Jeleppi-vinkki
Esim.
Paljonko maksaa 8 kg puutarhakalkkia, jos 5 kg maksaa 15 €?
Ratkaisu:
Jaetaan 15 € viidellä, saadaan yhden kilogramman hinta. Kerrotaan saatu yhden kilogramman hinta kahdeksalla, saadaan 8 kg:n hinta.
15 € : 5 ∙ 8 = 3 € ∙ 8 = 24 €
Paljonko maksaa 8 kg puutarhakalkkia, jos 5 kg maksaa 15 €?
Ratkaisu:
Jaetaan 15 € viidellä, saadaan yhden kilogramman hinta. Kerrotaan saatu yhden kilogramman hinta kahdeksalla, saadaan 8 kg:n hinta.
15 € : 5 ∙ 8 = 3 € ∙ 8 = 24 €