Syyskuu

Syyskuu🍁🍁

Lasten leikkiä ulkona

Syyskuu on lähtenyt käyntiin syksyisissä tunnelmissa. Ollaan laulettu syksyisiä laululeikkejä, kuten esim. Kaksi pientä peikkolasta, sade, lehdet lentää jne. Pumpulit nauttivat musiikista ja myös Bussilaulua on lasten toiveesta otettu mukaan. 🎼🍁

Ollaan päästy pienryhmissä aloittamaan vesileikit, Augustinan omassa vesileikkihuoneessa. Veden suihkuttaminen suoraan suihkulla altaaseen on ollut parasta ja erilaisia kastelukannuja ja leikkikaloja otettu leikkiin mukaan. 💦🫧🐠🐬

Syyskuussa vietettiin eläintenviikkoa teemalla ötököiden ihmeellinen maailma, tutkittiin ulkona pihalla muurahaisia ja mietittiin mihin ne ovat matkalla ja miten pieniä muurahaiset ovat. Laulettiin Kielinupun ötökkälaulua. 
Teemaa sivuten Pumpulit ovat olleet kiinnostuneita leikki eläimistä ja vietiin yhdessä rakentaen eläinleikki ulos. Laitettiin pihalle matto ja sen päällä leikittiin eläimillä, mietittiin mitä eläin sanoo ja rakennettiin palikoista kotia ja aitauksia. Isolla pihalla toimi myös vastaava leikkiympäristö dinoilla ja osa Pumpuleista pääsi sinne leikkiin mukaan. 

Lapset tutkivat muurahaisia pihalla
Pienen pieniä muurahaisia ja tutkijoita🐜🐜

Vesileikkiä

Lapset leikkivät eläimillä

Eläinleikin yhdessä rakentamista ja leikkiä.🐶🐮
🎼Kielinuppu Mitä kissa sanoo, Suomalainen metsä, Piippolan vaarilla oli talo. Eläinten nimeäminen tukee sanavarastoa ja kielenkehitystä. Yhdessä leikkiminen harjoittaa vuorottelua, toisen huomioimista ja yhteistä tekemistä. 

​
Ulkona liikkumista ja motoristen taitojen havainnointia, pallottelu on Pumpuleiden lempi puuhaa. Palloa opitaan potkimaan, heittämään ja sen perässä on mukava juosta. 


Lasten valitsemia kirjoja

Päiväkodin pihalla käy kirjastoauto, johon pienryhmässä lähtee muutama lapsi ja aikuinen vierailulle. Itsessään kirjastoauto on jo ollut elämys. Tässä pientä esimakua kirjoista joita valittu viimeksi yhdessä lasten kanssa. Kirjoja luetaan mm. Aamupiirillä sekä toiminta aikaan.📚

Lauluhetki salissa

Perjantaisin olemme päässeet yhdessä Rallaajien ryhmän kanssa viettämään lauluhetkeä päiväkodin saliin. Yhdessä ollaan lauleikitty laululeikkejä. Lauluja mm. Kaksi pientä peikkolasta, sadelaulu, pikkuiset kultakalat .🎶

​
🎶🍄 Kaksi pientä peikkolasta

Kävelyretki

Retkipäivä🍁 Tutustuttiin päiväkodin lähiympäristöön kävelyretken muodossa. Ihasteltiin syksyn värejä ja joella parkissa olevia veneitä. Mentiin siltojen yli ja ali. Alikulkutunnelissa osa lapsista osasi kokeilla ääntään, kaikuuko täällä.😄 Ryhmän vanhimmat jaksoivat kävellä matkan niin hienosti ja pienimmät saivat istua rattaissa ja nauttia kyydistä.