Pajulahden koulu

Pajulahden koulu

Koulun yleisesittely

Pajulahden koulu sijaitsee Kuopion ja Siilinjärven rajalla Nilsiän alueella. Koulussa on 72 oppilasta, 4 luokanopettajaa, laaja-alainen erityisopettaja, koulunkäynninohjaaja ja iltapäiväkerhonohjaaja. Koulun rehtorina toimii Jaana Jääskeläinen. Samassa rakennuksessa toimii Pajulahden päiväkoti.

Henkilökunta 2023-2024:
  • 1. lk luokanopettaja Eero Toroi
  • 2. lk luokanopettaja Kaisa Suortti
  • 3.- 4. lk luokanopettaja Olli Sihvonen
  • 5.- 6. lk luokanopettaja Jaana Jääskeläinen
  • laaja-alainen erityisopettaja Anne Korhonen
  • ortodoksinen aineenopettaja Ulla Puhakka
  • Koulunkäynninohjaaja Tanja Launonen
  • Iltapäiväkerhonohjaaja/koulunkäynninohjaaja Virpi Weeman

Lukuvuosi 2023-2024

Servican välipalatiedote

Koulujen välipalan ja lounaan hintamuutokset 1.1.

Kouluilla tarjottavan välipalan hinta on 2,20 € ja se sisältää juoman, leivän, levitteen, leikkeleen tai juuston sekä vaihdellen kiisseliä, jogurttia,marja- tai hedelmäpuuroa, marjapiirakkaa tai muita vastaavia tuotteita.

Välipalaa voi ostaa alakouluilla välipalalipuilla ja käteisellä. Yläkouluilla maksaminen on mahdollista myös MobilePaylla (huomioiden ikäraja).

Koulujen lounasravintoloissa myydään myös erikseen kaakaota 0,65 €, kahvia/teetä 0,55 € ja hedelmiä 0,65 €.

Vanhemmat voivat tutustua kouluruokailuun ostamalla lounaan kouluravintolasta hintaan 5,93 €.

Ystävällisin terveisin

Servican ruokapalvelut

Koulun tapahtumakalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 5

29 January 2024 Thursday
30 January 2024 Thursday
31 January 2024 Thursday
1 February 2024 Thursday
2 February 2024 Thursday
3 February 2024 Thursday
4 February 2024 Thursday

Viikko 6

5 February 2024 Thursday
6 February 2024 Thursday
7 February 2024 Thursday
8 February 2024 Thursday
9 February 2024 Thursday
10 February 2024 Thursday
11 February 2024 Thursday

Viikko 7

12 February 2024 Thursday
13 February 2024 Thursday
14 February 2024 Thursday
15 February 2024 Thursday
16 February 2024 Thursday
17 February 2024 Thursday
18 February 2024 Thursday

Viikko 8

19 February 2024 Thursday
20 February 2024 Thursday
21 February 2024 Thursday
22 February 2024 Thursday
23 February 2024 Thursday
24 February 2024 Thursday
25 February 2024 Thursday

Viikko 9

26 February 2024 Thursday
27 February 2024 Thursday
28 February 2024 Thursday
29 February 2024 Thursday
1 March 2024 Thursday
2 March 2024 Thursday
3 March 2024 Thursday
Ilmoittautuminen avoinna
Ilmoittautuminen alkaa myöhemmin
Ilmoittautuminen tehty
Ilmoittautuminen ei ole avoinna

Kevätlukukausi 2023

Tervetuloa aloittamaan uutta kevätlukukautta 2023! 

Jatkossa tiedotamme tässä ajankohtaisista koko koulua koskevista tapahtumista.

Olli Sihvonen palaa 4. luokan opettajaksi 2.1.2023 alkaen. Hänet tavoitatte entisestä puhelinnumerosta 044 748 2267.

Kevään MOK eli kaupungin yhteinen Kieli- ja kulttuuritietoinen koulu alkaa koulussamme 16.1. Järjestämme MOKin poikkeuksellisesti päivä/viikko tahdilla johtuen oppilaiden "lukemisurakasta" aiheeseen liittyen. MOKista saatte tarkempaa tietoa sekä Wilman että Pedanetin välityksellä lähempänä sen alkamista.

Tammikuussa pidetään viimeiset oppimiskeskustelut. Keskusteluun voit valmistautua mm. miettimällä asioita, joista haluat tietoa oman oppilaasi luokanopettajalta. 

Luistelu- ja hiihtojaksot alkavat oman liikunnanopettajan mukaisesti heti kevätlukukauden aluksi. Muistattehan tarkistaa suksien, sauvojen, monojen, luistinten ja kypärien kunnot, jotta ne ovat valmiina niitä tarvittaessa. Myös uima-asujen tilanne kannattaa tarkistaa 2.-4. luokkalaisten osalta, sillä 2. luokkalaisten unnit alkavat 1.2.2023 ja 3.-4. luokkalaisten uinnit alkavat heti perään 2.2.2023.

Viikoilla 2 ja 3 keskitymme kaukalopallon harjoitteluun.

Onnea ja menestystä vuodelle 2023!

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä