Neljän tieteen kisat 2024
MAOLin kilpailutoimikunta järjestää kansalliset matematiikan, tietotekniikan, fysiikan ja kemian kilpailut sekä peruskoululaisille että lukiolaisille: Neljän tieteen kisat!
Kilpailutoiminta kannustaa opiskelijoita matemaattisten aineiden opiskeluun ja tuo niistä kiinnostuneet opiskelijat yhteen, mikä mahdollistaa elinikäisten verkostojen ja ystävyyssuhteiden avautumisen nuorelle. Kilpailun kautta on mahdollista päästä edustamaan Suomea kansainvälisissä tiedeolympialaisissa. Kilpailua rahoittaa Opetushallitus.
Alkukilpailut järjestetään omalla koululla:
Lukion matematiikka, avoin sarja, perus- ja välisarja ti 29.10.2024
Lukion kemia, avoin sarja ja perussarja ke 30.10.2024
Lukion fysiikka, avoin sarja ja perussarja to 31.10.2024
Peruskoulun ja lukion tietotekniikka (Datatähti) 28.10.-10.11.2024
Loppukilpailut 17.–18.1.2024
Alkukilpailujen tulokset julkaistaan joulukuussa ja loppukilpailuihin päässeille lähetetään sähköpostitse kutsu osallistua loppukilpailuun.
Kilpailut alkavat klo 12 ja suoritusaika kemiassa ja fysiikassa 100 min, matikassa 120 min
Kysy lisää kilpailuista matikan opettajilta ja ilmoittaudu mukaan lähettämällä Wilma-viesti Sirpa Aallolle.
Lisätietoa löytää: https://maol.fi/neljan-tieteen-kisat/osallistu
Kemiakilpailun kysymykset ja ratkaisut:
MAOL_kemiakilpailu 30.10.2024_Perussarjan tehtavien ratkaisut.pdf
MAOL_kemiakilpailu 30.10.2024_Avoimen sarjan tehtavien ratkaisut.pdf
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin