Vuosiluokat 5-6 (2026-2027)
Yleistä vuosiluokkien 5-6 valinnaisaineiden toteuttamisesta
- Valinta-ajankohta
- Laajuudet
- Toteutustapa (yhdysluokka vs. vuosiluokkatasoittain)
Vuosiluokkien 5-6 valinnaisaineiden teemat (OPS 1.8.2025 alkaen):
- Aktiivinen oppilas
- Hyvinvointi
- TVT
- Ympäristö- ja luontokasvatus
Alla on lueteltu vuosiluokille 5-6 tarjottavat valinnaisaineet. Jokaisen teeman alla on tarjolla vähintään yksi kurssi.
Aktiivinen oppilas/hyvinvointi: Hyvän tekemisen työpaja
Vuosiluokat: 5, 6
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Harjoitellaan vaikuttamisen tapoja, saadaan rohkeutta uusissa tilanteissa toimimiseen.
Mukavia ja iloa tuovia tempauksia oppilaiden kiinnostuksen mukaan, esim. päiväkodeissa, vanhustentaloissa, eläinsuojelussa, roskien keräämisessa yms.
Ympäristö- ja luontokasvatus: Tuunaa kamppeesi
Vuosiluokat: 5, 6
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: kehittää luovuutta ja lisätä arjen taitoja. Antaa esimerkkejä kestävän kehityksen
ajatusten mukaisesta toiminnasta.Omien vanhojen vaatteiden tai kankaasta tehtyjen tavaroiden korjaamista tai niistä saadusta materiaalista uuden tuotteen tekeminen käsityöluokassa. Opetellaan korjaustaitoja, esim. napin ompelu, parsiminen.
TVT: Unelmien koti/koulu (esimerkki valinnaisainekurssin kuvauksesta)
Vuosiluokat: 5, 6
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Edistää ja kehittää luovuutta, ongelman ratkaisua ja digitaalisia taitoja pelillisessä ympäristössä.
Sisällöt: Suunnitellaan ja mallinnetaan unelmien koti, koulu tai kylä tai sitten mallinnetaan oma koti tai koulu Minecraft Educationin avulla.
Mahdolliset erityispiirteet: Oppimisympäristönä käytetään koulun koneelle ladattua Minecraft Education -ohjelmaa.
Hyvinvointi: Bändisoitto ja laulu
Aktiivinen oppilas: Yrityssankarit
Hyvinvointi: Kivaa kuvista
Vuosiluokat: 5, 6
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Kuvallisen ilmaisun kehittäminen eri tekniikoiden ja materiaalien avulla.
Sisällöt: Tutustumme syvällisemmin kuvallisen ilmaisun maailmaan pohjautuen mytologiaan.
Mahdolliset erityispiirteet:
Ympäristö- ja luontokasvatus: Retkikurssi
Vuosiluokat: 5.-6.
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Oppia retkellä tarvittavia taitoja ja asenteita
Sisällöt:
Tutustutaan retkeilyn perusasioihin: varusteet, retkikohteet ja kansallispuistot, turvallisuus, retkeilijän oikeudet ja velvollisuudet, tulenteko jne. Sisältö riippuu sääoloista ja muista muuttuvista tekijöistä.
Mahdolliset erityispiirteet: Kurssi toteutetaan intensiivikurssina kaksi tuntia kerrallaan ja se päättyy koko iltapäivän (6h) mittaiseen retkeen, joka toteutetaan lähialueella.
Aktiivinen oppilas ja hyvinvointi: Liiku ja liikuta
0,5 vvt
Tavoitteet: Liikunta tuottaa iloa ja jaksamista päivään. Tavoitteena on tuottaa liikunnan iloa itselle ja koulun tapahtumiin.
Sisältö: Kurssilla pelaillaan, leikitään ja kokeillaan erilaisia liikuntamuotoja niin sisällä kuin ulkona. Valinnaiskurssin sisältö suunnitellaan yhdessä oppilaiden kanssa. Kurssilla suunnitellaan ja toteutetaan koulun muita oppilaita liikuttavia tapahtumia sekä liikutaan itse eri liikuntamuotoja kokeillen.
TVT: Digikurssi
Vuosiluokat: 5.-6.
Laajuus: 0,5 vvh
Tavoitteet: Tavoitteena on valmistaa osallistujia digitaalisen maailman haasteisiin ja mahdollisuuksiin.
Sisällöt: Kurssilla tutustutaan tieto- ja viestintäteknologiaan erilaisten käytännön harjoitusten ja interaktiivisten oppimismenetelmien avulla. Osallistujat oppivat perusteita tietokoneiden käytöstä, koodaamisesta, multimediaohjelmista ja internetin turvallisesta käytöstä. Kurssilla tutkitaan erilaisia laitteita ja ohjelmistoja sekä kehitetään ongelmanratkaisu- ja ryhmätyötaitoja.
TVT: Ohjelmointikurssi
Vuosiluokat: 5.-6.
Laajuus: 0,5 vvh
Tavoitteet: Opitaan ohjelmointia ja robotiikkaa erilaisten välineiden avulla.
Sisällöt: Tutustumista, perehtymistä ja syventymistä graafiseen ohjelmointiin ja robotiikkaan micro:bit- ja legorobotti-välineiden kautta. Kurssilla opitaan teknisen ohjelmointiosaamisen ohella suunnittelua, ongelmanratkaisua sekä muita tutkivan oppimisen perustaitoja.
Aktiivinen oppilas: Kieliagentit
Vuosiluokat: 5.-6. luokat
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Kiinnostuksen lisääminen erilaisiin kieliin ja kulttuureihin, myös Euroopan tutumpien kielirajojen ulkopuolelle.
Sisällöt: Tutustumme kurssilla eri kieliin ja kulttuureihin ja matkailuun oppilaiden kiinnostuksen mukaan. Tavoitteenamme on oppia tervehtimään ja esittäytymään ainakin kymmenellä eri kielellä! Rakennamme valitsemistamme kielistä minisanakirjan Google Classroomiin. Tiedossa ainakin elokuvaa, musiikkia ja yhteistä tiedonhankintaa. Kieliagentit toimivat myös koulun esittelijöinä kv-vieraillemme.
Mahdolliset erityispiirteet: Google Classroomin käyttö
Aktiivinen oppilas: Saksaa, bitte!
Vuosiluokat: 5.-6. luokat
Laajuus: 0,5 vvt
Tavoitteet: Saksan kielen perusalkeiden kartuttaminen ja sanaston opettelua.
Sisällöt: Kiinnostavatko saksan kielen alkeet ja kulttuuri? Lyhytkurssilla käymme läpi Saksan ja saksankielisten maiden kulttuuria ja maantuntemusta. Opettelemme saksan alkeita ilman kokeita. Opit ainakin tervehtimään eri tilanteissa, kertomaan itsestäsi ja tilaamaan ruokaa! Kuuntelemme saksalaista musiikkia ja tutustumme saksalaiseen elokuvaan/sarjaan.
Mahdolliset erityispiirteet: Google Classroomin käyttö