Vecka 21

Barnen berättar om veckan som gått:

Vi har haft Nalle brum samling. 🧸 Nalle brum har varit hemma hos en Fyren kompis. Vi har läst veckans bok ”Visst kan Lotta cykla”. 📖 Den var spännande och handlade om Lotta som fyller 5 år och får en trehjuling till födelsedagspresent fast hon önskat en vanlig cykel. Hon gick till tant Berg och knyckte hennes stora cykel. Men cykeln var stor och Lotta var liten. Cykeln rullade ner för backen och Lotta kunde inte bromsa så Lotta flög rakt in i en rosenbuske. De kom blod och en bula. Hon grät och var ledsen, bamsen tröstade henne. Hon skämdes för att hon tagit cykeln utan lov av tant Berg. Tant Berg blev inte arg, hon kramade Lotta. När Lotta satt på grindstolpen kom pappa gåendes med en alldeles egen lagom cykel till Lotta. De hade en fin födelsedagsmiddag och Lotta, Jonas och Mia-Maria cyklade runt hela kvällen.


Vi har spelat fotboll i Idrottsparken. ⚽️ De var jätteroligt. Vi var målvakter. Vi sköt många skott och de blev mål. Vi gick förbi stora Paavo Nurmi stadion. Efter fotbollen sprang vi till en park med motionsredskap, där hoppade vi ruta och balanserade över en bro som rörde sig. På hemvägen blåste det mycket och våra kepsar flög nästan iväg.

Vi har dansat ”Bara bada bastu” många gånger på gården och vi uppträdde med dansen på Vårfesten. På festen var min familj med, vi gick runt olika stationer och fick äta glass, popcorn och dricka saft. 🎈🎊

Vi har åkt buss till Botaniska trädgården. 🚌
Där såg vi papegojor 🦜 fiskar 🐠 pengar i brunnen 🪙 citron, lime-, och grapefrukter i träd 🍋 köttätande växter som var lite skrämmande, fjärilar 🦋 kaktusar med långa vassa taggar och en snökaktus.🌵I växthusen var det varmt, kallt och fuktigt. Vi doftade på hibiskusblomma och rosor. 🌹 Uppe i trädet var det stora fåglar och kanske apor, Hihii 🙊 Trumpetblomman såg ut som en ballong, månne det kommer ljud om man blåser i den?

En fantastisk berättarglädje och sammanfattning med barnens egna ord från veckan som gått.
Fint och värdefullt att inkludera barnen i pedagogisk dokumentation ❤️
Vi lär och utvecklas tillsammans!

Nästa vecka firar vi Nalle brum och de barn som fyller år på sommaren samt har en ”Tack för terminen-fest”❣️

Kommentit

Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin