Tervetuloa koulumme sivuille!

Pesolan stipendirahaston tiedote 2021

PESOLAN STIPENDIRAHASTON TIEDOTE 2021


Pesolan Stipendirahasto myöntää toisen asteen päättäville
soinilaisille opiskelijoille stipendi/koulu (100€).
Stipendejä jaetaan kolme kappaletta.

Koulu hakee stipendin valitsemalleen opiskelijalle tai koulu hakee
stipendin ja myöntää sen joustavasti valmistuvalle opiskelijalle
kuitenkin maaliskuun 2022 loppuun mennessä. Oppilaitoksen 
tulee kuitenkin stipendin myönnettyään ilmoittaa kenelle se myönnettiin.
Stipendit tulee hakea 23.4.2021 mennessä.


Soinin Yhtenäiskoulu
Koulutie 1
63800 SOINI

Sisko Korpela
koulusihteeri: sisko.korpela@soini.fi
040 557 5867, 06 2412 2636 ti ja to

Liitteet:

Pesolan stipendirahaston oppilasstipendi hakulomake.pdf

Soinin yhtenäiskoulu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
14 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
5 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Lapset ja covid-19- koronavirus THL:n päivitetyn 11.9.2020 ohjeen mukaisesti

Lapset ja covid-19- koronavirus THL:n päivitetyn 11.9.2020 ohjeen mukaisesti

Nykytiedon mukaan lapset eivät sairastu aikuisia helpommin COVID-19-koronavirusinfektioon. Suurin osa tapauksista on raportoitu aikuisilla ja myös aiemmissa koronavirusepidemioissa (SARS, MERS) lasten infektiot olivat harvinaisia.

Lasta voi suojata infektiolta samalla tavoin kuin aikuisiakin. Hyvä käsi-ja yskimishygienia on tärkeää. Kontaktia sairastuneisiin kannattaa välttää

Mahdollisuuksien mukaan lähikontaktia muihin tulisi välttää ja aikuisen olisi hyvä muistutella tästä.

Koronaviruksen oireet:
  • kuume
  • yskä
  • kurkkukipu
  • hengenahdistus
  • lihaskivut
  • väsymys
  • nuha
  • pahoinvointi
  • ripuli
  • maku- ja hajuaistin häiriöitä

Vaikea koronavirustauti on lapsilla erittäin harvinainen

Vaikean koronavirustaudin riski on matala niillä lapsilla ja nuorilla,

  • jotka ovat terveitä
  • joiden perussairaus, esimerkiksi astma tai sydänsairaus, on hoitotasapainossa
  • jotka sairastavat diabetesta ilman merkittäviä lisäsairauksia

Sairastumisriski ei ole yleensä kohonnut myöskään lapsilla, jotka tarvitsevat puolustuskykyä lamaavaa eli immunosuppressiivista lääkitystä. Sen sijaan lääkityksen lopettaminen voi olla vaarallista.

Jos tällaista lääkitystä tarvitseva lapsi tai nuori saa koronavirusinfektioon sopivia oireita, huoltajan pitää ottaa herkästi yhteyttä siihen erikoissairaanhoidon yksikköön, jossa lapsi tai nuori on perussairautensa vuoksi seurannassa.

 

Sairastunut lapsi käynyt testissä tai odottelee testiin menoa. Miten oireettomien perheenjäsenten tulee toimia ennen testituloksen tuloa?

Jos muu perhe on oireeton, normaalia elämää saa jatkaa siihen asti, kunnes tulos tulee. Oireisten tulee pysyä kotona, kunnes testitulos valmistuu.

Jos lapsen tulos on positiivinen, muu perhe joutuu viralliseen tartuntatautilain mukaiseen karanteeniin, josta päättävät henkilön kotikunnan tartuntatautiviranomaiset.

 

Allerginen ja aivasteleva lapsi nuori

Siitepölyallergiaoireet tulee pyrkiä saamaan hyvin hallintaan lääkityksillä.

  • Jos oireet helpottavat selvästi allergialääkityksen aloittamisen jälkeen, voi varhaiskasvatukseen, vaikka oireet eivät olisi kokonaan väistyneet.
  • Jos oireet eivät helpota lääkityksestä huolimatta, tulee hakeutua testiin. Jos testitulos on negatiivinen, voi varhaiskasvatukseen palata.

Tarttuuko koronavirus pintojen välityksellä?

Kosketustartunnat pintojen välityksellä eivät ole keskeinen koronaviruksen tartuntareitti.

  • Käsienpesusta huolehtiminen.
  • Lisäksi oppilaita kannattaa ohjata välttämään turhaa oleskelua wc:ssä, ja pesemään kädet hyvin wc-käyntien jälkeen.
  • Yskimishygienia. Yski hihaan tai paperiin. Kädet tulee pestä tämän jälkeen.



Kouluikäiset ja covid-19- koronavirus

THL:n päivitetyn 11.9.2020 ohjeen mukaisesti

Tämä ohje koskee kouluikäisiä lapsia.

Kun huoltaja toteaa, että lapsella on koronavirukseen sopivia oireita, lapsi ei saa mennä kouluun.

Lapsi pitää viedä testiin, jos hänellä on huoltajan tai terveydenhuollon ammattilaisen arvion mukaan koronavirusinfektioon sopivia oireita.

koronavirus oireet: Kts. sivu 1.

Erityisen tärkeää on viedä lieväoireinenkin lapsi testiin viiveettä, jos hän tai joku perheenjäsenistä on altistunut varmistetulle koronavirustapaukselle tai on matkaillut ulkomailla edeltävän 14 vuorokauden aikana

  • Kouluikäiset sairastavat vähemmän kuin pienemmät lapset, ja koronavirusinfektion todennäköisyys on heillä siksi suurempi.
  • Koronatesti on aina aiheellinen, jos kouluikäisellä lapsella tai nuorella on koronavirukseen sopivia oireita.
  • Jos lapsella on allerginen nuha, yksittäisiä aivastuksia tai jos hänen nenänsä alkaa vuotaa ulos mennessä mutta oireilu loppuu sisätiloissa, lapsi voi mennä kouluun, kunhan hänen yleistilansa on muuten normaali eikä infektio-oireita ole.
  • Jos testitulos on negatiivinen, lapsi voi palata kouluun, kun hän on parantumassa, vaikka oireet eivät olisi kokonaan väistyneet.
  • Jos testi otetaan, mutta tuloksen saaminen viivästyy, voi kouluun palata vähintään yhden oireettoman päivän jälkeen, jos lapsi ei tiettävästi ole altistunut varmistetulle koronavirustapaukselle eikä perheestä kukaan ole matkaillut ulkomailla edeltävän 14 vuorokauden aikana.
  • Jos samassa perheessä lapset ja aikuiset ovat sairastuneet samaan aikaan ja aikuisen testitulos on negatiivinen, lapsia ei tarvitse testata. Jos vain lapsilla on oireita, riittää että yksi lapsi testataan.
  • Oireisten nuorten ja aikuisten pitäisi kuitenkin aina mennä testiin, vaikka lapsen testitulos olisi negatiivinen.
  • Jos lapsen hengitystieoireet pitkittyvät, häntä ei tarvitse testata toistuvasti, kunhan oirekuva pysyy samanlaisena.

Koulu ei saa vaatia todistusta negatiivisesta testistä.



14.9.2020 Alavus Tartuntatautihoitaja Piritta Pasto, hyväksynyt tartuntataudeista vastaava lääkäri, vs johtava lääkäri Marjo Ala-Salmi, hallintoylilääkäri Erkki Kesti

 

Koronatestiin hakeutuminen 

Mikäli sinulla on koronaan sopivia oireita, ota aina ensin yhteys puhelimitse numeroon 06 2525 7612. 

Puhelimeen vastaa sairaanhoitaja, joka suorittaa alkuhaastattelun. 

  • Saat puhelimitse toimintaohjeet 

  • Tarvittaessa varataan aika joko hengitystieinfektiopoliklinikalle tai drive-in-näytteenottoon. 

  • Näytteenoton jälkeen tulee olla vapaaehtoisessa karanteenissa kotona näytteen vastaukseen asti. 

  • Näytevastaukset tulevat 1-5 päivässä. Vastauksista soitetaan kotiin. 



Korona ohjeet koulu ja varhaiskasvatus 14.9.2020.pdf

Info-tv

Perjantai 26.2 klo 9-14

9.lk teknisen työn ryhmä. RoboCont on liikkuva robotiikan oppimisympäristö, joka kiertää Etelä-Pohjanmaan yläkouluilla opettaen koulun 9-luokkalaisille robotiikan perusteita ja sen lisäksi VR- ja AR-teknologian alkeita.  RoboContissa on mahdolli...

Tilaa tämä sivu

Oppilaiden, opettajien ja huoltajien kannattaa lisätä tämä sivu omiin linkkeihin (klikkaa "Tilaa").

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä