstöllä sähköpostit ovat muotoa: etunimi.sukunimi@jamsa.fi
Kuoreveden koulun koko henkilökunnalla on käytössä työpuhelimet. Heidät tavoittaa puhelimista virka-aikaan klo 8-16. Numerot löytyvät täältä (Henkiökunta)


Koulutaksit:
Jani Kotiniemi, puh 040 515 3060
Ko-Hu Oy / autot 1 ja 2, puh. 0400 197 337
Tero Silvan, puh. 0400 589 821
Linja-auto:
Jyväskylän liikenne 020 742 5820

Tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
14 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä