Etelä-Pohjanmaan alueellisen koronanyrkin tiedote 8.3.2021
Etelä-Pohjanmaan alueellisen Koronanyrkin kokous 8.3.2021
Nyrkki totesi kokouksessaan 8.3.2021 sairaanhoitopiirin alueen olevan edelleen kiihtymisvai-heessa. Valtioneuvosto suosittelee kiihtymisvaiheessa olevilla alueilla noudatettavan leviämis-vaiheen toimia. Alueellinen Nyrkki suosittelee toistaiseksi yläkoulujen lähiopetuksen jatka-mista, epidemiologista tilannetta seurataan kuitenkin tarkasti ja tilanteen muuttuessa etäope-tukseen voidaan siirtyä nopeastikin. Nyrkki korostaa että varsinaisen päätöksen etäopetukseen siirtymisestä tekee kunta tai Aluehallintovirasto (AVI) usean kunnan alueella. Aluehallintoviras-ton antama 10 henkilön kokoontumisrajoitus on voimassa 31.3.2021 saakka.
Nyrkki vetoaa vahvasti seuroihin, että julkisissa sekä yksityisissä tiloissa tapahtuva yli 12-vuoti-aiden ryhmäharrastustoiminta tauotetaan 31.3.2021 saakka. Tämän tavoitteena on pitää ylä-koululaiset lähiopetuksessa. Lisäksi Nyrkki suosittelee noudattamaan ylioppilastutkintolauta-kunnan antamia suosituksia ylioppilastutkinnon kokeen järjestämiseksi terveysturvallisesti: https://www.ylioppilastutkinto.fi/ajankohtaista/tiedotteet/1057-kevaan_2021_ylioppilastutkin-non_kokeet_jarjestetaan_terveysturvallisesti-182940-25022021
Viimeisen kahden viikon aikana on todettu 61 uutta tartuntaa (ilmaantuvuus 31,6 / 100 000 asukasta). Koronavirus tartuntojen kokonaismäärä sairaanhoitopiirissä on 656. Muuntuneen koronaviruksen aiheuttamia tapauksia on todettu yhteensä 63, joista 62 on UK-variatteja ja 1 Etelä-Afrikan variantti. Koronatestauksen viive pyynnöstä tulokseen on keskimäärin 12,8 tuntia.
Viikolla 8 karanteenissa olevien sairastuneiden osuus oli 66 %. Muut tartunnat: ulkomailta 0 %, perhe/ sama talous 44%, työpaikat 9%, kaverit, yksityistilaisuudet 38%, epäselvä 3%, SOTE 6%, ravintola 0 % Viime viikolla karanteeniin asetettuja arviolta 140.
Alueellisen yhteistyöryhmän Nyrkin tavoitteena on toimia ennakoivasti ottaen huomioon koko Suomen tilanne, maakunnallinen tilanne ja virusmuunnos. Pyydetään alueen kuntia tiedotta-maan Nyrkin suosituksia omissa kanavissaan esim. Facebook ja Instagram.
Aluehallintoviraston määräykset
2.3.-31.3.2021
Länsi- ja Sisä-Suomen aluehallintovirasto kieltää tartuntatautilain 58 §:n 1 momentin nojalla toimialueel-laan kaikki sisä- ja ulkotiloissa järjestettävät yleisötilaisuudet ja yleiset kokoukset. Sisätiloissa ja alueelli-sesti rajatuissa ulkotiloissa voidaan kuitenkin järjestää yleisötilaisuuksia ja yleisiä kokouksia, joihin osal-listuu enintään 10 henkilöä edellyttäen, että turvallisuus niissä voidaan varmistaa noudattaen opetus- ja kulttuuriministeriön ja Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen 21.9.2020 antamaa ohjetta.
Alueellisen yhteistyöryhmän Nyrkin linjaukset / kiihtymisvaihe
Julkisissa sisätiloissa ja kaikissa yleisötilaisuuksissa noudatetaan voimassaolevaa AVI:n kokoontu-misrajoitusta.
Nyrkin suositukset yksityistilaisuuksiin 31.3.2021 saakka
Yli 10 hengen yksityistilaisuuksia ei toistaiseksi suositella järjestettäväksi ja pienemmissäkin tilaisuuk-sissa käytetään maskeja, elleivät turvavälit toteudu. Yksityistilaisuuksissa ja harrastustoiminnassa on
kiinnitettävä erityistä huomiota tilan kokoon, jotta turvavälit voidaan pitää. Jokaisessa perhe- ja ystävä-piirissä pitää miettiä, onko tapaamiset tarpeellisia. Jos tapaamisia järjestetään, on ratkaistava, miten se tehdään turvallisesti.
Nyrkin suositukset uskonnollisiin tilauksiin 31.3.2021 saakka
Yli 10 hengen uskonnollisia tilaisuuksia ei toistaiseksi suositella järjestettäväksi ja pienemmissäkin tilai-suuksissa käytetään maskeja, elleivät turvavälit toteudu. Tilaisuuksissa on kiinnitettävä erityistä huo-miota tilan kokoon, jotta turvavälit voidaan pitää.
Harrastustoiminnassa noudatettavia ohjeita
Julkisten ja yksityisten liikuntatilojen käyttöä suositellaan muutettavan seuraavasti:
Aikuisten joukkueurheilun ja kontakti- ja kamppailulajien suositusta tauottamisesta jatketaan 31.3.2021 asti
Yli 12- vuotiaiden harrastustoiminta suositellaan keskeytettäväksi. Nyrkki vetoaa vahvasti seuroihin, että sekä julkisissa että yksityisissä tiloissa tapahtuva yli 12-vuotiaiden ryhmäharrastustoiminta tauotetaan 31.3.2021 saakka.
Alle 12-vuotiaiden harrastustoiminta voi jatkua turvaetäisyydet ja hygieniakäytännöt huomioiden. Ottelut ja turnaustoiminta suositellaan järjestettäväksi ilman yleisöä. Maakunnallisia rajoja ylittävää kilpailu- tai ottelutoimintaa ei suositella. Lasten harrastustoiminnassa huomioidaan, että aikuiset eivät oleskele har-rastus-, odotus- ja pukeutumistiloissa. Turvaetäisyyksiä on noudatettava ja maskeja käytettävä
Kilpa- ja huippu-urheilun harjoittelu- ja kilpailumahdollisuudet turvataan sarjalisenssisopimukseen tai urheilusopimukseen perustuvalle ammattilaisurheilulle OKM:n määritelmän mukaisesti, maajoukkuetoi-minnalle, Olympiakomitean tukiurheilijoille ja OKM:n apurahaurheilijoille
Uimahalleissa voidaan järjestää rajoitetusti seuraavaa toimintaa: koulujen uimaopetus (oman luokan kes-ken), uinti osana lääkinnällistä kuntoutusta. Muuten uimahallit, kylpylät ja yleiset saunat suositellaan suljettaviksi
Joukkue- ja kontaktilajien lajiluettelo on määritelty Olympiakomitean ja lajien kanssa.
Muut suositukset 31.3.2021 saakka
Julkiset ja yksityiset sisäliikuntatilat suositellaan suljettaviksi lukuun ottamatta alle 12- vuotiaiden har-rastustoimintaa
Nuorisotilat voidaan pitää auki erityisjärjestelyin (enintään 10 hengen ohjatut harrastukset ovat niissä sallittuja)
Kirjastojen suositellaan tarjoavan rajattua palvelua vain lainaustoimintaa varten
Huvi- ja sisäleikkipuistot suositellaan suljettaviksi
Oleskelua kauppakeskuksissa suositellaan välttämään
Työväen- ja kansalaisopistojen ja taiteen perusopetus suositellaan tauotettavaksi tai siirrettäväksi etä-opetukseksi. Alle 12-vuotiaiden harrastustoiminta voi jatkua turvavälejä noudattaen
Muu ryhmissä tapahtuva aikuisten harrastustoiminta suositellaan tauotettavaksi tai siirrettäväksi etätoi-minnaksi
Matkustelua suositellaan vältettäväksi.
Vierailujen rajoitukset sosiaali- ja terveydenhuollon yksiköissä
Vierailut sairaaloissa ja terveyskeskusten vuodeosastoilla kielletään muilta paitsi lasten ja nuorten osas-toilta, saattohoidossa olevilta ja vakavasti sairailta. Synnyttäjällä voi olla mukanaan yksi tukihenkilö/puo-liso.
Sosiaalihuollon yksiköissä mukaan lukien kehitysvammahuollossa pyritään järjestämään mahdollisuus turvallisille vierailuille. Myös hoiva- ja asumispalveluyksiköissä vierailemisessa on rajoituksia, ja vieraili-joille suositellaan vahvasti suu-nenäsuojuksen tai visiirin käyttöä.
Maskisuositus
Kasvomaskin käyttöä suositellaan seuraavissa tilanteissa (THL:n perussuosituksen mukaisesti):
Julkisessa liikenteessä ja takseissa sekä matkustajille että kuljettajille
Koronavirustestiin hakeutuvat henkilöt matkatessaan näytteenottoon ja ennen negatiivisen testituloksen saamista, mikäli joutuvat välttämättömän syyn vuoksi liikkumaan kodin ulkopuolella
Riskialueelta Suomeen saapuneet matkailijat heidän siirtyessään maahantulopisteeltä omaehtoiseen ka-ranteeniin, tai jos heillä on omaehtoisen karanteenin aikana välttämätön syy liikkua kodin ulkopuolella.
Lisäksi EPSHP:n sairaanhoitopiiri suosittaa kasvomaskin käyttöä seuraavissa tilanteissa:
Toisen asteen oppilaitoksissa ja THL suosituksen mukaisesti myös peruskouluissa yli 12-vuotiaille (kuu-desluokkalaiset ja sitä vanhemmat)
Kaikilla julkisilla ja yksityisillä työpaikoilla kaikissa kohtaamisissa ja työpaikalla liikuttaessa
Sisätiloissa tapahtuvissa kokoontumisissa, esimerkiksi konsertit ja muut musiikkitilaisuudet, teatteriesi-tykset, elokuvateatterit ja muut esittävän taiteen tilaisuudet
Jääkiekko-ottelut ja muut yleisölle suunnatut sisätiloissa tapahtuvat urheilutapahtumat
Kirkkotilaisuudet ja muut uskonnollisten yhteisöjen tilaisuudet
Sisäliikuntatilat muulloin kuin liikuntasuorituksen ja peseytymisen aikana
Museot, kirjastot, galleriat
Kaupat, ostoskeskukset, virastot, ym. Asioimistilat. Erityisesti henkilökunnan suojautuminen on kes-keistä.
Sisätiloissa sijaitsevat huvi- ja teemapuistot
Sisätiloissa järjestettävät kongressit, messut, näyttelyt, ja muut vastaavat tilaisuudet
Rahapeli- ja vedonlyöntipalveluihin käytettävät tilat
Rajatuissa ulkotiloissa järjestettävät tilaisuudet, joihin kertyy suuri määrä ihmisiä, kuten suuret ulkoilma-konsertit ja festarit.
Etätyö
EPSHP sairaanhoitopiirissä noudatetaan kansallista hallituksen etätyösuositusta.
Julkinen asiakaspalvelu pyritään pitämään mahdollisimman normaalisti avoinna.
Ylioppilaskirjoitukset
Nyrkki suosittelee noudattamaan ylioppilastutkintolautakunnan antamia suosituksia ylioppilastutkinnon kokeen järjestämiseksi terveysturvallisesti: https://www.ylioppilastutkinto.fi/ajankohtaista/tiedot-teet/1057-kevaan_2021_ylioppilastutkinnon_kokeet_jarjestetaan_terveysturvallisesti-182940-25022021