PAJAVIIKKO

Tekijä: Nea Seppä
TIISTAIN PAJAT

Tiistaina mun ensimmäinen paja oli piirrustus paja ja Fia-Mari piti sitä pajaa. Otin sen koska ei ollut muitakaan hyviä pajoja melkein missään päivässä. Ensin Fia-Mari selitti mitä siellä pitää tehdä ja piirtää. Meidän piti piirtää jotain mitä haluaa että koulussa on, unelmakoulu tai jotain kouluun liittyvää, koska lapsen oikeuksien viikko niin tietenkin piti olla jotain siihen liittyvää. Emma ja mä saatiin käyttää mallia mun chromelta, niin käytettiin yhteistä mallia koska ei saatu ottaa omia. Sen sai myös tehdä parin kanssa mut mä en tehnyt. Kun olin valmis, ja ei tehnyt mieli värittää ja oli vielä paljon aikaa, niin puhuttiin vaan jotain loppu aika Noomin, Milan, Linnean ja Emman kanssa sohvalla et se loppuu. Oli vähän tylsä kun ei saanut piirtää mitä haluaa, mut muuten iha ok.

Mun tiistain toinen paja oli lautapeli paja, jota Suski piti. Mä olin siellä Noomin, Emman ja Esterin kaa suurimmaks osaksi aikaa, vaikka jossain kohtaa jotku tuli vähän katsomaan kun pelattin, ja siellä oli aika paljon ihmisiä niin joidenkin piti mennä pikkutorille pelaamaan. Ekana pelattiin muistipeliä ja Noomi voitti ensin ja sitten mä. Sen jälkeen pelattiin Emman kanssa "arvaa kuka" peliä pikkutorilla, ja Ester ja Noomi katsoivat kun me pelattiin ja valitsi niitä kortteja meille. Pelattiin varmaan jotain 3 kierrosta (ehkä). Kun me lopetettiin se, niin me vietiin se peli pois ja sitten se paja jo loppui. Ja tää paja oli varmaan yks parhaista kun oli rento ja silti tekemistä samaan aikaan.


KESKIVIIKKO PAJAT

Keskiviikon ensimmäinen aamu paja mulla oli elokuva paja. Elokuva pajaa piti pilvi sen luokassa tottakai. Mä menin sinne Esterin ja Noomin kanssa, ja me katsottiin Tatu ja Patu elokuvaa. Me katsottiin sitä elokuvaa melkein koko tunti, ja se oli hauska. Lopussa me saatiin sellaiset arviointi laput siitä elokuvasta mitkä piti täyttää. Pienemmät sai kuulemma sellaisen lapun missä piti vaan värittää niin monta tähteä et kuinka paljon tykkäsi siitä elokuvasta, ja isommille tuli sellainen paperi, missä oli kysymyksiä ja piti kans arvioida kuinka hyvä se elokuva oli ja mitä tykkäs, ja sitten me annettiin ne laput Pilville ja lähdettiin pois sieltä koska se paja loppui.


Keskiviikon toinen paja mulla oli läksy paja joka oli meidän luokassa, ja otin sen koska miks ei ja ei ollut edelleenkään mitään hyviä pajoja. Siellä sai valita että tekeekö läksyjä vai lukeeko kirjaa. Mä olin sielläkin Noomin, Emman ja Esterin kanssa ainakin, ja mä luin kirjaa jonkun aikaa ja olin Noomin kaa vaan sohvalla, ja Emma ja Ester oli mun mielestä lattialla tekemässä läksyjä, kai. Ja siellä oli ihan hauskaa. Sitten me vaan odotettiin että se paja loppuu et päästään välkälle. Oli ihan ok pajaaaaa.

TORSTAI PAJAT 

Torstain eka paja oli piirtämis paja taas Fia-Marin kanssa. Ja olin taas Noomin ja Matildan kanssa ja aluksi siellä taas selitettiin mitä pitää tehdä. Mentiin aulaan piirtää koska saatiin lupa ja miks ei ja se luokka ja pikkutori oli aika täynnä. Me piirrettiin ja kirjoitettiin vaan jotain ei niin ihmeellistä, varmaan koko se tunti, ja puhuttiin vaan jotain hienoa, koska miks ei. Se paja oli varmaan tylsin paja, koska ei saanut piirtää mitä halusi ja oltiin siellä muutenkin jo toista kertaa, kun oltiin jo tiistaina siellä.

Torstain toinen paja oli Kahoot paja Pilvin luokassa, Pilvin kanssa ja meillä oli erinlaisia niitä aiheita. Mä olin siellä Emman kanssa ja meidän kanssa pelasi myös kans yksi pikku tyyppä kakkos-luokalta, koska piti olla ryhmät ja se halus olla meidän kanssa. Me pelaattin ainakin Joulusta, maiden lipuista ja automerkeistä, ja mä, Emma ja se pikku ihminen ihminen voitettiin yksi peli ja se oli se missä piti arvata kaikki maan liput. Se oli niin hassua kun voitettiin se koko peli lippu peli. Se paja oli varmaan yks mun lemppareista ja ihan vaan myös koska Pilvi piti sitä. Toivottavasti ens pajoissa vois olla ainakin leipomista.
0
0

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.

Lucas Saarinen

Tämä oli hyvin tehty mutta unohtui vähän isoja alku kirjaimia. Jos pitäisi antaa arvosana niin 9.
0
0

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia vastauksen lisäämiseksi.