6. Yhteishaku ja muita vaihtoehtoja

Tuntisuunnitelmia

Oppilaat merkitsevät eri aloja käsiteltäessä, oman kiinnostuksensa kirjaan. Opintopolku.fi tulee vähitellen oppilaalle tutuksi, kun he etsivät mahdollisia oppilaitoksia eri aloilta. Osalle oppilaista voi jatko- opiskelupaikka löytyä myös ruotsin- tai englanninkielisistä koulutuksista.

Yhteishaku- DEMO kannattaa esitellä myös vanhemmille vanhempainilloissa tai tiedottaa siitä heille Wilma ym. viestillä. Samalla pyydä heitä päivittämään henkilötiedot, kansallisuudet, lupatiedot, osoitteet, sähköpostiosoitteet ja puhelinnumerot koululle.

Ennen yhteishakua tehdään hakutoiveiden kartoitus ja pyydetään oppilaita keskustelemaan asiasta kotona. Merkitse esim. Wilmaan kotitehtäväksi.

Yhteishaun toteuttaminen on syytä tiedottaa huoltajille vanhempainillassa ja mahdollisesti kotisivuilla ja wilmassa.