2.04 Tsemppi 2 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen 1. Tee lausekkeet ja laske vihkoon. a. Neljä suklaavanukasta maksaa yhteensä 3 euroa. Kuinka paljon maksaa yksi suklaavanukas? Lauseke: € : Vastaus: € b. Viisi munkkipossua maksaa yhteensä 11,50 euroa. Kuinka paljon maksaa yksi munkkipossu? Lauseke: € : Vastaus: € c. Kolme donitsia maksaa yhteensä 5,70 euroa. Kuinka paljon maksaa yksi donitsi? Lauseke: € : Vastaus: € d. Viisi mansikkaleivosta maksaa yhteensä 17 euroa. Kuinka paljon maksaa yksi mansikkaleivos? Lauseke: € : Vastaus: € Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen