2. tunti

2. tunti

  1. Ke 15.9 klo 11.45

Tavoitteet: (T1-T3, S1, S4) Opettaja kannustaa oppilaita osallistumaan yhteiseen musiikilliseen toimintaan. Vahvistetaan esiintymistaitoja ja rohkaistaan puhumaan muiden edessä omana itsenään. Ensimmäisen harjoitteen tavoitteena on huomata, kuinka kaikille jokin asia on vaikea ja jokin helppo. Opitaan ymmärtämään ja tuntemaan omaa itseä ja toista. Loppurentoutuksen tavoitteena on vahvistaa ryhmässä toimimisen taitoja sekä yhteistä ongelmanratkaisukykyä. Harjoitus auttaa myös hahmottamaan tilaa ja omaa suhdetta siihen. 


Eriyttäminen: Luokka jaetaan puoliksi, kun yhdistetään joko laulua tai kehorytmiä. Opettaja huomioi oppilaat yksilöllisesti ja auttaa tarpeen mukaan. Myös toinen opettaja tukee tarvittaessa.


Soittimet/materiaalit: Piano, diat, Saa laulaa! 1-2 kirja, iso lankakerä


Arviointi: Opettaja arvioi oppilaiden osallistumista


Tunnin kulku:


  • Pestään kädet. Opettaja tervehtii oppilaita, kun he saapuvat luokkaan. Tämä on hyvin tärkeää hyvän vuorovaikutussuhteen muodostumiselle. Samalla opettaja kohtaa jokaisen oppilaan yksilöllisesti. Opettaja kertoo tunnin kulusta.
  • Tehdään harjoite “Minulle on helppoa ja vaikeaa”. Sovelletaan tehtävää niin, että se sopii musiikintunnille. Tavoitteena on on vahvistaa esiintymistaitoja ja uskaltaa puhua muiden edessä omana itsenään. Tavoitteena on huomata, kuinka kaikille jokin asia on vaikea ja jokin helppo. Opitaan ymmärtämään ja tuntemaan omaa itseä ja toista. Opettaja kertoo oppilaille ensimmäisenä minkä asian kokee musiikissa helppona ja minkä vaikeana. Opettajalla on iso lankakerä käsissään ja sitten ope heittää satunnaisesti kerän jollekin lapselle. Jonka jälkeen kyseinen oppilas kertoo mikä hänelle on helppoa/vaikeaa musiikissa ja vierittää tämän jälkeen kerän eteenpäin.
  • Jatketaan kappaletta Nanuma song.
  • Opettaja esilaulaa kappaletta ja oppilaat laulavat perässä. Näin ollen kappaleen melodia vahvistuu entisestään. Opettaja näyttää selkeästi oppilaille käsillään miten kappale alkaa alhaalta matalalta, ja kohoaa keskelle ja korkealla ja päättyy taas alhaalle matalalle. Toistetaan niin kauan, että laulu sujuu mukavasti ja ilman open avustusta.
  • Seuraavaksi opettelemme kaanon laulua. Teemme opettajan kanssa yhteistyötä ja kun toinen opettaja alkaa laulamaan toisen puolen kanssa luokkaa, toinen opettaja “ottaa haltuun” toisen puolen. Tämä järjestelyä on selkeämpi ja helpompi kaanon laulun harjoittelussa, kun on kaksi opettajaa auttamassa. Toistetaan niin kauan, että sujuu.
  • Opetellaan kehorytmejä Saa laulaa! 1-2 kirjan avulla. S. 79. Opettaja näyttää rytmin ja oppilaat matkivat. Opettaja lausuu rytmit selkeästi “mus-tik-kaa, mus-tik-kaa” ja taputtaa kehoonsa. Kun rytmit ovat selvillä, otetaan Nanuma laulu mukaan. 
  • Voidaan jakaa myös puoliksi, että osa laulaa ja tekee kehorytmejä mukana.
  • Jos jää aikaa niin musatoiveita voisi laulaa
  • Itsearvointi: Noustaan seisomaan. Oppilaat vastaavat itsearviointiin niin, että jos on samaa mieltä, oppilas jää seisomaan, jos ei osaa sanoa, oppilas menee kumaraan, jos eri mieltä, oppilas menee alas kyykkyyn. Opettaja kysyy: 1. Opin tänään hyvin kaanon laulua. 2. Opin kehorytmien avulla rytmejä.
  • Loppurentoutus: “Ryhmäni”. Tavoitteena on vahvistaa ryhmässä toimimisen taitoja sekä yhteistä ongelmanratkaisukykyä. Harjoitus auttaa myös hahmottamaan tilaa ja omaa suhdetta siihen. Opettaja pyytää oppilaita liikkumaan luokassa. Kun oppilaat kuulevat äänimerkin, he pysähtyvät ja jäävät kuuntelemaan seuraavaa ohjetta. Opettaja pyytää oppilaita muodostamaan yhdessä neliön lattialla. Oppilaat ovat hetken ihan paikoillaan maassa. Kun muodostelma on onnistunut, opettaja pyytää nousemaan ylös taas ja jatkamaan kävelyä luokassa. Kun taas kuuluu äänimerkki, oppilaat pysähtyvät ja kuuntelevat seuraavaan ohjeen. Opettaja pyytää oppilaita menemään ympyrä-muodostelmaan lattialle. Kun muodostelma on valmis, voi sulkea silmänsä ja levätä hetken. Tämä harjoite voidaan toteuttaa myös seisten.
  • Tämän levon aikana opettaja kertoo vielä kannustavasti tunnin kulusta sekä tavoitteiden toteutumisesta ja mahdollisesti seuraavasta tunnista.