Pohjoiskehän koulu

Varovasti koulun edustalla! Ei joutokäyntiä saattoliikenteessä!

Koulukyydityksessä olevien oppilaiden taksit lähtevät taskuparkista koulun edestä. (kuva). Polkupyörällä ajo koulun edessä (nimikyltin ja kellon kohdalla) on kielletty! Jätä pyöräsi lukkoon lähimpään pyörätelineeseen ( joko "pienten puolelle" kuvassa oikealle tai "isojen puolelle" 3-6-luokkien pihaan kuvan vasen reuna.) Noudata liikennesääntöjä ja käytä kypärää! Saattoliikenteessä vältä turhaa joutokäyntiä koulun edustalla!

Pohjoiskehän koulu

Pohjoiskehän koulu on n. 550 oppilaalle suunniteltu alakoulu Rauman pohjoispuolella n. 3 km keskustasta osoitteessa Pohjoiskehä 14. Koulu otettiin käyttöön lukuvuoden alussa elokuussa 2019. Koulussa opiskelee oppilaita ensimmäisestä kuudenteen luokkaan. Yleisopetuksen 17 luokan lisäksi koulussa opiskelelee 15 erityisopetusryhmää samoissa kortteleissa yleisopetuksen kanssa. Kortteleita on kaikkiaan kolme (1-2, 3-4, 5-6 -luokat) ja jokaisen korttelin luokat sijoittuvat keskustorin ympärille. Oppimisympäristöt ovat avattavat ja muuntojoustavat. Samoin luokkatilojen kalustamisessa huomioidaan tilojen muunneltavuus. Kouluun tulee lisäksi kolme esiopetusryhmää ( n. 55 lasta) ja n. 80 oppilaan Iltapäiväkerhotoiminta.docx​. Toisena toimintavuotena lukukaudella 2020 - 2021 oppilaita koulussa on yhteensä n. 470.  
Esiopetuksesta ja iltapäiväkerhotoiminnasta on kerrottu tarkemmin tässä vasemmalla olevassa veräjässä.

Opettajia koulussa on 40 ja koulunkäynninohjaajia kaikkiaan 60. Esiopetuksessa on henkilökuntaa 10 ja ruoka- ja puhtaanapitopalvelussa 12. Oppilashuollossa henkilökuntaa on 4. Henkillökuntaa siten on yhteensä lähes 130. Opettajat, erityisopettajat, psykologi, kuraattori, kouluruokalan väki, siistijät, kiinteistönhoitaja, koulusihteeri, kouluterveydenhoitajat, esikoulun ja iltiksen väki kaikki yhdessä ovat oppilaan apuna ja tukena koulunkäynnissä ja opiskelussa. Pohjoiskehän koulu on "meidän kaikkien koulu". Koulussa korostuvat hyvät käytöstavat ja kannustava ilmapiiri. Koulussa oppija on aktiivinen toimija ja koulun toimintakulttuurissa korostuvat yhteisopettajuus, yhdessä "teamina" tekeminen, toiminnallisuus ja muunneltavien oppimisympäristöjen aktiivinen käyttö.

 

Kalenteri Pohjoiskehän koulu

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko17

26 April 2021 Thursday
27 April 2021 Thursday
28 April 2021 Thursday
29 April 2021 Thursday
30 April 2021 Thursday
1 May 2021 Thursday
2 May 2021 Thursday

Viikko18

3 May 2021 Thursday
4 May 2021 Thursday
5 May 2021 Thursday
6 May 2021 Thursday
7 May 2021 Thursday
8 May 2021 Thursday
9 May 2021 Thursday

Viikko19

10 May 2021 Thursday
11 May 2021 Thursday
12 May 2021 Thursday
13 May 2021 Thursday
15 May 2021 Thursday
16 May 2021 Thursday

Viikko20

17 May 2021 Thursday
18 May 2021 Thursday
19 May 2021 Thursday
20 May 2021 Thursday
21 May 2021 Thursday
22 May 2021 Thursday
23 May 2021 Thursday

Viikko21

24 May 2021 Thursday
25 May 2021 Thursday
26 May 2021 Thursday
27 May 2021 Thursday
28 May 2021 Thursday
29 May 2021 Thursday
30 May 2021 Thursday

Viikko22

31 May 2021 Thursday
1 June 2021 Thursday
2 June 2021 Thursday
3 June 2021 Thursday
4 June 2021 Thursday
6 June 2021 Thursday
Ilmoittautuminen

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä