1.03 Treeni 2 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen Kirjoita lauseke ja laske vihkoon. Merkitse vastaus. a. Isä budjetoi kylpyhuoneen laatoitustyöhön materiaaleineen 2 000 e. Isä palkkasi urakkatyöhintaan kylpyhuoneen laatoittajan, joka laatoittamisen lisäksi valoi myös lattian ja teki vesieritykset. Itse työ maksoi yhteensä 1 650 € ja materiaalikulut tekivät tarkalleen 539,40 €. Kuinka paljon rahaa itse työhön sekä materiaaleihin meni yhteensä? Lauseke: € + € Vastaus: € Kuinka paljon rahaa meni yli budjettiarvion? Lauseke: € – € Vastaus: € b. Äiti miettii poreammeen tai paljun ostamista. Kuinka paljon kalliimmaksi tulee ostaa poreamme, joka on tosin helpompi siivota kuin palju? Lauseke: € – € Vastaus: € c. Eveliinan nelihenkinen perhe asuu vuokra-asunnossa, jonka kiinteä vesimaksu on yhteensä 140 €/kk. Heidän nelihenkinen tuttavaperheensä samasta kerrostalosta kertoi, kuinka vesimaksut tippuivat lähes puoleen heidän asennettuaan asuntoonsa vesimittarit. Esimerkiksi viime kuussa naapurien vesilasku oli 77,76 €. Kuinka paljon Eveliinan tuttavaperhe säästää rahaa kuukaudessa vesimittareiden ansiosta? Pyöristä vastaus ykkösten tarkkuuteen. Lauseke: € – € Vastaus: € ≈ € Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen