Tunnetaidot ja tunnetuen tarjoaminen
Tutustukaa ennakkomateriaaleihin ennen työstämistä:
1. Lukekaa artikkeli:
2. Soveltakaa luennollakin esiteltyä jäävuoriteoriaa jonkin valitsemanne "tunteikkaan" tilanteen työstämiseen.

3. Omat ja oppilaiden tunteet ja tarpeet niiden takana
Tunnetuki on keskeinen osa pedagogista osaamista. Tarkastelkaa alla olevien arviointikriteerien avulla omaa kykyänne tunnistaa omia ja oppijoiden tunteita ja tarpeita niiden takana.



- luentoTunteet kuuluu kaikille
- (avain opehuone2018)
- myös Opettajan tilannetaju -luennosta voi olla hyötyä ja iloa
- kokoavaa materiaalia tunnetaidoista (liitteenä)
- dioista löytyy vinkkejä lisämateriaaleista.
Tehtäväesimerkkejä teeman työstämiseen
1. Lukekaa artikkeli:
Nyman, T., & Ruohotie-Lyhty, M. (2009). Tunteet pelissä: Kielenopettajan tunnetiloja uran alkuvaiheessa. Kielikasvatus, opettajuus ja kulttuurienvälinen toimijuus.[Language education, teacher professionalism and intercultural agency, 203–221.
- Keskustelkaa tiimin kanssa, mitä artikkelista jäi mieleen. Yllättikö jokin? Kuulostiko tutulta?
- Osasitko samastua opettajien tunteisiin?
a) Tavat käsitellä tunteita voivat joko rakentaa tai vaikeuttaa tulevaa työtä opettajana ja siksi niistä tietoiseksi tuleminen mahdollistaa tietoisemman oman opettajuuden kehittämisen ja on osa opettajan ammattitaitoa. Tässä tehtävässä on tarkoitus eläytyä nuorten opettajien kohtaamiin todellisiin tilanteisiin ja pohtia omia todennäköisiä tunnereaktioitasi niissä. Tilanteet on poimittu haastatteluaineistosta, joten niiden lukeminen voi aluksi olla haastavaa. Valitkaa case-kertomuksista muutamia teitä kiinnostavia keskustelun pohjaksi.
- Pohdi harjoituksessa, millaisia tunteita erilaiset kouluympäristön tapahtumat sinussa herättäisivät. Voit valita tunteen tunnesanamonisteesta.
- Pohdi, miksi tilanteet herättävät sinussa juuri näitä tunteita.
- Pohdi sitten, miten yleensä toimit tuntiessasi yllä kuvattuja tunteita?
- Keskustele ryhmäsi kanssa siitä onko tunnereaktionne tilanteessa samanlainen, entä toimitteko samalla tavalla? Mistä erot tai yhtäläisyydet johtuvat?
- Miten tilanteen erilaiset mahdolliset tulkintatavat vaikuttavat tunteisiin? Entä miten tapanne reagoida tunteisiin vaikuttaisivat tilanteen myöhempään kehittymiseen?
- Miten uusi opettaja voi säädellä omia tunteitaan ensimmäisen työvuoden aikana? (tunteiden säätely = Tunteiden voimakkuuden tai keston säätelyä. Säätely ei tarkoita tunteiden kieltämistä alaspainamista. Myös myönteisiä tunteita voi säädellä).
- Vaihtoehto 1: Kootkaa artikkelin ja keskustelun pohjalta noin 5 merkittävää oivaltamaanne asiaa. Asiat voivat liittyä opettajan tunteisiin, ja/tai oppilaiden tai ryhmän tunteisiin.
- Vaihtoehto 2: Kootkaa tunnilla keskustelemanne perusteella ohjeet työnsä aloittavalle opettajalle siitä, miten työn herättämien monenlaisten tunteiden kanssa voisi tulla parhaiten toimeen.

3. Omat ja oppilaiden tunteet ja tarpeet niiden takana
Tunnetuki on keskeinen osa pedagogista osaamista. Tarkastelkaa alla olevien arviointikriteerien avulla omaa kykyänne tunnistaa omia ja oppijoiden tunteita ja tarpeita niiden takana.
- arviointikiteerit pedagogisen osaamisen arviointityökalusta (Pöysä & Kainulainen, 2020)



Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin