Opetussuunnitelma
3 Opetussuunnitelma
Lukiokoulutukseen valmistavan koulutuksen opetussuunnitelman laatimisesta vastaa koulutuksen järjestäjä. Lähtökohdan opetussuunnitelman laatimiselle muodostavat lukiokoulutukseen valmis- tavan koulutuksen opetussuunnitelman perusteiden lisäksi valtioneuvoston asetuksessa (942/2014) määritellyt yleiset ja lukiokoulutukseen valmistavaa koulutusta koskevat valtakunnal- liset tavoitteet sekä kaikki mitä lukiolaissa sekä lukioasetuksessa säädetään. Opetussuunnitelma laa- ditaan tämän opetussuunnitelman perusteasiakirjan mukaan.
Lukiokoulutukseen valmistavan koulutuksen opetussuunnitelmassa tulee olla
- koulutuksen yleiset tavoitteet
- opetusjärjestelyt
- ohjaussuunnitelma, jossa kuvataan ohjauksen tavoitteet sekä ohjaukseen osallistuvien tehtä- vät ja työnjako
- opiskelijan henkilökohtaisen opiskelusuunnitelman laadintakäytänteet sekä menettelytavat opiskelijan lähtötilanteen selvittämiseksi ja tämän tiedon dokumentoimiseksi ja opiskelijan opintojen seuraamiseksi
- suomen kielen, muiden kielten, matemaattisten ja luonnontieteellisten opintojen, yhteiskun- tatietouden ja kulttuurintuntemuksen, opinto-ohjauksen ja opiskelutaitojen sekä tarjottavien valinnaisten opintojen tavoitteet ja keskeiset sisällöt sekä mahdolliset opintojen suoritusjär- jestystä koskevat rajoitteet
- perusopetuksen opintojen suorittaminen ja perusopetuksen arvosanojen korottaminen lukiokoulutukseen valmistavan koulutuksen aikana
- lukiokoulutuksen opintojen suorittaminen sekä yhteistyö ja osallistaminen luki-on toimintaan
- kodin ja oppilaitoksen yhteistyö lukiokoulutukseen valmistavassa koulutuksessa
- suunnitelma kurinpitokeinojen käyttämisestä ja niihin liittyvistä menettelytavoista
- arvioinnin ja palautteen antamisen menetelmät ja käytänteet sekä todistukset ja niihin mer- kittävät tiedot.
Naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta annetun lain17 mukaan koulutuksen järjestäjä vastaa siitä, että vuosittain laaditaan oppilaitoskohtaisesti tasa-arvosuunnitelma yhteistyössä henkilöstön ja oppilaiden tai opiskelijoiden kanssa. Vuosittaisen tarkastelun sijaan suunnitelma voidaan laatia enintään kahdeksi tai kolmeksi vuodeksi kerrallaan. Tasa-arvosuunnitelma voidaan sisällyttää osaksi opetussuunnitelmaa tai muuta oppilaitoksen suunnitelmaa.
Yhdenvertaisuuslain18 mukaan koulutuksen järjestäjän on huolehdittava siitä, että oppilaitok- sella on suunnitelma tarvittavista toimenpiteistä yhdenvertaisuuden edistämiseksi. Yhdenvertai- suussuunnitelma voi sisältyä opetussuunnitelmaan.
- Laki naisten ja miesten välisestä tasa-arvosta (609/1986, muutettu 1329/2014) 5 a §
- Yhdenvertaisuuslaki (1325/2014) 6 §