ÄI13 Kulttuuripäiväkirja (2 op)

Opintojakson tavoitteena on, että opiskelija 

  • kehittää itseään kulttuuriharrastajana esimerkiksi tutustumalla uusiin kulttuurialueisiin 
  • laajentaa ja syventää ajatusmaailmaansa ja oppii syvemmin pohtimaan kulttuuri-ilmiöitä 
  • tiedostaa oman kulttuurisen identiteettinsä ja syventää yhteisöllisyyden kokemustaan 
  • saa uusia, hyviä kokemuksia ja oivaltaa kulttuurin virkistävän ja hyvinvointia luovan merkityksen  
  • suorittaa opintojakson itsenäisesti ja voi halutessaan jatkaa sitä harrastuksenaan 

Opintojakson keskeiset sisällöt 

  • kulttuuripäiväkirjan pitäminen ja kokoaminen joko tekijän ja/tai kokijan näkökulmasta. Voi olla esimerkiksi osa yleisöä, esiintyjä tai tapahtuman järjestäjä. Kokemukset voivat olla kotimaasta tai ulkomailta lukio-opintojen ajalta. 
  • toteutustapa voi olla monenlainen oman valinnan mukaan, esim. verkkoblogi tai käsityönä tehty ilmaisullinen portfolio. Siihen voi liittää kuvia ja dokumentteja. 
  • valitaan vähintään 12 erilaista kulttuurikokemusta vähintään 6 kulttuurialueelta: 
    • kuvataide: esimerkiksi kuvataideleirille osallistuminentaidenäyttely 
    • historialliset museot: museokäynti, tutustuminen jonkun kotimuseoon, esim. Sibeliuksen Ainolaan tai Rembrandtin kotiin Amsterdamissa 
    • teatteri, lavastus ja puvustus: esim. teatteriesityksen katsominen, teatteriprosessiin osallistuminen, cosplay, roolipeli 
    • tanssi: tanssiesityksen katsominen, oma tanssiesitys, 
    • kirjallisuus ja kirjoittaminen: esim. sarjakuva-albumin, esseekokoelman tai runokokoelman lukeminen, oma kirjoitusharrastus 
    • musiikki: musiikkialbumin tai konsertin kuunteleminen 
    • tapahtumat: rockfestivaali tai muu yhteisöllinen tapahtuma, esim. ideologinen tapahtuma tai sukukokous 
    • elokuvan katsominen tai oma videoharrastus 
    • pelit ja leikitroolipelit, lautapelit, yhteisölliset tietokonepelit 
    • sirkus: esim. sirkusesityksen katsominen tai sirkusleiri 
    • etniset vähemmistöt ja niiden arvot, perinteet ja juhlakulttuuri: esim. oman kulttuurin esittely tai haastattelun tekeminen 
    • jokin muu sopimuksen mukaan 
  • jokaisesta kokemuksesta kirjoitetaan kuvaileva, yksityiskohtia esille nostava ja kokemuksen merkityksiä pohtiva kommentti, jossa on itse laadittu otsikko ja 4-6 kappaletta. Myös kuvia ja lainauksia voi olla.  

Laaja-alainen osaaminen ja soveltuvat työtavat opintojaksolla 

Laaja-alaisen osaamisen alueista korostuvat tällä jaksolla globaali- ja kulttuuriosaaminen, 

hyvinvointiosaaminen ja vuorovaikutusosaaminen omien valintojen mukaan. Opiskelija voi saada uutta tietoa kulttuurin alueelta, löytää itselleen voimauttavan harrastuksen ja oppia eettistä vuorovaikutusta. Soveltuvat työtavat > ks. edellinen kohta. Opiskelija voi valita sisällöt ja suunnitella toteutuksen itse. 

Opintojakson arviointi 

Opintojakso arvioidaan merkinnällä suoritettu/hylätty.