Skogsmulle utfĂ€rd vecka 34 đŸ„â€đŸŸ«đŸ„đŸ«

Denna vecka var det Àntligen dags för terminens första utfÀrd till Mulleskogen! Temat för dagen var passande nog svampar, och tillsammans började vi med att fundera pÄ vad barnen redan visste om dem. Vi tittade pÄ svampens olika delar och konstaterade att svampen har bÄde hatt och fot. Precis som med mÄnga andra saker vi hittar i naturen finns det svampar som gÄr att Àta och sÄdana som Àr giftiga och som vi dÀrför lÄter stÄ kvar orörda i skogen.

Flera av barnen hade tidigare varit ute och plockat svamp tillsammans med sina familjer och hade mycket att berĂ€tta. Kantarellen visade sig vara bekant för mĂ„nga! Efter vĂ„r gemensamma pratstund gav vi oss ut pĂ„ svampjakt i vĂ„r skogsglĂ€nta. Det dröjde inte lĂ€nge innan barnens skarpa ögon började upptĂ€cka svampar bland mossa och ris. Vi hittade flera olika sorter – till och med flugsvampar med sina vĂ€lbekanta röda hattar och vita prickar. 🍄

Under vĂ„r svampjakt gjorde vi ocksĂ„ ett lite annorlunda fynd – en ticka, en svamp som vĂ€xer pĂ„ trĂ€d. Den hade fallit ner frĂ„n sitt trĂ€d och fick dĂ€rför följa med oss tillbaka till dagis. Nu ska den fĂ„ en alldeles egen plats i vĂ„rt lilla samlingstrĂ€d pĂ„ Lanternan och pĂ„minna oss om höstens första Ă€ventyr i Mulleskogen.

Mitt i alla upptÀckter tog vi en liten paus för höstens första matsÀcksstund ute i det fria. Som vanligt smakade matsÀcken extra gott i skogen, och efterÄt var barnen ivriga att fÄ leka fritt i sin bekanta skogsglÀnta.

Men skogen hade Ă€nnu en överraskning Ă„t oss! Flera barn upptĂ€ckte att det fanns bĂ„de blĂ„bĂ€r och lingon bland risen. Vilken tur att vi besökte skogen just nĂ€r den hade sĂ„ mycket gott att erbjuda! Med blĂ„a fingrar plockade barnen blĂ„bĂ€r – nĂ„gra Ă„kte raka vĂ€gen in i munnen medan andra omsorgsfullt samlades i vĂ„r gemensamma pĂ„se. đŸ«

BlĂ„bĂ€ren fick följa med tillbaka till dagis, dĂ€r planen Ă€r att tillsammans baka en blĂ„bĂ€rspaj. DĂ„ fĂ„r vi Ă€nnu en gĂ„ng plocka fram minnena frĂ„n höstens första utfĂ€rd till Mulleskogen – den med svampar, bĂ€r, blĂ„a fingrar och mĂ„nga fina upptĂ€ckter. đŸ«đŸŒČ