Aurinkotassujen puuhasteluja
Viikko 36
"Pompin, pompin kuralätäköissä.
Kurahousut, kumisaappaat,
sadehattu päässä.
Keitän kuravellii,
sakeata vellii."
Sadesäät ovat syksyn osalta alkaneet. Ilma tuoksuu sateella erilaiselta, maa muuttuu märäksi ja puut sekä kasvit jatkavat iloista kasvuaan.
Sateinen sää on kiinnostava aihe. On mukava tutkailla ikkunasta, kuinka sadepisarat tippuvat taivaalta ja osuvat maahan. On mielenkiintoista tutkia, mitä muutoksia sade aiheuttaa luonnossa.
Tämän viikon aikana olemme
- tutkineet sääennustuksia ikkunasta sekä säätiedotuksista 🍂🌧️🌦️
- tutustuneet päiväkodin yläkerrassa asuvaan Tervanalleen 🐻
- pienet sormemme ovat asetelleet palikoita paikalleen, tarttuneet kaivurin kahvoihin, harjoitelleet magneettikynän käyttämistä, käännelleet kirjan sivuja ja vaikka mitä muuta!
- yksi jännittävistä uusista tutkimuksen kohteista oli tuntoaisti: saimme kokeilla miltä tuntuu taikamuta (kaakao-ja perunajauho+vesi) tai sormiin tarttuva tahna (hunaja+kaurahiutale) ja miten spagetin saa katkaistua tai pienet linssit siirreltyä purkkeihin
Viikko 35
- Maanantain metsäretkellä keräsimme pussiin erilaisia luonnosta löytämiämme asioita: käpyjä, lehtiä, havunneulasia, puun kuorta, oksia..
- Keskiviikkona loimme näistä luonnon antimista yhteisen luontotaideteoksen, samalla harjotellen liiman levittämistä ja asioiden kiinnittämistä. Tutkimme myös, mitä löytämämme asiat olivat ja miltä ne tuntuivat sormissa.
- Olemme harjoitelleet arjen askareita ruokakärryjen palauttamisessa, samalla kulkien portaita ylös ja alas
- Mukaan on mahtunut paljon erilaista leikkiä ja toimintaa; värivarjo, koti- ja kauppaleikki, autoradat ja legopalikat sekä keilausharjoittelu




Viikko 34
- tutustuneet toisiimme, uusiin aikuisiin ja lapsiin, pienryhmätoiminnan kautta
- oppineet päiväkodin rytmistä ja arjesta: apuna meillä on ollut esimerkiksi kuvakortit
- oppineet uusia sanoja🦊🐷🐸
- hiekkalaatikolla olemme esimerkiksi rakentaneet linnoja ja kakkuja sekä tarjoilleet kahvia ja jäätelöä toisillemme 🍰🍦☕️
- olemme keinuneet huuuurjan kovaa, opetelleet itse ottamaan vauhtia
- kävimme metsäretkellä tapaamassa Metsämörriä🌲
- valitsimme haluamiamme kuvia ja teimme lempijutuistamme kuvakollaasit🔍



Metsämörri mukaan seikkailuun
Kohti syksyä🍃
- Metsäretkiä
- Vierailuja leikkipuistoon
- Kukkakedon ja jäätelötötteröiden askartelua
- Jumppasalissa tasapainoilua, kiipeilyä ja leikkimistä
- Arjen lomassa tapahtuvaa kokopäivä pedagogiikkaa
Olipas ihanaa, kun saimme kesän ajaksi seuraamme paljon uusia tuttavuuksia; lapsia ja aikuisia!
Tämän viikon jälkeen tapahtuu paluu arkeen ja ryhmämme täydentyy uusilla lapsilla. Samalla sanomme heipat mukaville leikkikavereille, jotka siirtyvät uusiin ryhmiin❤️









