5.4.3. Opinnoissa eteneminen tavoitekokonaisuuksittain
Kyyjärven paikallinen opetussuunnitelma - luku 5.4.3. Opinnoissa eteneminen tavoitekokonaisuuksittain
Kyyjärven paikallinen opetussuunnitelma:
Tavoitekokonaisuuksittain opiskelu on tapa järjestää opetusta yksittäisille oppilaille oppilaskohtaisesti. Tavoitekokonaisuuksittain opiskeleva oppilas opiskelee kaikki yleisen opetussuunnitelman tavoitteet, mutta käyttää joihinkin tavoitteisiin joko enemmän tai vähemmän aikaa. Tavoitekokonaisuuksittain opiskelu on tarkoitettu oppilaille, joilla on tarvetta edetä opinnoissaan vuosiluokkaansa hitaammin tai nopeammin.
Ennen kuin oppilas siirtyy opiskelemaan tavoitekokonaisuuksittain, hänelle tehdään oppilaskohtaisen tuen tarpeen arviointi. Siinä selvitetään ja kuvataan oppilaan tuen tarve, opintojen etenemisen tilanne, aiemmat tukimuodot ja oppilaan edun mukaiset oppilasta parhaiten tukevat tukitoimet. Osana arviointia on perusteltava tarve poiketa opetussuunnitelman tavoitteista eli tässä tilanteessa tavoitekokonaisuuksittain opiskelu. Hitaammin etenevän oppilaan tulee saada oppilaskohtaisia tukitoimia ennen tavoitekokonaisuuksiin siirtymistä. Oppilaskohtaisia tukitoimia ei edellytetä siinä tapauksessa, kun oppilas etenee vuosiluokkaansa nopeammin.
Arvioinnista vastaa erityisopettaja yhteistyössä luokanopettajan tai luokanvalvojan ja tarvittaessa muiden opettajien kanssa.
Sivistysjohtaja-rehtori tekee hallinnollisen päätöksen arvioinnin pohjalta, ennen päätöstä hän kuulee huoltajia.
Oppilaskohtaisen tuen arviointiin perustuen laaditaan toteuttamista koskeva suunnitelma, johon kirjataan oppilaan vuosiluokkajaksojen (1-2, 3-6 ja 7-9) mukaiset tavoitekokonaisuudet ja niiden sisällöt, opinnoissa eteneminen ja oppilaan arvioinnin periaatteet ja toteutus sekä tuen tarpeen arvioon perustuvien tukitoimien toteuttaminen ja seuranta. Tavoitteista muodostetaan erilaajuisia tavoitekokonaisuuksia, joiden suorittaminen hyväksytysti on edellytyksenä opinnoissa etenemiseen kyseisessä oppiaineessa.
Suunnitelman laatimisesta on vastuu erityisopettajalla yhteistyössä luokanopettajan tai luokanvalvojan ja tarvittaessa muiden opettajien kanssa. Aineenopettaja on vastuussa oman aineen osalta arvioinnin ja suunnitelman laatimisesta. Arvioinnin ja suunnitelman laatimisessa voidaan hyödyntää myös monialaista yhteistyötä tarvittaessa. Suunnitelman laatimisessa tehdään myös yhteistyötä oppilaan ja huoltajan kanssa.
Suunnitelmaan tulee päivittää säännöllisesti, mitkä tavoitekokonaisuudet on suoritettu ja arvioitu. Suunnitelman toteutumista ja etenemistä, sekä tukitoimien riittävyyttä seurataan koko lukuvuoden ajan ja aina keväisin lukuvuosiarvioinnin yhteydessä. Suunnitelma päivitetään lukuvuoden alussa. Oppilaalla tulee olla kunkin vuosiluokkajakson päättyessä saavutettuina pääsääntöisesti kyseisen jakson tavoitteet.
Opetussuunnitelman perusteet 5.4.3.
5.4.3. Opinnoissa eteneminen tavoitekokonaisuuksittain
Paikallisen opetussuunnitelman mukaisista vuosiluokkakohtaisista tavoitteista voidaan oppilaskohtaisesti poiketa muodostamalla opetussuunnitelman tavoitteista erilaajuisia tavoitekokonaisuuksia[95]. Tavoitekokonaisuuksittain etenemisellä tarkoitetaan, että oppilas opiskelee hänelle laaditun suunnitelman mukaisesti yhdessä tai useammassa oppiaineessa tavoitekokonaisuuksittain vuosiluokittain etenemisen sijaan. Opetuksen järjestäjä tekee hallintopäätöksen[96] perusopetuksen oppimäärästä ja opetussuunnitelman tavoitteista poikkeamisesta.
Tavoitekokonaisuuksittain opinnoissa eteneminen mahdollistaa sekä nopeamman että hitaamman etenemisen yhden tai useamman oppiaineen jonkun tavoitteen tai joidenkin tavoitteiden osalta. Jos oppilas opiskelee omaa vuosiluokkaansa nopeammin, tavoitekokonaisuuksissa voi olla ylemmän tai ylempien vuosiluokkien tavoitteita. Jos oppilas etenee opinnoissaan omaa vuosiluokkaansa hitaammin, tavoitekokonaisuuksissa voi olla edeltävän vuosiluokan tai edeltävien vuosiluokkien tavoitteita. Hitaammin etenevälle oppilaalle on tullut antaa ryhmäkohtaisia tukimuotoja ja oppilaskohtaisia tukitoimia ennen tavoitekokonaisuuksittain opiskeluun siirtymistä.
Tavoitekokonaisuudet laaditaan pääsääntöisesti vuosiluokkajaksojen 1–2, 3–6 ja 7–9 tavoitteiden mukaisesti. Vuosiluokkajakson aikana oppilas, joka opiskelee oman vuosiluokkansa edeltävän vuosiluokan tai edeltävien vuosiluokkien tavoitteita, voi siirtyä vuosiluokalta seuraavalle. Kunkin vuosiluokkajakson päätteeksi oppilaalla tulee olla pääsääntöisesti saavutettuina kyseisen jakson tavoitteet. Tavoitekokonaisuuksittain opinnoissa etenevä oppilas opiskelee ensisijaisesti oman vuosiluokkansa mukana.
Tavoitekokonaisuuksittain opinnoissa etenemistä voidaan hyödyntää myös silloin, kun oppilas siirtyy perusopetukseen opiskeltuaan ulkomailla tai perusopetukseen valmistavassa opetuksessa.
Tavoitekokonaisuuksittain opinnoissa etenevälle oppilaalle laaditaan suunnitelma. Suunnitelmasta on käytävä ilmi oppilaan tavoitekokonaisuudet, niiden sisällöt, opinnoissa eteneminen ja oppilaan arvioinnin periaatteet. Suunnitelman toteutumista on arvioitava tarpeen mukaan, kuitenkin vähintään kerran lukuvuodessa. Suunnitelmaa tulee tarkistaa useammin, jos oppilaan tarpeet sitä edellyttävät.
Suunnitelman laativat oppilaan opettajat yhteistyössä oppilaan ja hänen huoltajansa kanssa.
Tavoitekokonaisuuksittain opinnoissa etenevän oppilaan oppimisen ja osaamisen arvioinnista määrätään luvussa 6.
[95] Perusopetuslaki 20 h §
[96] Perusopetuslaki 20 f §