2.06 Tsemppi 2 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen Kuinka paljon maksaa 1 kg seuraavia hedelmiä? Tee lauseke ja laske. a. 1/2 kg banaaneja maksaa 95 senttiä. Kuinka paljon maksaa 1 kg banaaneja? Lauseke: ∙ snt Vastaus: snt = € b. 400 g sitruunoita maksaa 2,80 €. Kuinka paljon maksaa 1 kg sitruunoita? Lauseke: Vastaus: € c. 800 g appelsiinia maksaa 1,28 €. Kuinka paljon maksaa 1 kg appelsiineja? Lauseke: Vastaus: € d. 600 g tomaatteja maksaa 1,50 €. Kuinka paljon maksaa 1 kg tomaatteja? Lauseke: Vastaus: € Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen