Könönpellon varhaiskasvatusyksikkö

ProVaka

Varkauden varhaiskasvatuksessa ollaan ottamassa käyttöön pro toimintakulttuuria, jossa käyttäytymistä ohjataan positiivisen palautteen avulla ja jossa aikuiset toimivat malliesimerkkinä. Toimintakulttuurimuutoksen kehittämisen tukena on Jyväskylän yliopisto.
 
Varkauden kaupungin varhaiskasvatusyksiköt ovat sitoutuneet ProVakan (positiivinen ryhmässä oppiminen varhaiskasvatuksessa) myötä toimintakulttuurin muutokseen. Kehitysvaiheessa oleva toimintakulttuurin muutos on osa Jyväskylän yliopiston ohjaamaa prosessia, jonka myötä koko Varkauden kaupungin varhaiskasvatuksessa on yhtenäiset käytänteet lasten ohjaamisessa ja positiivisen, kohdennetun, sekä oikea-aikaisen palautteen antamisessa.

Positiivisen palautteen vahvistamiseksi käytössä on konkreettiset muistukkeet (Pro-kortti tai vastaava).

Kaikissa varhaiskasvatusyksiköissä laaditaan käyttäytymisodotukset, joita harjoitellaan yhdessä, ja jotka jäävät arjessa elämään. Käyttäytymisodotusten malliesimerkkinä on aina aikuinen, joka näyttää omalla käyttäytymisellään ja vuorovaikutuksellaan oikean, toivotun tavan toimia. Käyttäytymisodotuksia on laadittu päivän eri tilanteisiin.

Lähtökohtana yhteisille käyttäytymisodotuksille ovat olleet huoltajien toiveet lasten käyttäytymiseen liittyvässä oppimisessa ja opettamisessa, sekä henkilöstölle järjestetyt kyselyt, joiden pohjalta ovat löytyneet ne tilanteet, jotka kaipaavat yhteisesti sovittuja toimintatapoja.

Toimintakulttuuria kehitetään ja arvioidaan jatkuvasti.

Hoitoaikojen ilmoittaminen sähköisesti

Könönpellon päiväkoti

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko39

27 September 2021 Thursday
28 September 2021 Thursday
29 September 2021 Thursday
30 September 2021 Thursday
1 October 2021 Thursday
2 October 2021 Thursday
3 October 2021 Thursday

Viikko40

4 October 2021 Thursday
5 October 2021 Thursday
6 October 2021 Thursday
7 October 2021 Thursday
8 October 2021 Thursday
9 October 2021 Thursday
10 October 2021 Thursday

Viikko41

11 October 2021 Thursday
12 October 2021 Thursday
13 October 2021 Thursday
14 October 2021 Thursday
15 October 2021 Thursday
16 October 2021 Thursday
17 October 2021 Thursday

Viikko42

18 October 2021 Thursday
19 October 2021 Thursday
20 October 2021 Thursday
21 October 2021 Thursday
22 October 2021 Thursday
23 October 2021 Thursday
24 October 2021 Thursday

Viikko43

25 October 2021 Thursday
26 October 2021 Thursday
27 October 2021 Thursday
28 October 2021 Thursday
29 October 2021 Thursday
30 October 2021 Thursday
31 October 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä