Skannaava lukutaito on tarpeen, mutta usein hukassa

Mä mistä löytäisin sen tiedon?

Kun lukustrategiat ovat hukassa, saattaa opiskelijalta puuttua taito käyttää muun muassa sisällysluetteloa ja väliotsikoita hyödykseen tekstiä haltuunottaessaan tai tietoa etsiessään. Kun opiskelijalle antaa tekstin tietolähteeksi, hän ei ehkä osaa silmäillä tekstiä vaan saattaa aloittaa lukemisen alkusanoista, ja jo johdannon puolivälissä uupuu lukemiseen. Puuttuu tavoitelähtöinen strategia.

Seuraava harjoitus on tehty harjaannuttamaan silmäilevää ja skannaavaa lukutaitoa aikuisten lukemisen ja kirjoittamisen kurssille. Harjoitusta voi varioida mihin tekstiin tahansa. Se vaatii vain vähän ennakkovalmisteluja opettajalta.

Opettaja oli valinnut pitkähkön mutta kielellisesti helpon tekstin. Hän poimi tekstin väliotsikot ja teki muutamia kysymyksiä tekstistä. Opiskelijoiden ensimmäinen tehtävä oli päätellä, minkä otsikon alta vastaus annettuihin kysymyksiin todennäköisemmin löytyisi. Päättelytehtävä oli joillekin aikuisopiskelijoille yllättävän vaikea.


Artikkeli on pitkä. Minkä otsikon alta lähtisit etsimään vastausta seuraaviin kysymyksiin?

  • Mikä oli keskimääräinen kesämökin koko neliömetreissä vuonna 2005?
  • Miksi Viron Kuressaari houkuttelee suomalaisia mökinrakentajia?
  • Mistä suomalainen saa tekstin mukaan endorfiineja?
  • Miten yleistä on hoitaa kesäasunnon lämmitystä kauko-ohjauksella?
  • Milloin viimeistään jätevesiasetuksia on noudatettava vanhojen mökkien osalta?
  • Mitä hyötyä kaksoiskuntalaisuudesta on mökkiläisille?

Toisessa vaiheessa opiskelijat saavat koko tekstin. Tehtävänä oli hakea oikea vastaus kysymyksiin niin nopeasti kuin mahdollista. Jokaisen kohdan jälkeen keskusteltiin: Miten he etsivät oikeaa tietoa? Miten heidän silmänsä liikkuivat tekstillä? Lukivatko he koko kappaleen vai etsivätkö silmillään jotakin vinkkiä (numeroita, sanoja jne.), jotka johtaisivat nopeasti oikean vastauksen luo?

Integroi lukustrategian opiskelu muihin opintoihin


Lukustrategioiden harjoittelua on parasta tehdä niiden tekstin parissa, jotka joka tapauksessa kuuluvat opiskelijan opintoihin. Se on motivoivaa ja hyödyttää tuplasti. Tehtävien tekeminen ei loppujen lopuksi vie kovinkaan paljon aikaa opettajalta, kunhan idea on selvä.