Jälkkärin infokirje 2026-2027

Halssilan koulun iltapäivätoiminta - "Jälkkäri"

Toivotamme lapsenne tervetulleeksi aloittamaan iltapäivätoiminnan koulullamme. Tässä tärkeimpiä asioita, jotka toivomme teidän lukevan huolella.

Iltapäivätoiminnan ohjaajat työskentelevät aamupäivisin perusopetuksen eri luokissa, joten meidät tavoittaa jälkkärin puhelimesta ma-pe klo 12:00 alkaen ja tällöin tarkistamme ensimmäisenä puhelimeen jo tulleet tekstiviestit ja reagoimme niihin heti. Toiminta-aikana, klo 12-16:30, tulleisiin viesteihin pyrimme vastaamaan mahdollisimman pian.

Huom. WhatsApp ei ole meillä käytössä!

Iltapäivätoiminnan päivä koostuu:
- Ulkoilusta
- Välipalasta
- Läksyjen tekemisestä
- Vapaasta leikistä
- Ohjatusta toiminnasta

Toimintomme alkavat syyskuussa ja niistä ilmoitamme teille kotiin heti kun varmistuu toimintojen tarkemmat päivät. Elokuussa vielä tutustumme toisiimme ja jälkkärin tiloihin.

Jälkkäriläisten ilmoittautuminen tapahtuu aina 1A luokassa alakäytävän päässä. Ensimmäisen kahden viikon ajan haemme ekaluokkalaisen lapsenne koulun päätyttyä luokasta jälkkäriin ja opettelemme reitin jotta he oppivat jatkossa kulkemaan sen itsenäisesti. Toput tulevat vanhaan malliin itse suoraan jälkkäriin ilmoittautumaan.

Osa-aikaisten lasten läsnäolopäivät tulee ilmoittaa pääsääntöisesti maanantaisin tekstiviestillä klo 11:30 mennessä.

Poissaolot koulusta on hyvä ilmoittaa myös meille jälkkäriin. Huolehtikaa lapsenne allergiatiedot ajantasalle, sekä terveydenhoitajalle, että jälkkäriin.

Mikäli lapsenne kulkee itsenäisesti, toivomme lähtöajan ilmoitettavan meille puolen tunnin tarkkuudella. Esim. klo 14 tai 14:30.

Jos haluatte, että lapsenne tekee läksyt jälkkärissä, niin ilmoittakaa siitä meille. Lukuläksyt tehdään aina kotona. Läksyjen tarkastusvastuu on kodilla.

Te vanhemmat oletta aina tervetulleita iltapäivätoimintaan seuraamaan päiväämme ja toivomme avointa yhteystyötä.

Terveisin,
Iltapäivätoiminnan ohjaajat