Oriveden yhteiskoulu

Tutoropettajuus yhteiskoululla lv 2018-2019

Tutortoiminta yhteiskoululla:

  • opettajan tai opettajien ohjausta ja koulutusta, yhteistä opetuksen suunnittelua
  • koulutusta, oman osaamisen kehittämistä
  • valtakunnallisia, alueellisia tai seudullisia verkostoitumistapaamisia
  • verkostoyhteistyötä netissä
  • paikallisten tutoreiden kokouksia
  • Toiminnan tavoitteena koulun toimintakulttuurin kehittäminen

     

    Lukuvuoden 2018 - 2019 tutortoiminnan keskeisimmät tavoitteet yhteiskoululla:

    1) Monialaisten oppimiskokonaisuuksien koordinointi

    2) Koulun kansainvälisyystoiminnan kehittäminen niin, että siitä tulee pysyvä osa koulun arkea ja erityisesti niin, että kaikki koulun opettajat saadaan toimintaan mukaan (ei pelkästään kielten opet!)

    3) Samanaikaisopettajuuden kehittäminen, kaksi painopistettä:

    • Aineenopettajien välinen yhteistyö/samanaikaisopetus
    • Erityisopettajan ja aineenopettajan yhteistyö/samanaikaisopetus

Tutor-opettajat yhteiskoululla lv 2017-2018

Tutor-opettajia yhteiskoululla on kaksi. Tutor-opettajien työhön on syyslukukauden aikana kuulunut monialaisten oppimiskokonaisuuksien ideointi ja suunnittelu yhteistyössä muun kouluyhteisön kanssa. Lisäksi tutor-opettajat ovat opastaneet tvt:n käyttöönotossa osana omaa opetusta sekä kannustaneet opettajia hyödyntämään yhteisopettajuuden tarjoamia mahdollisuuksia.

Monialainen oppimiskokonaisuus Suomi100
Tutoropettajat valitsivat päätehtäväkseen vastuunkannon siitä, että koulussa käynnistyisi lukuvuoden aikana useampi, oppiaineiden rajat ylittävä oppimiskokonaisuus. Lukuvuoden alussa sovittiin, että juhlavuoden kunniaksi koko koulu toteuttaisi joulukuussa oppimiskokonaisuuden Suomi100.
Oppilaat otettiin mukaan suunnittelutyöhön ja heiltä kysyttiin millä tavoin he olivat jo alakoulun puolella aihetta käsitelleet ja millä tavoin he olisivat kiinnostuneita jatkamaan aiheen parissa yläkoulussa.

Oppilaiden ideoinnin pohjalta tutoropettajat laativat alustavan idean toteutuksesta. Tässä vaiheessa tutoropettajat loivat monialaisten suunnitteluun, toteutukseen ja arviointiin soveltuvan työkalun. Idea sekä suunnittelutyökalu esiteltiin opettajille, jonka pohjalta yhdessä sovittiin monialaisten toteutusaikataulu sekä ryhmäjaot (opettajat ja opetusryhmät).

Syksyn aikana koko koulun voimin toteututettavaa monialaista oppimiskokonaisuutta on suunniteltu sekä tutorvoimin että opettajaryhmissä aihealueittain.

Tvt opetuskäytössä
Yhteiskoulun opettajat ovat valmiita opastamaan kollegoitaan kaikissa tvt:n opetuskäytössä liittyvissä pohdinnoissa ja tuen tarpeissa. Koulun atk-tukihenkilö vastaa laitteiden käyttöön liittyvistä asioista, kun taas tutoreilla painopisteenä on tvt:n käytön pedagoginen puoli. Apua saa hihasta nykäisemällä ja tutorit ovat valmiina opastamaan henkilökohtaisesti tai pitämään koulutuksia eri kokoisille ryhmille (esim. iPadien eri sovellukset, Office365, PedaNet, Moodle, eTwinning).

Kysely koulutustarpeista
Tutor-opettajat toteuttivat marraskuussa kyselyn, jossa kyseltiin minkälaisiin aiheisiin opettajat toivoisivat lisäkoulutusta. Kyselyn tulosten pohjalta tutor-opettajat suunnittelavat kevätlukukukauden työtehtäviään vastaamaan mahdollisiiman pitkälle työyhteisön tarpeita.