Koulun toimenpiteet
Opetus, kasvatus ja pedagoginen kehittäminen
Jokainen opettaja perehtyy lukuvuoden alkaessa opetussuunnitelmaan ja oman luokkatason oppiaineiden sisältöihin ja tavoitteisiin. Oppilaat asettavat tavoitteita jaksojen alkaessa ja arvioivat oppimistaan jaksojen päätyttyessä yhdessä opettajan kanssa. Tänä lukuvuonna otamme arvioinnissa käyttöön ainakin yhden oppiaineen osalta yksilölliset oppimispolut. Arvioinnista on tiedotettu huoltajille vanhempainillassa.
- Pulkonkosken koululla kehitetään opetusta uuden opetussuunnitelman hengessä.
- Koulumme monialaiset oppimiskokonaisuudet ovat tänä lukuvuonna Terve Elämä (koko Kuopion yhteinen). Toisen oppimiskokonaisuuden suunnittelu toteutetaan yhdessä oppilaiden kanssa. Tämä suunnittelu on vielä kesken. Ensimmäinen kokonaisuus pidetään lokakuussa ja toinen toteutetaan keväällä 2020.
- Kehitämme koko ajan opetustamme toiminallisempaan suuntaan.
- Tämä oppimiskokonaisuus toteutetaan viikon mittaisena (syksy 2019).
- Terve elämä viikolla oppilailla on viikkontuntimääränsä mukainen tuntimäärä Mokkiin liittyen.
- Hyödynnämme Otavan Terve elämä -materiaalia
- Oppilaat osallistuvat oppimiskokonaisuuden suunnitteluun, toteutukseen ja arviointiin etukäteen suunniteltujen ohjeiden mukaan.
- Tavoitteena on, että oppilas ymmärtää omien valintojensa vaikutuksen terveellisen elämäntavan saavuttamiseksi. Samalla harjoittelemme työskentelemistä erilaisissa ja eri-ikäisistä koostuvissa ryhmissä.
- Opettajilla on käytössä Pedanet-tunnukset ja O365 -ympäristö
- Opettajilla on Pedanet -sivujen ylläpitäjän oikeudet. He huolehtivat luokkakohtaisesti Pedanetin esittelystä oppilaille.
- Pedanetissä opettajat vastaavat luokan sivujen päivittämisestä.
- Pedanetissä Pasi Seppänen vastaa koulun sivujen yleisilmeestä.
- Pyrimme osallistumaan Pedanet- ja O365 -koulutuksiin mahdollisuuksien mukaan.
- Tänä lukuvuonna pyrimme hyödyntämään O365 ympäristöä entistä monipuolisemmin.
- 1.-6. luokkien oppilaille jaetaan tunnukset langattomaan verkkoon kirjautumiseksi. Oppilaat pystyvät kirjautumaan Wilma-tunnuksellaan koulujen tietokoneille sekä myös kotoa O365 ympäristöön
Uskonto
Koululla toteutuvien tunnustuksellisten uskonnollisten tapahtumien vaihtoehtoinen toiminta suunnitellaan koulukohtaisesti. Vaihtoehtoinen toiminta on opetusuunnitelman mukaista ja kaikki opettajat ovat mukana sen suunnittelussa.
Esimerkkejä vaihtoehtoisesta toiminnasta:
- Kaveruus, millainen on hyvä kaveri, millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaverissasi, miten otan toiset huomioon.
-Lukutaitopäivä, jossa pohditaan miksi lukutaito on tärkeää, mihin lukutaitoa käytetään, millaista olisi olla lukutaidoton. Selvitetään, kuinka monia eri aakkosia maailmasta löytyy. Tehdään malliaakkoset paperille.
- Lasten oikeuksien päivä/ Listatkaa ylös, mitä eri lapsen oikeuksia muistatte? Lasten oikeuksia käydään tarkemmin läpi tunnilla. Oikeus tuo mukanaan velvollisuuden. Mitä velvollisuuksia lapsilla on?
- Jouluperinteet, millaisia jouluperinteitä meillä on? Tehdään power point-esitys suomalaisista jouluperinteistä.
- saamelaisuus. Tutustutaan saamelaisuuteen, sen kulttuuriin ja kieleen.
- kevään merkit - tehdään luontoretki lähimetsään
- kevätlauluja
Yhteisöllisyys ja osallistuminen
Koulussamme pyritään toimimaan mahdollisimman oppilaslähtöisesti. Jokaisella luokka-asteella oppilaat pääsevät osallistumaan luokkakohtaisesti tai jopa koulun tasolla kouluelämää koskeviin päätöksiin.
Pienen koulun etuna on se, että kaikki tuntevat toisensa. Tämä edistää koko koulun yhteisöllisyyden kehittymistä. Luokissa pyritään edistämään erilaista ryhmäytymistä uudenlaisten toimintatapojen avulla. Koko koulun ja luokkien erilaiset oppimiskokonaisuudet esim. retket tai monialaiset oppimiskokonaisuudet edistävät yhteisöllisyyden kehittymistä.
Myös koulun yhteistyötahoja pyritään aktivoimaan yhteisölliseen toimintaan niin uuden opetussuunnitelman edistämisessä kuin muussakin toiminnassa. Huoltajia pyritään osallistamaan eri tavoin koulun arkeen, mm. oppimiskokonaisuuksien yhteydessä.
Esiopetuksen ja alkuopetuksen yhteistyösuunnitelma on ohessa.
Tuntijako
Lisätunnit 1-3 luokille, taito- ja taideaineiden valinnaiset 3-4 luokille ja valinnaiset aineet 5-6 luokille.
3. -luokalla teoria-aineiden lisätunniksi on valittu matematiikka. Taide- ja taitoaineiden lisätunniksi on valittu kuvataide. Molemmat valinnaiset opiskellaan opetussuunnitelman tavoitteet huomioiden.
4. -luokalla taide- ja taitoaineiden lisätunniksi on valittu liikunta ja käsityö. Molemmat valinnaiset opiskellaan opetussuunnitelman tavoitteet huomioiden, kuitenkin siten, että käsitöissä painotetaan pehmeitä materiaaleja. Tavoitteena on lisäksi
- tutustua uusiin tekniikoihin, valmistusmateriaaleihin ja työtapoihin
- kokeilla uutta ja syvennetään opittuja taitoja
- opetella/harjoitella tuotesuunnittelua
- myös muita tavoitteita, jotka muotoutuvat oppilaiden toiveiden mukaan
- lisätä innostusta ja harrastuneisuutta tekstiilityötä kohtaan
Käsitöiden sisältöinä ovat esimerkiksi:
- erilaiset lankatyöt
- ompelutyöt
- korujen valmistaminen
- perinnekäsityöt esim. huovutus, pirtanauhat ja kankaiden värjäys
- muuta oppilaiden kiinnostuksen ja resurssien mukaan
5. luokka opiskelee liikunnan valinnaisen (1h/vk) yhdessä 3-4 luokkien kanssa.
5. luokan toinen valinnainen on kuvataide (1h/vk), jonka luokka opiskelee omana ryhmänä. Molemmat valinnaiset opiskellaan opetussuunnitelman tavoitteet huomioiden.
6. luokan valinnainen on Elokuvat (1h/vk). Valinnaisaineessa huomioidaan äidinkielen opetussuunnitelman tavoitteet.
Lisäksi tavoitteena on
- elokuvien tekemiseen tutustuminen
- käsikirjoittamiseen tutustuminen
- kuvaamiseen tutustuminen
- kahden elokuvan tuottaminen
Lukuvuonna 2019-20 opiskellaan 5-6 luokalla historiaa 2h/vk.
Lukuvuosisuunnitelman muutos etäopetuksen aikana 23.3.2020 alkaen:
Muutos Pulkonkosken koulun lukuvuosisuunnitelmaan
Joudumme tekemään muutoksen koulumme lukuvuosisuunnitelmaan lähiopetuksen sekä etä- ja monimuoto-opetuksen ajalle keskiviikon koulupäivän alkamis- ja päättymisaikojen suhteen koskien ensimmäisen luokan työjärjestystä. Syynä ovat Maaningan alueen yhteisten koulukuljetusjärjestelyjen aikataulut.
Keskiviikon aikataulumuutos koskee siis ensimmäisen luokan oppilaita, joiden koulu alkaa etä- ja monimuoto-opetuksen aikana klo 8.00 ja päättyy klo 12.00. Aiemmin koulu alkoi klo 9.00 ja päättyi klo 13.00. Kokonaisoppituntimäärä pysyy ennallaan.
Muutos Pulkonkosken koulun lukuvuosisuunnitelmaan 14.5.2020 alkaen
Teemme muutoksen koulumme lukuvuosisuunnitelmaan lähiopetuksen alkaessa uudelleen keskiviikon koulupäivän alkamis- ja päättymisaikojen suhteen koskien ensimmäisen luokan työjärjestystä. Syynä ovat Maaningan alueen yhteisten koulukuljetusjärjestelyjen aikataulut.
Keskiviikon aikataulumuutos koskee siis ensimmäisen luokan oppilaita, joiden koulu alkaa lähipetuksen aikana klo 9.00 ja päättyy klo 13.00. Kokonaisoppituntimäärä pysyy ennallaan.
Muutos Pulkonkosken koulun lukuvuosisuunnitelmaan
5-6 luokka tekee viimeisellä viikolla (ke 27.5) pyöräretken Vorlokson rotkolle. Oppilaiden mukaan lähtee luokanopettaja Pasi Seppänen.
Oppipäivä on normaalin pituinen.