Vecka 17 đŸ€âœ‚ïžđŸ”Ž

Vi inledde veckan med gruppöverskridande verksamhet ute pĂ„ bakgĂ„rden tillsammans med Fyren. Som uppvĂ€rmning klappade vi stavelser i vĂ„ra namn – en lekfull övning som hjĂ€lper barnen att bli medvetna om hur ord Ă€r uppbyggda. DĂ€refter övade vi pĂ„ att skicka runt en boll i gruppen. Barnen var övertygade om att vi skulle klara mĂ„nga varv, kanske till och med hundra, men redan pĂ„ andra varvet tappade vi bollen. Det blev tydligt att övningen krĂ€ver bĂ„de koncentration och koordination, och vi gjorde flera försök tillsammans.

Vi fortsatte med en tunnelövning dÀr barnen stod pÄ rad med benen brett isÀr och rullade bollen mellan varandras fötter. HÀr fick barnen öva bÄde samarbete och kroppskontroll. NÀr bollen nÄdde sista barnet sprang det fram till början och rullade igen. Med hjÀlp av pÄminnelser och gemensamt fokus lyckades alla barn delta, och kön förflyttade sig steg för steg framÄt.

NĂ€r Kajutan begav sig ivĂ€g pĂ„ skogsĂ€ventyr passade resten av gruppen pĂ„ att anvĂ€nda gymnastiksalen. Vi lekte rollekar med Frozen- och Spiderman-tema, och mellan varven plockade vi fram olika bollar – stora, smĂ„, blinkande och mjuka. Barnen kastade, sparkade, jagade och samlade ihop dem. En sĂ€rskilt uppskattad lek var nĂ€r alla bollar samlades i en stor tunna, och pedagogerna ropade “bollarna rymmer!” – varpĂ„ bollarna fick rulla ut över hela golvet. GlĂ€djen och skratten fyllde salen.

Under veckan firade vi Àven Lekens dag, dÄ barnen fick ta med sig uteleksaker hemifrÄn. Hemmisgruppen tillbringade hela förmiddagen ute pÄ gÄrden med bland annat monsterbilar, sopbilar, bollar och spadar. Femmisarna fortsatte samtidigt med sina samarbetsövningar bÄde inne och ute.

Vi gjorde ocksĂ„ ett uppskattat besök till Mulleskogen. DĂ€r hade Mulle lĂ€mnat ett brev till barnen, som denna gĂ„ng hittades i en stubbe. I brevet berĂ€ttade Mulle om sina allra minsta vĂ€nner i skogen – smĂ„krypen. Barnen fick dĂ€refter gĂ„ runt i smĂ„ grupper och leta efter insekter i mossa, pĂ„ stenar, i buskar och under bark. Vi hittade bland annat spindlar, myror och en larv. Efter upptĂ€cktsfĂ€rden smakade matsĂ€cken extra gott, och den fria leken i skogen blev Ă„terigen en favoritstund.

Veckan avslutades med gruppöverskridande verksamhet som denna gÄng leddes av Fyrens personal.