MODUULIT 4-5: Elementor sivujen rakenne (kopio)

MODUULIT 4-5: Elementor sivujen rakenne

Elementorilla sivujen rakentaminen on helppoa ja joustavaa. Elementorilla voit muun muassa lisätä ja muokata elementtejä, säätää asettelua, typografiaa ja värejä juuri haluamallasi tavalla. Lisäksi Elementor tarjoaa valmiita malleja, joita voit mukauttaa omiin tarpeisiisi. Tässä moduulissa tutustumme lähemmin näihin kahteen edellä mainittuun tapaan, miten sivustot ovat Elementorilla rakennettu.

Vaihe 1: Elementorin lohkojen liittäminen sivustoon

Täällä voit esikatsella Elementorin premium-lohkoja ja sivuja sekä omia mallipohjiasi ja lisätä ne sivullesi. Voit suodattaa lohkoja valitsemalla kategorian tai käyttää oikealla olevaa hakupalkkia. Voit myös lisätä lohkoja tai mallipohjia suosikkeihisi myöhempää käyttöä varten.

  1. Elementor Mallikirjastoon yhdistäminen

    • Mene Elementorin sisältöalueeseen ja kansion kuvan kohdalla ja paina "Lisää Malli" -painiketta.
    • Valitse vasemmalta yläkulmasta alapudotusvalikosta "About".
    • Valitse kolmas "ABOUT US" -malli (ilmainen versio) ja paina "Lisää" -painiketta.
    • Seuraa Elementorin antamia ohjeita Mallikirjastoon yhdistämisessä ja yhdistä tilisi Mallikirjaston kanssa.

Flexbox kaksi säiliötä

Tässä on Flexbox kahdella säiliöllä. Säiliöissä ja vimpaimissa on kolme välilehteä vasemmanpuoleisessa yläkulmassa sijaitsevassa paneelissa (punaisen laatikon sisällä) joilla mukauttaa niitä. Perhedymme näihin enemmän seuraavissa moduuleissa.

Vaihe 3: Kokeile tässä moduulissa käymiämme Elementorin ominaisuuksia!

Elementor tarjoaa laajan valikoiman säiliöitä ja vimpaimia, joita voit käyttää verkkosivustosi luomiseen. Voit perehtyä tässä moduulissa mainittuihin ominaisuuksiin itsenäisesti jo tässä vaiheessa mikäli haluat.

  1. Elementor Tarjoaa Erilaisia Toimintoja ja Ominaisuuksia:

    • Katso, mitä muita Vimpaimia ja toimintoja Elementor tarjoaa, kuten säiliöitä eri muodoissa ja määrissä.

  2. Elementor Tarjoaa Erilaisia Vimpaimia

    • Kokeile että miten voit sijoittaa erilaisia Vimpaimia kuten lomakkeita ja sosiaalisen median painikkeita eri muotoisiin säiliöihin ja muokata niitä vasemmasta paneelista sekä siirrellä niitä ympäri säiliötä painamalla ja vetämällä niitä hiirellä.

Tehtävä: Vimpaimien Tuonti Neljän Säiliön Säiliöön

Luo Elementorissa "Etusivu" -sivustolle Flexbox säiliö jonka sisällä on neljä säiliötä ja lisää jokaiseen säiliöön joku vimpain. Kokeile myös säiliöiden ja vimpainten eri asetuksia (kts. kuva "Flexbox säiliöt").

Palautuskansio

Kuva (esim. .png tai .jpg) tai linkki kuvaan.
  • Palauta kuva tai muu tiedosto
  • Palauta linkki

Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia lähettää mitään.