Konnuslahden koulu

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 5

30 January 2023 Thursday
31 January 2023 Thursday
1 February 2023 Thursday
2 February 2023 Thursday
3 February 2023 Thursday
4 February 2023 Thursday
5 February 2023 Thursday

Viikko 6

11 February 2023 Thursday
12 February 2023 Thursday

Viikko 7

13 February 2023 Thursday
14 February 2023 Thursday
15 February 2023 Thursday
16 February 2023 Thursday
17 February 2023 Thursday
18 February 2023 Thursday
19 February 2023 Thursday

Viikko 8

20 February 2023 Thursday
21 February 2023 Thursday
22 February 2023 Thursday
23 February 2023 Thursday
24 February 2023 Thursday
25 February 2023 Thursday
26 February 2023 Thursday

Viikko 9

27 February 2023 Thursday
1 March 2023 Thursday
2 March 2023 Thursday
3 March 2023 Thursday
4 March 2023 Thursday
5 March 2023 Thursday
Ilmoittautuminen

Timppa-tontun kadonneet villasukat- kakkosten joulusatu

 

Oli kaunis tavallinen joulukuun aamu. Timppa- tonttu heräilipehmeässä sängyssään ja pyöri etsien punaisia villasukkiaan. Joka ikinen aamu alkoi samalla tavalla. Timppa laittoivillasukat jalkaansa ennen kuin astui viileälle puulattialle.

Sinä aamuna villasukkia ei vaan löytynyt mistään.

Timppa oli kauhuissaan, koska ei löytänyt villasukkiaan.

 

-Mitä minä nyt teen? Timppa ihmetteli.

Hän mietti ja mietti ja sai idean.

Timppa päätti neuloa uudet villasukat.

-Mitäpä minä oikein tarvitsenkaan? Timppa pähkäili.

-Punaista lankaa, totta kai. Neula....Hetkinen. Tehdäänkös sukkia neulalla? Soitanpa neulojatonttu Liisalle ja kysäisen asiaa, Timppa päätti.

Liisa- tonttu osasikin heti neuvoa Timppaa ja lupasi lähettää

hänelle sukkapuikot, ohjeet ja langan.

Puikot saapuivat parin tunnin päästä Korvatunturin pikalähetyksenä postitontun tuomana.

Joulumusiikkia kuunnellen Timppa otti puikot ja langan esille. Hän oli oikein hyvällä tuulella ja hyräili joululauluja. Timppa pyöritti lankaa ensin yhden puikon ympärille, sitten toisen, kolmannen, neljännen ja vielä viideskin puikko sai punaista lankaa ympärilleen. Puikot loppuivat ja Timpalla oli kasa solmuja ja lankapuikkoja.

Kun Timppa yritti tehdä villasukkia, kävi koko ajan köpelösti,vaikka hän kuinka yritti. Timppa soitti Liisalle harmistuneena:

-Miten oikein tehdään villasukat?

-Etkö sinä osaa tehdä villasukkia? Liisa hämmästeli.

-En minä osaa tehdä , vastasi Timppa harmissaan painaen samalla päätään alaspäin lyhentyen ainakin  viisi ja puoli senttiä. Ja se on paljon se ottaen huomioon tontun pituuden.  

-Voisitko  sinä tulla auttamaan minua tänne? Minulla on täällä kasa lankaa ja kaikki puikot ovat lankojen sisällä. Tällä vauhdilla en ikinä saa jalkojani lämpimiksi, pyysi Timppa hiljaisella äänellä.

Liisasta kuulosti ihan kuin Timppa-tonttu olisi nyyhkäissyt hieman.  Liisalla oli hommia vaikka kuinka paljon. Ennen joulua hänen piti neuloa monenlaisia,  erivärisiä ja erikokoisia sukkia, ihan pikkuriikkisistä isoihin saapassukkiin ja mustista kirjavanraidallisiin saakka.  Liisa-tontun kävi kuitenkin niin sääli Timppaa, että hän lupasi yrittää keretä käymään.

Ennen kuin Liisa ehti tulla auttamaan, Timppa huomasi ohjeet paketissa. Hän alkoi lukea ohjeita. Kun Timppa oli lukenut ohjeet, Liisa tuli ovesta sisään. Liisa auttoi Timppaa villasukissa ja he saivatkin aikaan punaiset porosukat.  Timppa- tonttu kiitteli ja ylisti Liisaa ja ripotteli hieman jouluaikataika pulveria Liisan taskuun. Pulverin avulla Liisa ehtisi oivallisesti neuloa kaikki sukat ja lapaset valmiiksi ennen joulua.

Liisan  lähdettyä Timppa laittoi villasukat jalkaansa ja meni myöhäiselle aamupalalle. Uudet porosukat jalassaan Timpan mieli alkoi taas jouluistua ja hän hyräili joululauluja popsiessaan maukasta riisipuuroa.

Kesken puuron syönnin Timppa- tontun lusikka kuitenkin putosi maahan. Timppa kyykistyy ottamaan lusikan ja huomasi keittiön nurkassa pöydän alla punaiset villasukkansa. Lusikassa kimalteli kaunis manteli.

-Nyt minulla on onnea kerrakseen ja jalat tuplalämpimät, tuumailee Timppa- tonttu iloisena.

Tervetuloa joulu!!!!!!

 

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä