4.09 Tsemppi 2 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen Selvitä seuraavien tuotteiden yksikköhinnat. a. 10 kappaletta suklaapatukoita maksaa 5,50 €. Alennusta annetaan juhlapäivän kunniaksi 50 snt. Kuinka paljon maksaa yksi patukka? Lauseke: ( € – €) : Vastaus: € = snt b. 100 kpl laatikko valotikkuja maksaa 8,80 €. Uuden vuoden kunniaksi alennusta annettiin 80 snt. Kuinka paljon maksaa yksi valotikku? Lauseke: ( € – €) : Vastaus: € = snt c. 1 000 kappaletta teräsnauloja maksaa 120,00 €. Kuinka paljon maksaa yksi teräsnaula? Lauseke: € : Vastaus: € = snt d. Irtokarkit 1 000 kappaleen rasiassa maksavat tarjouksessa 10,00 €. Kaupan 1-vuotissynttäreiden kunniaksi alennusta sai 2 €/rasia. Kuinka paljon maksaa yksi irtokarkki? Lauseke: ( € – €) : Vastaus: € = snt Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen