1.10 Treeni 1 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen Kirjoita lauseke ja laske vihkoon. Muista oikea laskujärjestys. a. 5C-luokka laski tulevan luokkaretkensä kustannuksia: Kahden yön leirikoulupaketti Ranuan eläinpuistossa maksaisi yhteensä vähintään noin 2 100 €, matkakulut olisivat noin 400 € ja muu mahdollinen ohjelma (melonta ja/tai frisbeegolf) maksaisi noin 600 €. Kuinka paljon luokkaretkikustannukset tulisivat vähintään maksamaan yhteensä? Pyöristä vastaus tuhansiksi. Lauseke: € + € + € = € ≈ € Vastaus: € b. 5C-luokan joulumyyjäiset olivat menestys! Niin leivonnaiset, himmelit kuin Äiti Teresan peitotkin tekivät kaupan. Tuotto oli yhteensä 514 €. Himmelit ja leivonnaiset kartuttivat leirikoulukassaa yhteensä 215,50 eurolla. Lopun myynnin teki kolme myynnissä ollutta Äiti Teresan peittoa. Kuinka paljon oli peitoista saatu tuotto? Pyöristä vastaus satoihin. Lauseke: € – € = € ≈ € Vastaus: € c. Kuinka paljon luokan on vielä kerättävä rahaa, jotta päästäisiin 3 000 euron tavoitteeseen? Pyöristä vastaus satoihin. Lauseke: € – € = € ≈ € Vastaus: € Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen