Vk 21

Kevätjuhla sujui ihanasti ja lämmin kiitos teille vanhemmille, kun tulitte kaikki paikalle! Kipparien lapset ovat kovasti suunnitelleet ja harjoitelleet esityksiä. Rytmirinkulaleikit ovat olleet mieluisia ja rinkula osallistaa ihanasti lapsia vaikka kaikki eivät laula tai soita lauluissa mukana. Leikkiä moni kuitenkin haluaa :) Frozen esitys ja Supersankarit esitys olivat pitkälti lasten ideoimia ja he olivat vahvasti suunnittelussa mukana. Aikuiset auttoivat koregrafioissa. Sirkusteema on näkynyt myös kädentaidoissa ja käytävälle pääsittekin näkemään lasten tekemiä sirkustelttoja ja popkornikuppeja.

Möröt ja Kävyt kävivät tällä viikolla eväsretkillä Orvokkipuistossa. Puistossa lapsia kiinnosti kovasti kukkaset. Niitä kerättiin kimppuihin ja vietiin päiväkodille jokaiseen ruokapöytään meidän kaikkien iloksi. Puistoon piilotimme myös kaksi löytämäämme Finstones kiveä. Kukahan onnellinen ne sieltä löytää :)

Tällä viikolla on ulkoiltu paljon ja olemme lähteneet suoraan välipalalta ulos. Ulkona on pelattu yhdessä jalkapalloa ja erilaisia pihapelejä. Kovasti lapsia kiinnostaa tällä hetkellä kaikenlainen kiipeily ja hyppiminen. Myös keinuminen on kivaa ja lapset toivovat kovia rakettivauhteja. Myös vuorotalon pihalla on käyty pyöräilemässä ja sitä jatkamme ensi viikolla. Lapset voivat tuoda loppuviikosta myös omia potkupyöriä ja kypäriä. Käymme vuorotalon pihalla tai mahdollisesti hiekkakentällä pyöräilemässä.

Perjantaina saimme tulevia Kippareita ulkoleikkeihin mukaan. Lähiviikkoina päiväkodin sisällä siirtyvät lapset pääsevät leikkimään ja ulkoilemaan syksyn uuteen ryhmään.