Jakokosken koulun lukuvuosisuunnitelma 2025-2026 liitteineen
Jakokosken koulun lukuvuosisuunnitelma 2025-2026
Perustiedot ja tilastot
Koulun yhteystiedot
Opetuksen järjestäjä: Kontiolahden kunta
Koulun nimi: Jakokosken koulu
Koulun osoite: Jakokoskentie 6 b, 81220 JAKOKOSKI
Koulun puhelinnumero, opettajat: 013 732 724
Rehtorin yhteystiedot: koulunjohtaja Matti Hurskainen, 040 487 2111
Erityisopettaja Nelli Riekkinen, 050 465 3573
Lukuvuositiedot
Koulunjohtaja:
Matti Hurskainen
Henkilökunta:
Annamari Sivonen luokanopettaja, 1.-2. lk. (virkavapaalla syyslukukauden 2025, sijaisena Eveliina Oinonen)
Satu Muinonen, luokanopettaja, 3.- 4. lk.
Matti Hurskainen, luokanopettaja, 5.-6. lk.
Nelli Riekkinen, laaja-alainen erityisopettaja
Kari Multanen, kiertävä englanninopettaja
Elisa Kinnunen, tuntiopettaja (ke)
Sari Vatanen, ortodoksisen uskonnon opetus
Auli Kallio, koulunkäynninohjaaja
Marko Koskelo, koulunkäynninohjaaja
Petri Väänänen, koulunkäynninohjaaja
Ella-Noora Kuivalainen, kouluterveydenhoitaja
Terttu Meriläinen, koulukuraattori
- Perusopetusryhmiä 3 kpl
- Toistaiseksi voimassa olevia opettajan virkoja 5 kpl (2 luokanopettajan virkaa, yksi päätoimisen tuntiopettajan virka + kiertävän englannin lehtorin ja laaja-alaisen erityisopettajan virat, joiden pääkoulu on Jakokoski)
- Koulunkäynninohjaajia yksi toistaiseksi olevassa työsuhteessa ja kaksi määräaikaisena lukuvuonna 2025-2026
Lukuvuoden työ- ja loma-ajat:
Lukuvuosi 2025-2026
Koulu alkaa 6.8.2025
Syysloma vko 42
Syyslukukauden viimeinen koulupäivä 19.12.2025
Kevätlukukausi alkaa 7.1.2026
Talviloma vko 10
Pääsiäinen 3.4.-6.4.2026
Vapunpäivä 1.5.2026
Helatorstai 14.5.2026
Kouluvuoden viimeinen työpäivä lauantaina 30.5.2025
Opetuskieli: suomi
Oppilasmäärä: 64
Käytettävissä olevat tunnit:
yleisopetus: 83
erityisopetus: 14
tukiopetus: 55
muut tehtävät: TVT-vastaava 1 vkh
muut resurssit:
- kerhotunnit 24 h (syyslukukausi 2025)
Lukuvuoden tapahtumat ja koulun ulkopuolinen opetus (opintoretket, leirikoulut, TET, KU-toiminta)
Syyslukukausi:
Elokuu:
- koulu alkaa 6.8. (klo 8.30-12.30)
- koulukuvaus 12.8.
- poistumisharjoitus 21.8.
- oppilaskunnan hallituksen vaalit vko 35
- Kodin ja koulun päivän iltatapahtuma yhteistyössä vanhempaintoimikunnan kanssa 20.8.
Syyskuu:
- Kontiolahden evankelisluterilaisen seurakunnan päivänavaus 2.9.
- Hyppynarutus -esitys 1.lk Kylmäojan koululla 4.9.
- yhteisöllisen monialaisen opiskeluhuoltoryhmän kokous 29.9.
- huoltajailta 16.9.
- uimaopetus Rantakylän uimahallissa 30.9.
- liikenneturvallisuusviikko, vko 37
- luokkien marjaretket/metsäretket lähialueille
- tavoitekeskustelut (opettaja ja oppilas)
- tapakasvatusviikko, vko 38
Lokakuu:
- Kontiolahden evankelisluterilaisen seurakunnan päivänavaus 9.10.
- koululaiskonsertti
Marraskuu:
- uimaopetus Rantakylän uimahallissa 6.11., 13.11. ja 28.11.
- Halloweentapahtuma (oppilaskunta).
- 3.-4.lk. kaupunginorkesterin konsertti 20.11.
- oppimiskeskustelut marras-tammikuussa
- pienten koulujen salibandyturnaus Kylmäojan koululla 24.11.
- kouluyhteisön terveellisyyden ja turvallisuuden tarkastus
Joulukuu:
- oppimiskeskustelut
- Kontiolahden evankelisluterilaisen seurakunnan päivänavaus 10.12.
- mahdollisesti joulukirkko joko Kontiolahden kirkossa tai etäyhteydellä
- syyslukukauden päätös 19.12.
Lisäksi:
- Kulttuurin virta -toimintaohjelmaan osallistuminen
- kirjastoauto perjantaisin 15.8. alkaen
- luokkien retket lähiseudulle
- Monialaisen oppimiskokonaisuuden suunnittelu ja toteutuksen aloittaminen
- Yrittäjäyhteistyö ja yrittäjyyteen liittyvät kokonaisuudet koko koululle
Kevätlukukausi:
Tammikuu:
- kevätlukukausi alkaa 7.1.
- kirjastotoimen pitämä kirjavinkkaus eri luokka-asteille keväällä
- oppimiskeskustelut
Helmikuu:
- uutisten viikko vko 6
- mediataitoviikko vko 7
- ystävänpäivä + tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden teemapäivä (oppilaskunta) 13.2.
- hiihtoretket luokittain
- koko koulun hiihtokilpailut ja hiihtotapahtuma 27.2.
- Mustavaaran ulkoilupäivä yhteistyössä vanhempaintoimikunnan kanssa
- taiteilijavierailu 1.-2.lk.
Maaliskuu:
- Eskarit tulevat koululle vierailulle. Luokkaan tutustuminen ja salissa yhdessä leikkimistä.
Huhtikuu:
- oppilaskunnan järjestämä vapputapahtuma
- uimaopetus Vesikossa tai Rantakylän uimahallissa
- ortodoksioppilaiden kirkkomatka Joensuuhun 8.4.
Toukokuu:
- uusien ekaluokkalaisten tutustumispäivä
- kuutosluokkalaisten yrittäjyystapahtuma Kontiolahden koululla
- kevätjuhla
- kuutosluokkalaisten tutustuminen Kontiolahden kouluun 22.5.
- todistuksien jako ja lukuvuoden päätös 30.5.
Lisäksi:
- Kulttuurin virta -ohjelmaan osallistuminen: 4.lk. kulttuurityöpaja, 5.lk. perinnepulahdus (museovierailu), 6.lk. kuvisseikkailu (museovierailu)
- Kontiolahden evankelisluterilaisen seurakunnan päivänavaukset
- kirjastoauto joka perjantai
- luokkien retket lähiseudulle
- yrittäjäyhteistyö ja yrittäjyyteen liittyvät kokonaisuudet koko koululle
Kehittämistyö
Koulukohtaiset kehittämiskohteet
Kontiolahden kunnan lukuvuoden 2025-2026 perusopetuksen yhteiset tavoitteet ovat oppimisen tuki, turvallisuus ja hyvinvointi, oppimisen perustaidot, ekologinen ja sosiaalinen kestävyys sekä tekoäly. Koulun kehittämistavoitteet on valittu tukemaan näitä tavoitetta. Tavoitteet 2-3 ovat jatkoa edellisen lukuvuoden tavoitteille:
1) Oppimisen tuki
Lukuvuosi 2025-2026 on siirtymäaikaa uudistetun oppimisen tuen käyttöön ottamisessa. Lukuvuoden aikana otetaan käyttöön uuden lainsäädännön mukaiset käytänteet ja käsitteet sekä luodaan niitä soveltavat toimintamallit opetuksen järjestäjän ja koulun tasolla. Edellisiä tukevana mitattavana toiminnallisena tavoitteena on, että lukuvuoden 2025-2026 aikana Jakokosken koulussa luodaan vähintään kolme uutta rakennetta tai tapaa, jotka liittyvät oppimisen edellytyksiä tukeviin opetusjärjestelyihin tai mahdollistavat ryhmäkohtaisen ja oppilaskohtaisen tuen tehokkaan järjestämisen.
2) Turvallisuus ja hyvinvointi
Turvallinen koulu on jokaisen lapsen ja koulussa työskentelevän aikuisen perusoikeus. Kouluyhteisön turvallisuus sisältää niin fyysisen kuin henkisenkin turvallisuuden näkökulmat. Henkisen turvallisuuden parantamisessa erityistä huomiota kiinnitetään kiusaamisen vastaiseen ja sitä ennaltaehkäisevään työhön. Lukuvuonna 2025-2026 edistämme turvallisuutta tavoitellen sitä, että koulun turvallisuus ja sen kokeminen parantuvat aiempaan verrattuna. Tavoitteen toteutumista arvioidaan seuraavilla mittareilla:
- Lukuvuoden aikana järjestetään vähintään kolme oppilaitosturvallisuutta parantavaa harjoitusta tai koulutusta, esimerkiksi poistumisharjoitus, ensiapukoulutus, alkusammutuskoulutus, turvallisuuskävelyt.
- KiVa Koulu -oppilaskyselyn lisäksi järjestetään koulun oma kiusaamiskysely syys- ja kevätlukukaudella. Kyselyjen koonnit raportoidaan yhteisöllisessä opiskeluhuoltotyössä ja mahdollisesti ilmi tulleet kiusaamisepäilyt annetaan KiVa-tiimin selvitettäviksi.
- Keväällä 2026 kunnan perusopetuksen huoltajakyselyn väitteen "Koemme, että lapsemme olo koulussa on turvallista" vastausten keskiarvo on vähintään 3,2 asteikolla 0-4.
3) Oppimisen perustaidot
Tavoitteena on kiinnittää yhteisesti huomiota opiskelutaitoihin ja harjoitella niitä. Opettajat osallistuvat seudullisiin täydennyskoulutuksiin ja yhteisiin pedagogisiin keskustelu- ja suunnittelutilaisuuksiin. Oppimisen perustaitojen harjoitteluun kuuluvat myös koulukummitoiminta, oppilaiden vastuuttaminen ja huoltajayhteistyö. Lukuvuonna 2024-2025 luotiin koululle oppimisen perustaitojen toimintaodotukset oppilaille ja huoltajille. Tavoitetila lukuvuoden 2025-2026 päättyessä on seuraava:
- Jokaisessa luokassa on käsitelty oppimisen perustaitoihin liittyvät odotukset ja harjoiteltu niitä.
- Odotusten toimivuutta on testattu käytännössä ja tehty niihin tarvittaessa muutoksia.
- Lukuvuoden päättyessä henkilökunta ja oppilaat tuntevat toimintaodotukset. Oppilaiden toimintaodotusten tunteminen on ikätasoista ja sen kartoittavat luokanopettajat. Henkilökunnan toimintaodotusten tuntemisen tason selvittää koulunjohtaja.
Toimintaohjelmien painotukset lukuvuodelle
Kestävään elämäntapaan ohjaamisessa on apuna seudullinen Globaalikasvatussuunnitelma.
Kestävää elämäntapaa tuetaan esimerkiksi ohjeistamalla energiansäästöön, mm. valojen sammuttaminen tiloista, joissa ei oleskella. Oppimateriaaleja pyritään hankkimaan ja käyttämään kestävällä tavalla siten, että materiaalin elinkaari käytössä on mahdollisimman pitkä. Käytöstä poistettu materiaali lajitellaan. Jakokosken koululla on oma kestävän kehityksen suunnitelma.
Kulttuurikasvatusta painotetaan huolehtimalla siitä, että jokainen vuosiluokka osallistuu lukuvuoden aikana Kulttuurin virta -toimintaohjelman mukaiseen toimintaan mahdollisuuksien mukaan ja tarvittaessa etäyhteyksiä käyttämällä.
Opetussuunnitelmaosuus (Kunta-/koulukohtainen ops)
1. Koulun toimintakulttuurin kuvaaminen
Koulumme arvoja ovat itsestä huolehtiminen ja arjen taidot toiset huomioon ottaen. Näitä arvoja painotamme kaikessa koulun toiminnassa pyrkimyksenä kasvattaa oppilaista vastuullisia kansalaisia. Lisäksi käyttäytymisen parantaminen on koulumme painopiste ProKoulu -toiminnan kautta.
Arvoista on johdettu seuraavat koulun pelisäännöt:
1. Noudatan annettuja ohjeita ja sääntöjä.
2. Kohtelen kaikkia kunnioittavasti ja tasapuolisesti.
3. Kannustan ja autan muita.
4. En kiusaa.
5. En kiroile.
6. Annan kaikille työrauhan. Viittaan!
7. Huolehdin tehtävistäni ja tavaroistani.
8. Pidän paikat kunnossa ja laitteet ehjinä.
9. Ilmoitan vahingoista.
10. Olen reilu, rehellinen ja kannan vastuuni.
Jakokosken koulun ProKoulu -käyttäytymisodotukset
Arvoperustan toteutumista seurataan osana koulun ProKoulu -toimintaa ja sen vuosiarviointia yhteisöllisessä monialaisessa opiskeluhuollossa.
Tasa-arvon ja yhdenvertaisuuden toteutuminen on tärkeä asia osa Jakokosken koulun arvoperustaa. Toteutumisen tavoitteet, muodot ja arviointi on määritelty koulun tasa-arvo- ja yhdenvertaisuussuunnitelmassa.
ProKoulu -toiminnassa painotamme käyttäytymisen parantamista. Toiminnan painopisteenä on ennaltaehkäisevä työ. KiVa Koulu -toimintaa jatketaan ja oppitunteja sekä teemoja pidetään eri luokka-asteilla, erityisesti ensimmäisellä ja neljännellä luokalla.
Kiusaamisen vastaista työtä vahvistetaan seuraavilla toimenpiteillä ja yhteistyötahoilla:
-Koulun oma kiusaamiskartoitus kahdesti lukuvuodessa täydentää KiVa Koulu -kyselyä
-Kaveritaitojen harjoittelua kuraattorin johdolla suunnattuina jaksoina tarvittaessa
-Panostus tunnetaitoihin alkuopetuksessa
Koulun pelisäännöt.
Liikunnallista elämäntapaa edistämme kehittämällä monipuolista liikkumista koulun lähiympäristössä. Koulun piha-aluetta kehitetään liikunnallista elämäntapaa tukevaan suuntaan.
KiVa Koulu -toimintaan liittyvien oppilaskyselyjen tuloksia hyödynnetään toiminnan suunnittelussa.
Yrittäjyyskasvatuksen tukena on Joensuun seudun yrittäjyyskasvatussuunnitelma. Yrittäjyyskasvatuksen tavoitteiden toteutuminen arvioidaan osana koulun lukuvuoden toiminnan arviointia.
Lukuvuonna 2025-2026 Jakokosken koulun monialaisena oppimiskokonaisuutena on Opiskelun perustaidot. Jakson tavoitteena on kiinnittää huomiota oppilaan perustaitoihin ja harjoitella niitä. Tämä sisältää sekä oppimis- ja opiskelustrategioita että esimerkiksi riittävän unen, liikunnan ja palautumisen käsittelyä ikätasoisesti. Monialaisen kokonaisuuden suunnitelma, josta ilmenevät toteuttamisen yleiset periaatteet, tavoitteet, sisällöt, toteutus, arviointi ja kehittäminen, julkaistaan koulun Peda.net-sivulla.
Jakokosken koulun valinnaisaineet, niiden toteuttamisen laajuudet ja periaatteet on kuvattu koulun Peda.net-sivulla.
Jakokosken koulun valinnaisaineet lukuvuonna 2025-2026:
Taito- ja taideaineiden syventävät kurssit ovat käsityö, liikunta ja kuvataide.
Muun valinnaisaineen kurssit ovat draama sekä tieto- ja viestintätekniikka (TVT).
2. Opetuksen järjestäminen
KiVa Koulu -toiminta on oleellinen osa koulun toimintakulttuuria. KiVa-tiimi on yhteydessä oppilaiden koteihin, mikäli heidän lapsensa on osallisena kiusaamistapauksen käsittelyssä.
ProKoulu -toiminta edistää erityisesti koulun työrauhaa. Lukuvuonna 2025-2026 jatketaan CiCo-toimintamallin käyttöä tarvittaessa.
Oppilastoimikunta on mukana ProKoulu-toiminnan kehittämisessä niin, että käyttäytymisodotuksiin liittyviä asioita suunnitellaan ja arvioidaan myös siellä. Yhteisöllinen opiskeluhuolto ja vanhempaintoimikunta mahdollistavat huoltajien osallisuuden työrauhan edistämisessä.
Järjestyssääntöjä täydentävät yhdessä oppilaiden ja huoltajien kanssa laaditut koulun yhteiset pelisäännöt.
Positiivista pedagogiikkaa ja ennaltaehkäisevää työtä tuodaan esille keinona parantaa työrauhaa.
Tukioppilastoiminta, jossa 5.-6.-luokkalaiset ovat 1.-2.-luokkalaisten koulukummeja, auttaa työrauhan parantamisessa, kun vanhemmat oppilaat auttavat nuorempia sisäistämään käyttäytymisodotukset.
Tämä suunnitelma sisältää Jakokosken koulun täydennykset seudulliseen ohjeistukseen kasvatuskeskustelujen ja kurinpitomenettelyjen toteuttamisesta.
Näiden sääntöjen ja ohjeiden perehdyttäminen tai kertaaminen koko henkilökunnalle toteutetaan vuosittain lukuvuoden alettua. Perehdyttämisestä ja kertaamisesta vastaa koulunjohtaja.
Väkivallan, kiusaamisen ja häirinnän tunnistamiseksi ja siihen puuttumiseksi tehdään järjestelmällisesti työtä. Tunnistamisen ja puuttumisen välineinä toimivat ProKoulu- ja KiVa Koulu -toimintamallit.
Koulun tietoon tulleista väkivalta- kiusaamis- tai häirintätapauksista koulussa tai koulumatkalla ilmoitetaan teon kohteen ja teosta epäillyn huoltajalle tai lailliselle edustajalle (Perusopetuslaki 29 §). Tarvittaessa koulu tekee lastensuojeluilmoituksen hyvinvointialueelle (Lastensuojelulaki 25 §).
Ohjeet ja säännöt esitellään vuosittain koko koulun huoltajaillassa. Lisäksi huoltajille tiedotetaan asiasta Wilman kautta.
Toiminta-alueittain järjestettävässä opetuksessa opiskellaan oppiainejaon sijaan toiminta-alueittain. Oppilaalla on ensisijainen oikeus opiskella oppiaineittain. Toiminta-alueittain järjestettävään opetukseen siirrytään vasta, kun oppilas ei oppimiskykyyn vaikuttavan vamman, sairauden tai toimintakyvyn rajoitteen vuoksi eikä ryhmäkohtaisista tukimuodoista ja oppilaskohtaisista tukitoimista tai oppimäärien rajaamisesta huolimatta pysty opiskelemaan oppiaineittain.
Jakokosken koulussa ei tällä hetkellä järjestetä opetusta toiminta-alueittain.
Tavoitekokonaisuuksittain eteneminen tarkoittaa sitä, että oppilas etenee yhdessä tai useammassa oppiaineessa tavoitekokonaisuuksittain vuosiluokittain määriteltyjen tavoitteiden sijaan. Tällöin hänelle laaditaan suunnitelma, jonka mukaisesti hän etenee. Tavoitekokonaisuuksittain eteneminen mahdollistaa sekä nopeammin että hitaammin etenemisen oppiaineessa tai oppiaineissa. Jos hitaammin etenemiselle ilmenee tarvetta, tulee tehdä tuen tarpeen arviointi, suunnitelma, ja päätös. Hitaammin etenevän oppilaan on tullut saada ryhmämuotoisia ja oppilaskohtaisia tukitoimia ennen tavoitekokonaisuuksittain opiskeluun siirtymistä. Nopeammin etenevälle oppilaalle tehdään suunnitelma ja päätös ennen tavoitekokonaisuuksittain opiskeluun siirtymistä.
Jakokosken koulussa opetus järjestetään yhdysluokissa vuosiluokille 1.-2., 3.-4. ja 5.-6. Ympäristöopissa, historiassa ja uskonnossa noudatetaan yhdysluokissa vuorokursseja. Lukuvuonna 2025-2026 luokat 1.-2. ja 3.-4. opiskelevat parittoman ja luokat 5.-6. parillisen vuorokurssin mukaan.
Lisäksi luokkarajat ylittävää opetusta tapahtuu 4.-6.-luokkien valinnaisaineissa.
Jakokosken koulussa sovelletaan Joensuun seudun etäopetusohjeita. Sähköisistä alustoista ja ohjelmistoista käytetään niitä, jotka ovat oppilaille tuttuja tai joiden käyttö voidaan opettaa etämenetelmillä. Käytössä olevia alustoja ovat tällä hetkellä Peda.net, Office 365, Google Classroom ja ViLLE.
3. Opetuksen ja kasvatuksen tavoitteita tukeva muu toiminta
- Koulun kerhotoimintaa sekä koulun henkilökunnan järjestämänä että Harrastamisen malli -toimintaohjelman puitteissa. Linkki koulun kerhosuunnitelmaan
- Kirjastoauto käy perjantaisin.
- Kontiolahden evankelisluterilainen seurakunta pitää aamunavauksen kolme kertaa lukukaudessa.
- Kontiolahden 4H-yhdistys järjestää koululla iltapäivä- ja kerhotoimintaa
- Koulun vanhempaintoimikunta on mukana koulun tapahtumissa ja niiden suunnittelussa.
- Kyläyhdistyksen kanssa tehdään yhteistyötä.
- Mahdollisuuksien mukaan käymme retkillä lähiympäristössä. kts. lukuvuoden tapahtumat.
- Urheiluseura Jakokosken Vesa pitää yllä hiihtolatuja. Vesa jäädyttää myös luistinradan ja huolehtii talkoilla sen ylläpidosta.
- Mahdollisesti yhteistyötä muiden kylän yhdistysten kanssa, esimerkiksi Martat.
- Lukuvuonna 2025-2026 järjestetään koko koulun yhteinen kevätjuhla toukokuussa
- Poliisin etäoppitunnit 1.-3.- ja 4.-6.-luokkalaisille 1.-2.10.2025
- Yhteistyötä tehdään myös muiden kontiolahtelaisten alakoulujen, erityisesti muiden kyläkoulujen, kuten Varparannan, Ahokkalan, Kontioniemen, Onttolan, Selkien ja Kulhon koulujen, kanssa. Yhteistyön muotoina ovat yhteiset tapahtumat, retket ja henkilökunnan koulutukset. Pienet alakoulut (Piepi) ovat toteuttaneet yhteistyötä opetukseen liittyvissä projekteissa pitkälti Teamsin tai Google Classroomin välityksellä.
Jakokosken koululla järjestetään kerhotoimintaa sekä koulun henkilökunnan järjestämänä että Harrastamisen malli -toimintaohjelman puitteissa. Tarkemmat tiedot kerhotoiminnasta löytyvät koulun Peda.net -sivuilta. Linkki koulun kerhosuunnitelmaan
Kontiolahden 4H-yhdistys järjestää iltapäivätoimintaa 1.-2.-luokkalaisille ja muille siihen oikeutetuille oppilaille päivittäin alkaen klo 12.30. Jakokoskella järjestettävään iltapäivätoimintaan osallistuu myös Ahokkalan koulun oppilaita. Iltapäiväkerhoa ohjaavat Sari Mustonen ja Petri Väänänen.
Vaarakirjastojen kirjastoauto vierailee koululla perjantaisin ensimmäisen oppitunnin aikana. Jokaisella luokalla on oma kirjastoautovuoro. Jokaisella oppilaalla on siis mahdollisuus käyttää kirjastopalveluita viikoittain.
Jakokosken koululla on myös pieni, lähinnä käsikirjastona toimiva koulukirjasto.
Jakokosken koulun oppilaat syövät koululounaan kotiluokissaan, koska koululla ei ole erillistä ruokailutilaa. Oppilaat ottavat ruoan itse jakelulinjastolta. Ruokailu järjestetään klo 10.30-11.15, jolloin jokaisella oppilaalla on vähintään 15 minuuttia ruokailuaikaa. Ryhmänohjaajat valvovat ruokailua ja toimivat samalla malliruokailijoina. Kasvatuksellisessa mielessä ruokailutilanteessa keskitytään ennakkoluulottomaan maistelemiseen ohjaamiseen ja kiireettömän rauhallisen ruokailutapahtuman mahdollistamiseen.
Välitunnit
Koulutyön katkaisevat välitunnit, jotka vietetään koulun välituntipihalla. Välituntipiha-alue on kohtuullisen laaja ja se mahdollistaa monipuolisen toiminnan, kuten pallopelit ja -leikit, kiipeilemisen, keinumisen ja erilaiset kiinniottoleikit. Välituntitoimintaa on kehitetty viime vuosina oppilaiden toiveiden mukaan hankkimalla ns. hämähäkkikeinu ja viimeisimpänä syksyllä 2025 maatrampoliini. Oppilaat ovat myös päässeet vaikuttamaan välituntivälinehankintoihin, jotka ovat mahdollistuneet opetuksen järjestäjän ja vanhempaintoimikunnan osoittamilla varoilla.
Välitunnit kestävät 15 minuuttia, pois lukien ruokailun jälkeinen puolen tunnin välitunti. Välitunnit pidetään päivittäin kiinteinä aikoina seuraavasti:
1. välitunti klo 9.15-9.30
2. välitunti klo 11.15-11.45
3. välitunti klo 12.30-12.45
Jos toiminta niin vaatii, välituntiaikoja voidaan muokata joustavasti lyhyellä varoitusajalla.
Välituntien valvontaan on erillisen listan mukaan nimetty jokaiselle välitunnille opettaja. Lisäksi kaikki koulunkäynninohjaajat osallistuvat turvallisuuden ja lasten mahdollisten aikuiskontaktien lisäämiseksi välituntivalvontaan aina, kun heillä ei ole muita työtehtäviä.
Päivänavaukset
Perusopetusasetuksen (6 §) mukaisesti jokaisen koulupäivän työ alkaa lyhyellä päivänavauksella. Päivänavauksen pitäjänä voi olla tunnin opettaja, koulunkäynninohjaaja, oppilas, oppilasryhmä tai koulun ulkopuolinen taho.
Yhteisöllisyyttä lisää kaikkien koulun oppilaiden mahtuminen samaan luokkatilaan yhteisissä tilaisuuksissa. Noin 2-3 kertaa järjestettävien koulukokousten yhteydessä voidaan myös järjestää koulun yhteinen päivänavaus. Myös oppilastoimikunta järjestää toimintasuunnitelmansa mukaisesti kaikille yhteisiä päivänavauksia joko keskusradion kautta tai koulun yhteisenä kokoontumisena. Kontiolahden evankelisluterilaisen seurakunnan päivänavaukset ja niiden kanssa samanaikaiset rinnakkaistilaisuudet toteutuvat 2-3 kertaa lukukauden aikana.
Muut koulun yhteiset tapahtumat
Säännöllisesti järjestettäviin koulun yhteisiin tapahtumiin kuuluvat vuosittain elokuussa järjestettävä Kodin ja koulun ilta, Unicef-kävely (joka toinen lukuvuosi), hiihtotapahtuma (joka lukuvuosi). Helmi-maaliskuun Mustavaaran laskettelu- ja ulkoiluretki on oppilaiden keskuudessa suosituin koulun yhteinen tapahtuma, jonka taloudellisessa tukemisessa vanhempaintoimikunnalla on välttämätön osansa.
Koko koulun juhlan järjestäminen vaatii pienessä yksikössä paljon sekä oppilailta että henkilökunnalta. Kaikki oppilaat osallistuvat juhlan valmistelemiseen ja toteuttamiseen. Ohjelman laadun ja yhteisön jaksamisen varmistamiseksi Jakokosken koululla järjestetään lukuvuoden aikana yksi huoltajien lisäksi myös entisille oppilaille ja koko kyläyhteisölle avoin iltajuhla Jakokosken tilavassa liikuntahallissa. Vuorolukukausittain juhla on syyslukukauden lopun joulujuhla tai kevätlukukauden lopun kevätjuhla. Koululla järjestettäviin syys- ja kevätlukukauden päätöstilaisuuksiin joululaulujen tai todistusten ja stipendien jakamisen merkeissä toivotamme myös huoltajat tervetulleiksi.
Koulumatkojen turvallisuus on koko kouluyhteisön yhteinen asia. Henkilökunta edistää koulumatkojen turvallisuutta käsittelemällä liikenneturvallisuusasioita opetussuunnitelman mukaisesti ja ohjeistamalla oppilaita havaintojensa mukaan turvalliseen liikkumiseen, kuten pyöräkypärän käyttämiseen. Oppilaita kannustetaan liikkumaan koulumatkansa omilla lihasvoimillaan, jos se on mahdollista.
Jakokosken kouluun on helppo saapua kävellen tai pyöräillen. Polkupyörille on telineet sekä koulun etupihalla että liikuntahallin päädyssä välituntialueen rajalla.
Saattoliikenne pyritään ohjaamaan liikuntahallin parkkipaikalle, jotta välituntialueella ei liikkuisi moottoriajoneuvoja.
Noin kaksi kolmasosaa Jakokosken koulun oppilaista kuuluu ilmaisen koulukuljetuksen piiriin joko koulumatkan pituuden tai tien vaarallisuuden perusteella. Koulukuljetukset tuovat oppilaat koululle aamuisin klo 7.45-8.30. Iltapäiväisin kuljetukset lähtevät klo 12.30 ja tarvittaessa klo 14.15. Savo-Karjalan Linja Oy huolehtii koulukuljetuksista, joissa on mukana kolme minibussia, sekä aamuisin lisäksi kaksi linja-autoa, joista toinen on reittilinja.
Aamulla koulun alkua odottavat oppilaat ottaa vastaan koulunkäynninohjaaja, joka huolehtii myös koulun alkamista tai loppumista odottavien koulukuljetusoppilaiden odotustuntien valvonnasta. Aamuisin ja iltapäivän viimeisten kuljetusten valvonnassa on mukana myös opettajia erillisen valvontasuunnitelman mukaisesti. Henkilökunta huolehtii yhdessä kuljettajien kanssa, että oppilaat päätyvät iltapäivällä oikeaan autoon oikeaan aikaan.
4. Arviointi
Jakokosken koulun arviointisuunnitelma: http://peda.net/kontiolahti/jakokosken-koulu/jso/a
5. Oppimisen ja koulunkäynnin tuki
Lukuvuonna 2025-2026 laaja-alainen erityisopettaja opettaa Jakokosken koululla kolmena päivänä viikossa, yhteensä 14 h/vk. Luokanopettaja, erityisopettaja ja huoltaja tekevät tiivistä yhteistyötä parhaaksi katsomallaan tavalla (puhelimitse, Wilma, sähköposti, tapaamiset).
Jakokosken koulu toimii lähikouluperiaatteen mukaisesti, jolloin kaikki koulumme oppilaat saavat laajaa tukea opintoihinsa ja koulunkäyntiin liittyen. Koulutyössä otamme huomioon monenlaiset oppijat ja oppimisen erilaiset lähtökohdat ja tavat. Suunnitellut ja joustavat ryhmittelyt sekä tiimityöskentely auttavat kaikkien oppilaiden oppimisessa. Luokanopettajan, erityisopettajan, ohjaajan ja kodin välinen yhteistyö on tärkeää oppilaan oppimisen tukemisessa. Erityistä huomiota kiinnitetään oppimisen esteiden ja oppimisvaikeuksien varhaiseen tunnistamiseen. Oppilailla on oikeus saada riittävää kasvun ja oppimisen tukea heti tuen tarpeen ilmetessä. Tuen tarpeen varhaiseksi havaitsemiseksi oppilaiden tarpeita arvioidaan jatkuvasti ja tukitoimet aloitetaan ajoissa. On myös tärkeää turvata tuen saumaton jatkuminen lapsen siirtyessä esiopetuksesta kouluun ja alakoulusta yläkouluun. Näissä nivelvaiheissa tehdään yhteistyötä ja tiedonsiirtoa esiopetuksen ja yläkoulun kanssa. Tavoitteena on tehdä ennaltaehkäisevää työtä, jotta mahdollisimman moni oppilas pystyy opiskelemaan ryhmäkohtaisten tukimuotojen keinoin.
Koulumme on esteetön ja henkilökuntaa koulutetaan monipuolisesti. Kouluyhteisön positiivinen asenne ja suhtautuminen on avainasemassa lähikouluperiaatteen onnistumisessa. Jokainen on hyväksytty ja arvostettu kouluyhteisössä. Koulumme henkilökuntaan kuuluvat myös kuraattori ja terveydenhoitaja, joiden kanssa huoltajat ja opettajat tekevät tarvittaessa yhteistyötä oppilaan asioissa.
Oppimisen tuen uudistus tuo muutoksia siihen, miten oppimisen ja koulunkäynnin tuki järjestetään. Tavoitteena on selkeyttää tuen tasoja, vahvistaa varhaista tukea ja sujuvoittaa yhteistyötä kodin ja koulun välillä. Oppilaalle annettava tuki jakautuu ryhmäkohtaisiin ja oppilaskohtaisiin tukitoimiin. Ensisijaiset tukimuodot ovat ryhmäkohtaisia ja kaikilla oppilailla on oikeus niihin.
Yksilökohtainen opiskeluhuoltoryhmä kokoontuu tarvittaessa. Moniammatillisia yhteisöllisen opiskeluhuoltoryhmän kokouksia pidämme 3-4 kertaa lukuvuoden aikana.
http://peda.net/kontiolahti/jakokosken-koulu/jso/koulunk%C3%A4ynnin-tuki
Oppimisen edellytyksiä tukevat opetusjärjestelyt koskevat kaikkea perusopetuksen toimintaa. Opetus tulee järjestää siten, että se huomioi oppilaiden erilaiset tarpeet ja edellytykset. Käytännössä tämä näkyy esimerkiksi opetuksen eriyttämisenä, kielitietoisuuden huomioimisena, opetusryhmien tarkoituksenmukaisena muodostamisena sekä kaikkia oppilaita tukevina pedagogisina ratkaisuina. Kaikki opettajat ja koulunkäynninohjaajat ovat mukana tuen tarpeiden huomioimisessa ja oppilaiden tukemisessa.
Yhteisopettajuus
Yhteisopettajuus ja joustava ryhmittely ovat keskeisiä oppimisen edellytyksiä tukevia opetusjärjestelyjä ja ryhmäkohtaisia tukimuotoja. Yhteisopettajuus on kahden tai useamman opettajan tasa-arvoista yhteistyötä, jossa he vastaavat yhdessä opetusryhmän opetuksen suunnittelusta ja toteutuksesta. Jakokosken koulussa yhteisopettajuutta hyödynnetään säännöllisesti. Luokanopettaja ja erityisopettaja suunnittelevat yhdessä oppitunteja, kehittävät tarvittaessa eriyttävää materiaalia ja arvioivat yhdessä tuen tarpeita. Yhteisopettajuus mahdollistaa monipuolisen ryhmien jaon, jossa voidaan ottaa huomioon tuen tarpeet.
Ohjaajat
Koulunkäynninohjaajia hyödynnetään oppilaiden koulunkäynnin ja opetukseen osallistumisen tukena. Jakokosken koululla työskentelee kolme ohjaajaa lukuvuonna 2025-2026. Ohjaajat tukevat oppilaiden oppimista oppitunneilla ja koko koulupäivän ajan. Ohjaajat työskentelevät tiiviissä yhteistyössä luokanopettajien ja erityisopettajan kanssa luokissa ja pienemmissä opetusryhmissä. Ohjaajat voivat tarvittaessa pitää tukituokioita ja läksykerhoa. Ohjaajien läsnäolo välitunneilla on myös osa koulupäivän kokonaistukea.
Pedagogiset ratkaisut
Pedagogisilla ratkaisuilla tuetaan eri tahtiin eteneviä oppilaita. Niillä tuetaan tukea tarvitsevien oppilaiden lisäksi myös tavoitekokonaisuuksittain eteneviä oppilaita. Jakokosken koulussa opetusta ja tehtäviä eriytetään tarvittaessa. Käsitteitä ja opittavan asian kieltä selitetään eri oppiaineissa. Opetuksessa hyödynnetään joustavia ja monipuolisia opetustapoja, jotka huomioivat jokaisen oppilaan erilaiset tavat oppia ja tuen tarpeet. Oppimisympäristöt suunnitellaan tarkoituksenmukaisiksi. Jakokosken koululla hyödynnetään opetuksessa selkeää struktuuria ja rutiineja, taululla näkyvää päiväjärjestystä, joustavaa ryhmittelyä sekä eri oppimistilojen hyödyntämistä ja ryhmien jakamista.
Opetusryhmät
Oppitunnin aikana luokka voidaan jakaa erilaisiin pienempiin opetusryhmiin tuen tarpeiden mukaan, hyödyntämällä toisen luokanopettajan, erityisopettajan tai koulunkäynninohjaajan resurssia. Jakokosken koululla opetusryhmien jakaminen on säännöllistä ja joustavaa. Luokanopettaja ja erityisopettaja suunnittelevat yhteistyössä ryhmien jakamisen perustuen esimerkiksi tuen tarpeisiin ja taitotasoon. Säännöllinen yhteistyö on tärkeää, jotta opettajat voivat huomioida riittävästi kunkin opetusryhmän tarpeet ja vahvuudet. Opetusryhmien muodostaminen tarkoituksenmukaisesti mahdollistaa opetuksen tavoitteiden saavuttamisen. Erityisopettaja voi toimia luokassa myös samanaikaisopettajana, jolloin hän voi tukea kaikkia luokan oppilaita.
Opetustilat
Opetusryhmiä voidaan jakaa eri opetustiloihin. Jakokosken koululla on käytettävissä luokkahuoneiden lisäksi erillinen luokka, jossa erityisopettaja voi työskennellä. Koululta löytyy myös muita tiloja, minne mahtuu pienempiä ryhmiä. Opetustilojen hyödyntäminen mahdollistaa oppilaiden jakamisen erilaisiin ryhmiin.
Lukujärjestykset
Jakokosken koulussa oppilaiden ja ohjaajien lukujärjestykset suunnitellaan yhteistyössä opettajien kesken. Yhteissuunnittelu mahdollistaa joustavan opetusryhmien muodostamisen ja koulunkäynninohjaajien resurssien jakamisen tarkoituksenmukaisesti. Tuntien paikkoja voidaan tarvittaessa muuttaa joustavasti. Lukujärjestykset näkyvät oppilaille ja huoltajille Wilmassa.
Kielitietoisuus
Kielitietoisessa oppimisympäristössä jokainen toimii esimerkkinä kielen käytössä, ja opettajat opettavat samalla myös oppiaineeseen liittyvää kieltä. Eri oppiaineiden kielen hallinta auttaa oppilaita ymmärtämään opetusta ja eri tieteenalojen kieltä.
Oppimisen tuen uudistus tuo muutoksia siihen, miten oppimisen ja koulunkäynnin tuki järjestetään. Tavoitteena on selkeyttää tuen tasoja, vahvistaa varhaista tukea ja sujuvoittaa yhteistyötä kodin ja koulun välillä. Oppilaalle annettava tuki jakautuu ryhmäkohtaisiin ja oppilaskohtaisiin tukitoimiin. Ensisijaiset tukimuodot ovat ryhmäkohtaisia ja kaikilla oppilailla on oikeus niihin.
Ryhmäkohtaisia tukimuotoja annetaan suunnitelmallisesti koko lukuvuoden ajan osana koulun perustoimintaa. Ryhmäkohtaisten tukimuotojen suunnittelussa ja toteutuksessa tehdään yhteistyötä koulun henkilöstön kesken ja hyödynnetään esimerkiksi erityisopettajan konsultaatiota. Ryhmäkohtaisia tukitoimia ovat yleinen tukiopetus, opetuskielen tukiopetus ja erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä.
Yleisen tukiopetuksen tarkoituksena on tukea varhaisessa vaiheessa havaittuja tuen tarpeita ryhmän tasolla. Yleisen tukiopetuksen avulla voidaan tutustua opiskeltaviin asioihin etukäteen tai kerrata jo opittuja asioita. Yleistä tukiopetusta voidaan antaa myös esimerkiksi sairauspoissaolojen jälkeen. Yleistä tukiopetusta antaa ensisijaisesti opetusryhmästä vastuussa oleva luokanopettaja. Myös yhteisopettajuutta voidaan hyödyntää yleisen tukiopetuksen antamisessa. Yleistä tukiopetusta voidaan antaa oppituntien aikana tai lukujärjestyksessä olevien oppituntien ulkopuolella. Opettaja ei voi antaa samalla oppitunnilla samaan aikaan yleistä tukiopetusta sekä tavallista lukujärjestyksen mukaista opetusta.
Opetuskielen tukiopetusta annetaan oppilaille, joiden kielitaito ei vielä riitä perusopetuksen oppimäärän suorittamiseen. Tukiopetus on tarkoitettu oppilaille, joilla on opetuskielen osaamiseen vaikuttavia taustatekijöitä, kuten maahanmuuttotausta, kielen kehityksen häiriö, monimuotoinen kehityshäiriö tai autismikirjon häiriö, johon liittyy kielellistä tuen tarvetta. Opetuskielen tukiopetus ei korvaa muuta oppimisen tukea, jota oppilas saattaa tarvita esimerkiksi oppimisvaikeuksien vuoksi. Se ei ole suomi/ruotsi toisena kielenä -opetusta eikä peruskielitaidon opetusta. Opetuskielen tukiopetuksen tavoitteena on vahvistaa opetuskielen osaamista, eri oppiaineiden tekstien ymmärtämistä ja tulkintaa sekä omaa kirjallista ja suullista tuottamista eri oppiaineissa. Opetuskielen tukiopetusta voidaan järjestää samoilla periaatteilla kuin yleistä tukiopetusta.
Erityisopettajan antama opetus muun opetuksen yhteydessä tarkoittaa opetusta, joka perustuu erityispedagogiseen osaamiseen ja tukee luokan- tai aineenopetusta. Tämä opetus annetaan ryhmälle, ei yksittäisille oppilaille. Tuki toteutetaan yhteisopetuksena luokan- tai aineenopettajan kanssa, pääsääntöisesti koko opetusryhmän tarpeet huomioiden ja luokkatasoisesti. Opetusta ei anneta pysyvässä pienryhmässä tai yksittäisille oppilaille oppiaineittain. Tarvittaessa opetus voidaan järjestää tilapäisessä ja pienemmässä ryhmässä. Jakokosken koulussa luokanopettaja ja erityisopettaja suunnittelevat opetusta ja tukitoimia yhteistyössä. Joustava ja tarkoituksenmukainen ryhmiin jakaminen toimii tukikeinona koko luokalle. Erityisopettaja voi olla mukana myös luokkahuoneessa koko ryhmän mukana.
Oppilaan saamaa ryhmäkohtaista tukea seurataan ja arvioidaan säännöllisesti yhteistyössä muiden opettajien, huoltajien ja oppilaan kanssa. Jos ryhmäkohtaiset tukimuodot eivät ole riittäviä tukemaan oppilaan oppimista ja koulunkäyntiä, ja tukitoimien tarve on säännöllistä, oppilaalla on oikeus saada oppilaskohtaista tukea. Kun oppilasta opettavat opettajat toteavat, että ryhmäkohtainen tuki ei ole riittävää, käynnistetään oppilaskohtaisen tuen tarpeen arviointi. Myös oppilas tai hänen huoltajansa voivat esittää näkemyksensä ryhmäkohtaisen tuen riittämättömyydestä. Opettaja, huoltajat ja oppilas osallistuvat tuen tarpeen arviointiin, ja oppilasta kuullaan hänen ikätasonsa mukaisesti. Tarvittaessa opiskeluhuollon ammattilaiset ja muut asiantuntijat voivat osallistua arviointiin.
Oppilaalla on oikeus saada oppilaskohtaisia tukitoimia, jos ryhmäkohtaiset tukimuodot eivät riitä tukemaan hänen oppimistaan tai koulunkäyntiään. Oppilaskohtainen tuki on yksilöllistä, säännöllistä ja pitkäkestoista tukea. Oppilaskohtaisia tukitoimia ovat erityisopettajan opetus osittain pienryhmässä ja muun opetuksen yhteydessä, erityisopettajan tai erityisluokanopettajan opetus pienryhmässä, erityisluokanopettajan opetus erityisluokassa sekä oppilaalle annettavat oppilaskohtaiset tulkitsemis- ja avustajapalvelut sekä apuvälineet.
Oppilaskohtaisen tuen tarpeen arvioinnissa selvitetään ja kuvataan oppilaan oppimisen ja koulunkäynnin tuen tarve ja käytössä olleet ryhmäkohtaiset tukimuodot. Jakokosken koulussa oppilaskohtaiset tukitoimet suunnitellaan ja toteutetaan luokanopettajien ja erityisopettajan välisessä yhteistyössä. Tarvittaessa konsultoidaan myös opiskeluhuoltopalvelujen ammattilaisia. Oppilaan oma näkökulma otetaan huomioon ikätason mukaisesti. Huoltajalle annetaan mahdollisuus osallistua tuen tarpeen arviointiin.
Oppilaskohtaisen tuen toteuttamista koskeva suunnitelma laaditaan tuen tarpeen arvioinnin pohjalta. Suunnitelmaan kirjataan muun muassa tiedot tukitoimien tarpeesta, toteuttamisesta ja seurannasta, sekä pedagogiset ratkaisut ja opinnoissa eteneminen. Suunnitelma on salassa pidettävä asiakirja, jonka toteutumista ja tukitoimien riittävyyttä arvioidaan vähintään kerran lukuvuodessa. Jakokosken koululla opettajat ja huoltajat laativat suunnitelman yhteistyössä, ja suunnitelmaa arvioidaan tarvittaessa useamman kerran lukuvuodessa.
Opetuksen järjestäjä tekee tukea koskevan hallintopäätöksen oppilaalle annettavista oppilaskohtaisista tukitoimista. Päätöksestä käy ilmi oppilaan tarpeiden mukaiset oppilaskohtaiset tukitoimet.
Tuen jatkumo ja sujuva tiedonsiirto ovat tärkeitä siirtymävaiheissa. Jakokosken koulu on tiiviissä yhteistyössä esiopetuksen ja yläkoulun kanssa.
Erityisopettajan antama opetus osittain pienryhmässä ja muun opetuksen yhteydessä -tukitoimi vastaa lyhytaikaisempiin ja kevyempiin tuen tarpeisiin, kuten lukemisen ja kirjoittamisen taitojen harjoittamiseen. Tukitoimi koskee yksittäistä oppiainetta tai oppimisen osa-aluetta. Alle puolet yksittäisen oppiaineen oppitunneista opiskellaan erityisopettajan kanssa joko pienryhmässä tai muun opetuksen yhteydessä. Jakokosken koulussa tuki toteutetaan ja suunnitellaan joustavasti yhteistyössä luokanopettajan kanssa oppilaan tuen tarpeet huomioiden.
Erityisopettajan tai erityisluokanopettajan antama yhden tai useamman oppiaineen opetus pienryhmässä -tukitoimi vastaa laajempiin tuen tarpeisiin, kuten oppimisvaikeuksiin useammassa oppiaineessa tai käyttäytymisen haasteisiin. Yli puolet yksittäisen tai useamman oppiaineen oppitunneista opiskellaan erityisopettajan kanssa pienryhmässä. Tämän kaltaisen tuen antaminen Jakokosken koululla vaatisi kohtuullisen suuria muutoksia tuen resursseihin.
Erityisopettajan antama opetus erityisluokassa -tukitoimi vastaa kaikkein vaativimpiin tuen tarpeisiin. Taustalla on laaja-alaisia oppimisvaikeuksia, jotka vaikuttavat merkittävästi oppilaan kouluntäyntiin ja oppimiseen. Opetus annetaan erityisluokassa ja opetuksesta vastaa erityisluokanopettaja. Jakokosken koulussa ei ole erityisluokkaa. Kontiolahden kunnan erityisluokat sijaitsevat Lehmon koulussa ja Kontiolahden koulussa.
Tulkitsemis- ja tulkkauspalvelut on järjestettävä niin, että oppilaalla on mahdollisuus tulkkaukseen kaikissa sitä vaativissa tilanteissa koulupäivän aikana. Kuulo-, kuulonäkö- ja puhevammaisella oppilaalla on oikeus tulkitsemis- ja tulkkauspalveluihin vammansa perusteella. Maahanmuuttotaustaiselle oppilaalle sekä hänen huoltajilleen on annettava mahdollisuus osallistua koulunkäyntiin liittyviin tapaamisiin tulkkauspalveluita hyödyntäen.
Jakokosken koululla tulkitsemis- ja tulkkauspalveluiden toimittajina ovat seudullisen kilpailutuksen tarjoamat toimijat.
Oppilaskohtaiset avustajapalvelut ovat tuki- ja apupalveluita, jotka järjestetään yksittäiselle oppilaalle hänen henkilökohtaisten tarpeidensa perusteella. Tarkoituksena on varmistaa, että oppilas voi osallistua opetukseen yhdenvertaisesti muiden kanssa. Koulutuksen järjestävä vastaa palveluiden järjestämisestä. Palvelu voidaan järjestää esimerkiksi nimeämällä oppilaalle henkilökohtainen ohjaaja tai avustaja.
Jakokosken koululla ei lukuvuoden 2025-2026 alussa ole käytössä oppilaskohtaisia avustajapalveluita.
Mikäli oppilas tarvitsee koulunkäyntiä tukevia apuvälineitä, voi niitä hakea kouluterveydenhuollon kautta. Erityistukea tarvitseva oppilas on oikeutettu perusopetuslain nojalla saamaa apuvälineitä tukemaan koulunkäyntiään. Tällaisia apuvälineitä voivat olla esimerkiksi opetusvälineisiin ja oppimateriaaleihin kuuluvat kommunikointia tukevat materiaalit ja välineet sekä erityispulpetit ja - tuolit.
6. Opiskeluhuolto
Opiskeluhuollolla tarkoitetaan oppilaan hyvän oppimisen, hyvän psyykkisen ja fyysisen terveyden sekä sosiaalisen hyvinvoinnin edistämistä ja ylläpitämistä sekä niiden edellytyksiä lisäävää toimintaa kouluyhteisössä. Opiskeluhuolto toteutetaan opetustoimen ja hyvinvointialueen suunnitelmallisena yhteistyönä. Yhteistyöhön osallistuu oppilaan ja huoltajien lisäksi tarvittaessa myös muita yhteistyötasoja. Opiskeluhuolto on ensisijaisesti ennaltaehkäisevää yhteisöllistä työtä. Lisäksi oppilailla on oikeus opiskeluhuoltopalveluihin, joihin kuuluvat kouluterveydenhuolto sekä kuraattori- ja psykologipalvelut.
Jakokosken koulun yhteisöllinen opiskeluhuoltoryhmä kokoontuu neljä kertaa lukuvuonna 2025-2026: 29.9.2025. 24.11.2025, 2.2.2026 ja 11.5.2026.
Kouluterveydenhoitaja
Jakokosken koulun kouluterveydenhoitaja on tavattavissa koululla keskiviikkoisin. Yhteyttä voi ottaa puhelimitse tai Wilma-viestillä. Koulumme terveydenhoitaja on Ella-Noora Kuivalainen, p. 013 330 5629 tai Wilma.
Koulukuraattori
Jakokosken koulun koulukuraattori on Terttu Meriläinen, p. 013 330 5885 tai Wilma. Hän on koululla parittomien viikkojen maanantaisin.
Koulupsykologi
Jakokosken koululla ei ole omaa koulupsykologia. Käytössä on puhelinkonsultaatiopalvelu ja tapauskohtaisesti käyttöön osoitettava psykologiresurssi.
Käytännön kiusaamisen vastainen työ Jakokosken koulussa:
A) Ennaltaehkäisy:
KOULUN TOIMENPITEET
•Ryhmäytyminen, kummitoiminta, lähikouluperiaate (tähän liittyen tai muutenkin: suvaitsevaisuus ja hyväksyvä ilmapiiri)
•Vahvuusajattelu ja positiivinen pedagogiikka
•ProKoulu: yhdessä laaditut käyttäytymisen tavoitteet ja positiivisen palautteen avulla käyttäytymiseen puuttuminen
•KiVa Koulu –malli: asennekasvatus ja ilmapiiri (oppitunnit): kiusaamisen vähentämisessä ja ennalta ehkäisemisessä korostetaan jokaisen oppilaan vastuuta yhteisestä hyvinvoinnista
•Omat seulat (kiusaamiskyselyt, sosiogrammit ym.)
•Seudullinen opetussuunnitelma luku 5 (kurinpitokeinot): Kasvatuskeskustelu on ensisijainen keino ennen jälki-istunnon antamista puuttua oppilaan häiritsevään ja epäasiallisen käyttäytymiseen. Varsinaisia kurinpidollisia keinoja ovat perusopetuslain mukaan jälki-istunto, kirjallinen varoitus ja määräaikainen erottaminen
•Pedagoginen keskustelu ja aikuisten yhteinen linjanveto siitä, mikä on ja mikä ei ole hyväksyttävää, sekä yhteinen näkemys puuttumisesta/toimintamalleista. Kiusaamiseen puuttuminen on aina aikuisen tehtävä!
•Välituntivalvontaa on lisätty, jolloin silmäpareja on enemmän välitunneilla näkemässä tilanteita.
•Yhteisöllisen opiskeluhuoltoryhmän toiminta kiusaamisen ennaltaehkäisyssä ja siihen puuttumisessa
•Matala kynnys puuttua (nollatoleranssi); kaikkeen tietoon tulleeseen puututaan!
KODIT/HUOLTAJAT
•Kodin ja koulun välinen avoin yhteistyö
•Koulumatkoilla tietoon tulleet tapaukset keskustellaan koulussa, mutta niistä ei koulu ei voi esim. määrätä kurinpitotoimia niistä. Koulumatkat ovat oppilaan vapaa-aikaa ja vastuu niistä on huoltajalla.
•Samoin somessa/WhatsAppissa tms. oppilaan vapaa-ajalla tapahtuvista asioista keskustellaan jatkuvasti koulussa, myös ennaltaehkäisevästi. Päävastuu on kuitenkin huoltajalla.
•Vanhemmat tai vanhempaintoimikunta voivat olla aktiivisia kiusaamisen vastaisessa työssä. He voivat osallistua koulun kiusaamisen vastaisen kampanjan suunnitteluun ja toteuttamiseen tai kiusaamisen vastaisen toimintamallin kehittämiseen sekä tehdä läheistä yhteistyötä opettajien kanssa
B) Kiusaamisen tullessa ilmi:
•KiVa Koulu –toimintamalli: mahdollisimman tehokas puuttuminen!
1.Tilanteen selvitys välittömästi. Jos kyse kiusaamisesta, viedään tapaus KiVa-tiimin käsittelyyn (selvittämiskeskustelu)
2. Tiedotus huoltajille heti!
3.Seurantakeskustelu
•Kuraattori, terveydenhoitaja, koulupsykologi tarvittaessa mukaan
•Yksilöllinen opiskeluhuoltoryhmä
C) Toimintamalli kiusaamisen selvittelyn jälkeen:
•KiVa Koulu -mallin mukainen seuranta: toimintaa on seurattu, ja pidetty seurantakeskustelu, jossa on todettu kiusaamisen loppuneen. Jos ei, edetään KiVa Koulu -mallin mukaisesti. Myös kurinpidolliset keinot ovat käytössä, sekä opiskeluhuollollinen tuki, tarvittaessa myös poliisi.
•Seuranta on tärkeätä, sillä kiusaaminen voi alkaa helposti uudelleen!
D) Kiusaamisen määrittelyä:
•Eri mieltä oleminen ja riitely kuuluvat ihmisten väliseen vuorovaikutukseen ja syntyvät tilanteissa, missä ollaan eri mieltä tai halutaan eri asioita.
•Riitojen ja erimielisyyksien avulla voidaan oppia käsittelemään erilaisia tunteita ja sovittelemaan riitoja.
•Riidat ja erimielisyydet ovat yleensä nopeasti ohimeneviä, mutta voivat silti satuttaa toista ja silloin asiaa on soviteltava.
•Sopimaton, epäkunnioittava, välinpitämätön ja huono käyttäytyminen ei ole kiusaamista, mutta se vähentää toisten viihtyvyyttä, vie koulusta työilon ja usein myös työrauhan. Sekin vaurioittaa ystävyyttä, yhteishenkeä ja ihmisten välistä kanssakäymistä ja on siksi väärin.
•Kiusaamista on se, että sama oppilas joutuu toistuvasti ja tahallaan yhden tai useamman henkilön kiusaamisen kohteeksi.
•Hiljaista kiusaamista on esimerkiksi ryhmästä eristäminen, selän takana puhuminen, tuijottaminen, ilmeily, selän kääntäminen, vaikeneminen.
•Sanallista kiusaamista on esimerkiksi nimittely, juoruilu, ilkkuminen, nauraminen, kuiskuttelu ja uhkailu.
•Fyysinen kiusaamista on esimerkiksi töniminen, tavaroiden ottaminen ja piilottelu, vaatteista repiminen ja lyöminen.
•Kännykän ja netin välityksellä kiusaamista on esimerkiksi huhujen levittäminen, töykeät ja ilkeät kommentit, uhkailu ja ärsyttäminen, noloksi tekeminen ja nöyryyttäminen, kiristäminen, ahdistelu ja häirintä, yksityisen tiedon jakaminen, ryhmästä eristäminen ja poissulkeminen tai ryhmään lisääminen luvatta.
E) Milloin kiusaaminen on rikos?
Selvittämiskeskustelut eivät aina ole riittävä toimenpide. Joissakin, esimerkiksi fyysistä väkivaltaa sisältävissä tapauksissa on syytä ryhtyä rikosoikeudellisiin toimenpiteisiin. Ennen toimiin ryhtymistä tulee kuitenkin varmistaa, täyttyvätkö lain edellyttämät rikoksen tunnusmerkit. Lisäksi tarvitaan todisteita ja todistajia, jotka voivat vahvistaa tapahtuneen. Asian eteneminen oikeuskäsittelyyn edellyttää rikosilmoituksen tekemistä, esitutkintaa ja syyteharkintaa.
Esimerkiksi pahoinpitely ja alle 18-vuotiaaseen kohdistunut lievä pahoinpitely ovat virallisen syytteen alaisia rikoksia, jotka poliisi tutkii aina, vaikkei kohteeksi joutuneella olisi rangaistusvaatimuksia. Pahoinpitelytilanteissa tutkintapyynnön poliisille voivat tehdä kiusatun vanhemmat tai kiusattu itse. Myös koulu voi tehdä ilmoituksen pahoinpitelyrikoksesta.
Vaikka rikoslain mukaan nuoren rikosoikeudellinen vastuu alkaa 15-vuotiaana, jo tätä nuorempi on kuitenkin vahingonkorvausvastuussa aiheuttamistaan vahingoista. Jos alaikäinen henkilö on aiheuttanut vahingon (esimerkiksi rikkonut toisen omaisuutta) tahallaan, voidaan hänet tuomita maksamaan uhrille täysi korvaus. Korvaus voidaan tarvittaessa periä hänen ensimmäisestä palkastaan.
Millaisesta rikoksesta kiusaamisessa voi olla kysymys?
Kiusaaminen voi olla laiton uhkaus. Laiton uhkaus saattaa olla suullista uhkailua, se voi olla kirje, tekstiviesti tai sähköposti tai fyysistä uhkailua esim. aseella. Uhkaus kohdistuu yksilön fyysiseen tai henkiseen koskemattomuuteen.
Perättömien tietojen levittäminen tai toista häpäisevien asioiden kertominen voivat olla rangaistavia, jos teot täyttävät rikoslain kunnianloukkauksen tunnusmerkit. Kunnianloukkaukseen voi syyllistyä esittämällä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että se vahingoittaa loukattua tai aiheuttaa tälle kärsimystä. Kunnianloukkaukseksi luetaan myös sen aiheuttaminen, että loukattu joutuu halveksunnan kohteeksi.
Ruumiillinen väkivalta, toisen terveyden vahingoittaminen, täyttää rikoslain pahoinpitelyrikoksen tunnusmerkistön, ja siitä voi seurata rangaistus, joka voi olla sakoista kahteen vuoteen vankeutta. Pahoinpitely on ns. virallisen syytteen alainen rikos. Tämä tarkoittaa rikoksia, jotka poliisi tutkii aina, vaikka uhri ei haluaisikaan tekijälle rangaistusta. Lievässä pahoinpitelyssä aiheutetaan toiselle fyysistä kipua, josta ei jää pysyvää jälkeä.
7. Kodin ja koulun yhteistyö
Kodin ja koulun yhteistyössä Jakokosken koulu asettuu avoimeen dialogiin kotien kanssa. Koulun toiminnasta, oppilaan edistymisestä opinnoissaan, oppilaiden välisistä konflikteista ja muista koulunkäyntiin liittyvistä asioista tiedotetaan koulun puolelta riittävästi ja oikea-aikaisesti. Yksittäistä oppilasta koskevissa asioissa tiedotusvastuu on ryhmänohjaajalla. Opettajat voivat myös sopia muita tilanteeseen sopivia tiedotusratkaisuja. Kokonaisvastuu tiedottamisesta on koulunjohtajalla, joka vastaa myös koko koulua koskevasta tiedottamisesta. Tiedottaminen tapahtuu Wilma-järjestelmän kautta tiedottein tai viestein. Huoltajia kannustetaan matalan kynnyksen yhteydenottoihin ja oppilaan koulunkäynnin kannalta oleellisten asioiden tuomiseen koulun tietoon mahdollisimman varhaisessa vaiheessa. Kodin ja koulun yhteistyön tavoitteena on oppilaiden etu.
Kodin ja koulun yhteistyössä merkittävässä osassa on vanhempaintoimikunta. Vanhempaintoimikunta, johon on vapaa osallistumisoikeus kaikilla Jakokosken koulun huoltajilla, kokoontuu koululla 2-3 kertaa lukukaudessa. Vanhempaintoimikunnan kokouksissa on mukana koulun edustajana koulunjohtaja. Vanhempaintoimikunta tuo tarvittaessa esille huoltajien näkemyksiä koulun suuntaan. Koulunjohtaja käyttää kokouksissa puheenvuoron, jossa kertoo koulun kuulumisista ja valmistelussa olevista asioista. Vanhempaintoimikunnan kokouksista kirjoitetaan muistio, joka julkaistaan Wilmassa tiedotteena.