21.4. ja 23.4.
21.4. ja 23.4.
Tiistain tunti
- Seppo-pelin "My room" - tee se sillä mielellä, että yrität osoittaa parasta osaamistasi!
- https://play.seppo.io/?l=fi
- Game PIN: A85B93
Ohjeet on myös tässä alla ja palautus on mahdollista myös työpuhelimen whatsappiin 040 572 8942 (osalla on ollut vaikeuksia tallentaa Seppoon).
My room
Mene huoneeseesi ja tee lyhyt video tai äänite, jossa esittelet huoneesi englanniksi. (Voit tehdä valmiin käsikirjoituksen ja lukea siitä tai voit puhua ilman käsikirjoitusta ihan vapaasti.)
- Jos teet äänitteen (ei siis videokuvaa), ole tarkka kun kuvailet huonetta. Muista: There is a bed next to the window. = Ikkunan vieressä on pöytä. There are clothes on the floor. = lattialla on vaatteita.
- Jos teet videon, voit käyttää suoraan kuvaan viittaavia sanoja kuten "This is my desk." "These are my schoolbooks." "Here I keep my pencils." Mutta pelkkä videokuva ei riitä! Esittelet samalla englannintaitojasi, et pelkkää huonetta.
LISÄHAASTETTA: Esittele huoneesi "hupsusti" kuten Gonzo kappaleessa 10. Eli esittele huoneesi niin kuin se olisi kokonainen talo: missä huoneessasi on makuuhuone? työhuone? pelihuone? vierashuone? mistä esineistä ne koostuvat? (Muista esim. Gonzon vierashuone = makuupussi lattialla)
Torstain tunti:
Nyt tehdään pikainen pyrähdys musiikin pariin:
- kuuntele ja lue kpl 11 http://tiedostot.otava.fi/aanet/top7/ (raita 33)
- tavoite: ymmärtää kuka soittaa mitäkin soitinta, mistä musiikkityylistä pitää ja mistä musiikkityyli on kotoisin
- kertaa soittimien nimet englanniksi s. 104 tekstikirja ja tee sanasekoitustehtävä https://peda.net/id/49a08bb4708
- kuuntele englanninkielistä musiikkia :)