YLVA:n toimintasuunnitelma kaudelle 2025-2026 sekä hallituksen jäsenet
Alavuden yläkoulun vanhempainyhdistys aloittaa yhdeksättä varsinaista toimintakauttaan. Toiminta tulee edelleen vaihtelemaan nuorten, vanhempien ja koulun henkilökunnan tarpeiden mukaan. Tärkeintä on tehdä asioita, joista on hyötyä oppilaille sekä kodin ja koulun yhteistyöhön. Toimintatavan valinnassa pidämme mielessä hauskanpidon, virkistyksen ja tehtävien mielekkään vastuunjaon.
Vanhempainyhdistys myöntää keväällä tilanteen mukaan 1-2 stipendiä jokaiselle luokalle luokkatovereidensa ja opettajansa valitsemille henkilöille. Suunnitelmissa on edelleen hankkia tarvittaessa välineitä esim. oppilaiden välituntiviihtyvyyden tueksi tai kohdentaa hankinnat muuhun koulun kanssa sovittavaan toimintaan.
Järjestämme mahdollisuuksien mukaan yhdistyksen tilille karttuneilla varoilla oppilaille virkistystä koulutyön lomaan. Virkistystä voivat olla muun muassa teemoiltaan vaihtelevat tapahtumat oppilaille ja vanhemmille ja muille asioista kiinnostuneille tai sellaisten virikkeiden hankkimista, jotka virkistävät oppilaiden koulupäivää. Töysän säästöpankkisäätiö on luvannut meille 1500e avustusta nuorten hyvinvointipäivän luennoitsijamenoihin.
Varoja pyritään saamaan jäsenmaksuilla, haettavilla avustuksilla, ja paketointipalvelusta. Myös muita varainhankinnan tapoja ideoidaan.
Pyrimme myös osallistumaan erilaisiin koulun ja kodin yhteisiin tapahtumiin ja toimimaan kanavana koulun ja kodin välillä. Kaikenlaisille erilaisille yhteistyömahdollisuuksille olemme avoimia.
HALLITUKSEN JÄSENET KAUDELLA 2025-2026
7A Katja Mäkynen
7C Marianne Sepponen
7D Elina Salomaa ja Sanna Katajamäki
7E Sini Tuuri
7F Tarja Seijari
8A Jenni Tastula
8B Susanna Heikkilä ja Sanna Katajamäki
8C Anneli Sepponen ja Katja Mäkynen
8D Minna Kontolampi ja Marjo Ala-salmi
8E Anni Lamminaho ja Pirjo Onnikki
8F Katri Takala-Niemistö
9A Sini Tuuri
9C Marja Matara-Aho, Sanna Myllyaho ja Katri Takala-Niemistö
9D Mari Vartiamäki ja Suvi Heikkilä