Steg I.

Vi får erfarenheter av att fotografera och filma

Inom småbarnspedagogiken kan man på många olika sätt dra nytta av fotografering och filmning med barn i nästan alla åldrar. Man kan närma sig fotografering och filmning till exempel med avseende på kreativ verksamhet och produktion av eget medieinnehåll, samling av information, strukturering och inspelning eller lek. När barnen bekantar sig med kameran som digitalt verktyg och fotografering och filmning som verksamhet och övar att fotografera och filma är ett lekfullt, experimenterande och utforskande tillvägagångssätt naturligast för dem.

 

Fotografering och filmning som aktivitet och färdighet är mer än bara tekniskt behärskande och teknisk användning av kameran (om än det perspektivet också är viktigt), för fotografering och filmning kan gå ut på eget uttryck, sökning av eget perspektiv och egen estetik. Utöver själva den tekniska fotograferingen och filmningen bekantar man sig så småningom till exempel med begreppet kameravinkel och avgräsning av bilden under fotograferingen. 

 

Läs mer om fotografering i Medialeikkis e-bok (på finska). 

 

💡Tips:

  • Under fotografering och filmning är bearbetning på en surfplatta ofta besvärligt med små händer; ibland kan en traditionell fickkamera vara ett mer praktiskt alternativ. 
  • Också ett stativ eller olika skyddsfodral med handtag kan underlätta fotografering och filmning; också en vuxen kan hjälpa till exempel genom att bära anordningen med barnet. 



Vi skapar tillsammans innehåll som kombinerar ljud och bild

Exempel Beskrivning
Chatterpix kids Ta ett foto av vilken sak eller vilket föremål som helst, ange plats för mun på fotot och spela in högst 30 sekunder prat (eller sång 🎵). Slutresultatet blir en video där den sak eller det föremål som valts ser ut att prata. Om man vill kan man också dekorera videon med ramar, bilder och text. 
Puppet Pals Det finns flera olika Puppet Pals-appar, men principen är densamma i dem alla; i appen kan man göra egna föreställningar genom att röra på figurerna i rutan, appen spelar också in tal. Det är alltså fråga om en sorts digital handdocksteater. 
Draw and Tell HD I appen kan man rita med digitala verktyg och använda färdiga figurer och annan rekvisita. Man kan röra på figurerna och samtidigt också spela in tal – slutresultatet kan man spara som video. Man kan också använda ett arbete som ritats på papper som bakgrund för föreställningen genom att fotografera det.