Carea-koulu

Ajankohtaista

Carea-koulu ja Tähteenkadun koulu yhdistyivät 1.8.2023 alkaen. Carea-koulu säilyy itsenäisenä toimipisteenä. Koulun rehtorina aloitti Hanna Saarinen.

Näitä sivuja ei enää ylläpidetä. Siirry Tähteenkadun koulun pedanet-sivustolle 

 

Carea-koulu


Opetus

Carea-koulussa opiskellaan toiminta-alueittain, yksilöllisesti ja pienryhmissä. Opinnot etenevät henkilökohtaisen opetuksen järjestämistä koskevan suunnitelman (HOJKS) mukaisesti. Oppilaiden ryhmiin sijoittamisen pääperiaatteena on pyrkiä mahdollisimman toimivaan ja oppimista edistävään ryhmäjakoon. Ryhmässä voi olla enintään kuusi oppilasta ja jokaista oppilasta kohden on yksi aikuinen: erityisluokanopettaja ja kouluohjaajia. 

Oppilaamme ovat pääasiassa Kouvolalaisia, mutta myös muualta Kymenlaakson ja Päijät-Hämeen alueelta. Opetusta järjestetään erityistä tukea tarvitseville lapsille ja nuorille esi- ja 1-9 luokka-asteille sekä perusopetuksen lisäopetusta.  

Lähtökohtana ovat oppilaan vahvuudet sekä hänen yksilölliset oppimis- ja kehittymismahdollisuutensa. Opetuksessa korostuu joustavuus, toiminnallisuus sekä aikuisen vahva tuki. 

Arvoinamme ovat elämän ja jokaisen ihmisen ainutkertaisuuden sekä erilaisuuden kunnioittaminen.

 Toiminta-alueittain järjestettävän opetuksen sisältöalueet ovat:

  • motoriset taidot
  • tiedolliset taidot
  • kieli- ja kommunikaatio
  • sosiaaliset taidot
  • päivittäisten toimintojen taidot

Aamu- ja iltapäivätoiminta
Oppilaille järjestetään perusopetuslain mukaista aamu- ja iltapäivätoimintaa koulun tiloissa, kouluohjaajien toimesta. Iltapäivätoiminnan suunnittelussa otetaan huomioon yksilölliset ja yhteisölliset sekä sosiaaliseen kasvuun liittyvät lähtökohdat. Toiminnat tukevat opetusta, mutta mahdollistavat oppilaille myös levon ja virkistyksen.

Loma-aikojen päivähoito
Loma-aikojen päivähoitoa järjestetään koulun tiloissa koulun oppilaille tarpeen mukaan vammaispalvelupäätöksellä.

Kalenteri

Uuden tapahtuman luominen

Sulje

Olet luomassa tapahtumaa menneisyyteen.

Täytä vaaditut kentät.

Varoitus

Menetät kaikki syöttämäsi tiedot, jos suljet ikkunan

Viikko 5

29 January 2024 Thursday
30 January 2024 Thursday
31 January 2024 Thursday
1 February 2024 Thursday
2 February 2024 Thursday
3 February 2024 Thursday
4 February 2024 Thursday

Viikko 6

5 February 2024 Thursday
6 February 2024 Thursday
7 February 2024 Thursday
8 February 2024 Thursday
9 February 2024 Thursday
10 February 2024 Thursday
11 February 2024 Thursday

Viikko 7

12 February 2024 Thursday
13 February 2024 Thursday
14 February 2024 Thursday
15 February 2024 Thursday
16 February 2024 Thursday
17 February 2024 Thursday
18 February 2024 Thursday

Viikko 8

19 February 2024 Thursday
20 February 2024 Thursday
21 February 2024 Thursday
22 February 2024 Thursday
23 February 2024 Thursday
24 February 2024 Thursday
25 February 2024 Thursday

Viikko 9

26 February 2024 Thursday
27 February 2024 Thursday
28 February 2024 Thursday
29 February 2024 Thursday
1 March 2024 Thursday
2 March 2024 Thursday
3 March 2024 Thursday
Ilmoittautuminen avoinna
Ilmoittautuminen alkaa myöhemmin
Ilmoittautuminen tehty
Ilmoittautuminen ei ole avoinna

Peda.net käyttää vain välttämättömiä evästeitä istunnon ylläpitämiseen ja anonyymiin tekniseen tilastointiin. Peda.net ei koskaan käytä evästeitä markkinointiin tai kerää yksilöityjä tilastoja. Lisää tietoa evästeistä