Aapisen kuvatarina 6, s. 44-45



Sirke, Samuel, Kaapo ja Lucas:

On yö ja tulee valkoinen kissa Tahvon luokse. Tahvo rakastaa Bellaa ja menee naimisiin ja antaa pusun. Antaa myös sormuksen. Tahvo ihmettelee, kun Bella nukkuu. Valkoinen kissa aikoo syödä viisi hiirtä. Valkoinen kissa menee pois ja Tahvo menee perässä.

Minna, Valtteri, Onni ja Eveliina:

Yksi valkoinen kissa tulee Tahvon luokse. Tahvo makoilee muurilla. Valkoinen kissa sanoo: "Moikka!"
Tahvo ihailee Bellaa ikkunasta ja valkoinen kissa katsoo ja kysyy: "Ketä tuo on?"
Tahvo sanoo: " Se on Bella!" ja valkoinen kissa sanoo: " Aika omituista. Se on koira ja sinä olet kissa." Ja Tahvo sanoo: "Hmmm, hmmm, aika omituista."
Sitten valkoinen kissa kertoo Tahvolle olevansa Lumipallo ja pyytää Tahvoa lähtemään kanssaan hiirten metsästysretkelle. Sitten Tahvo lähtee valkoisen kissan kanssa hiiriretkelle.

Pirjo, Ukko, Vilho ja Tuukka:

Tahvo sanoo: "Kuka sinä olet?" " Olen Talvikissa ja olen Pohjoisnavalta. Tahvo sanoi, että minä rakastan Bellaa. Tahvo pyörittää päätään niin, että meinaa tulla toinen Tahvo-kissa! Talvikissa sanoo: "Napataanko hiirisoppaa?" Tahvo huomaa hiiret.

Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin