L1.4.3/J2. Tävling om skolmat - Kilpailu kouluruoasta Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen A. Tutustu uutiseen. Silmäile se ajatuksella pari kertaa läpi. HUOM! Sinun ei tarvitse ymmärtää kaikkia sanoja! B. Valitse oikea vaihtoehto. 1. Yksi annos kouluruokaa sai maksaa kilpailussa 1€ 1,50€ 2€. 2. Finaalissa oli neljä viisi kuusi joukkuetta. 3. Monet oppilaat ovat tulleet osallistumaan kilpailuun arvostelemaan kouluruokaa kannustamaan keittiön henkilökuntaa. 4. Emilia Alasaran mukaan parasta ruokaa koulussa on kalakeitto pyttipannu lihapullat. 5. Kilpailun jury koostuu opettajista oppilaista päättäjistä opettajista, oppilaista ja päättäjistä. 6. Voittajajoukkue toivoo, että kouluruokaan annettaisiin enemmän rahaa kouluruoka saisi enemmän arvostusta kouluruoka tulisi maksulliseksi. 7. Voittajajoukkue edustaa Suomea kansainvälisessä kilpailussa osallistuu juhlapäivälliselle matkustaa opintomatkalle Belgiaan. C. Kerro suomeksi, mitä ruokalajeja voittajajoukkueen menyssä oli. Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen