Digiosaaminen ja sen kehittäminen KLA:n ja OKL:n opetus- ja tutkimushenkilökunnan vertaisoppimisena
- Koulutuksen tavoitteena on tunnistaa ja kehittää omaa digiosaamisen polkua, jossa jokaiselle osallistujalle laaditaan HOPS.
- Keskeistä on uudenmuotoinen, osallistujien tarpeista lähtevä oman osaamisen kehittämisen tapa ja polku, jossa työskennellään vertaisryhmässä.
- Koulutuksessa hyödynnetään Kasvatusalan asiantuntijan digiosaamisen työkalua (Johanna Kainulainen) ja koulutuskokonaisuus suunnitellaan yhdessä osallistujien kanssa.
- Pääasiallisina kouluttajina toimivat Johanna Kainulainen ja Ari Tuhkala (mukana myös digipalvelut)
- Koulutuksen pilottivaiheeseen sisältyy myös tutkimusta.
-
Pilottivaihe toteutetaan lukuvuonna 2022–2023 ja syysylukukaudelle 2023, ja mukana olija voi sisällyttää oppimistaan myös työsuunnitelmaan: koulutuksen laajuus on noin 3 op, josta puolet (40 h) voi tehdä työajalla/sisällyttää työsuunnitelmaan.
-