Ohjaus, eriyttäminen ja tuki maantiedon -oppiaineessa vuosiluokilla 7-9
Maantiedossa on paljon vaikeita käsitteitä, joita tulisi avata oppilaille monipuolisin menetelmin. Käsitteiden avaaminen konkretian, kaavioiden ja kuvien kautta sekä monikanavaisuus auttavat kaikkia oppilaita. Tunneilla ja kotitehtäviksi voidaan antaa erilaisia tehtäviä oppilaan oman taitotason mukaisesti.
Maantiedon opetuksessa eriyttämisessä on keskeistä huomioida hahmottamisvaikeudet ja tukea niitä esimerkiksi selkeillä karttatehtävillä, maastotyöskentelyllä, peleillä ja sillä, että edetään paikallisesta tarkastelusta globaaliin tarkasteluun. Materiaalin valinnassa kiinnitetään huomiota selkokieliseen tekstiin ja kuvien ja karttojen selkeyteen. Tämä auttaa myös suomenkielen opintojen alussa olevia oppilaita.
Lisäksi asiat voidaan opettaa monipuolisien esimerkkien avulla hyödyntäen oppilaiden omaa kokemus- ja kulttuuritaustaa. Tämä auttaa myös suomenkielen opintojen alussa olevia oppilaita. Monelle oppilaalle saattaa myös olla hyödyksi käyttää rinnakkain omalla äidinkielellään olevaa sanastoa, selityksiä sekä havainnollistavia kuvia ja materiaalia myös TVT:tä hyödyntäen.