Valinnaisaineet 8. ja 9. lk.
Valinnaisaineet 8-9lk
PERUSTIETOA VALINNOISTA
Valinnaisuutta on
- 8.luokalla kuusi vuosiviikkotuntia
- 9.luokalla viisi vuosiviikkotuntia.
Valinnaisaine voi olla yhteen aineeseen liittyvä valinnaisaine tai sitten useamman aineen muodostama opintokokonaisuus.
Toteutuvat valinnat ja ryhmäkoko valinnaisaineissa määräytyvät oppilaiden tekemien valintojen mukaan koulun resurssien puitteissa.
PITKÄT VALINNAT
- Toteutuvia kahta pitkää valintaa opiskellaan 8. ja 9.luokalla 2 tuntia viikossa kumpaakin.
- S-alkuiset pitkät valinnat ovat osa kotitalouden, kuvataiteen, käsityön, liikunnan ja musiikin opiskelua.
- Ne arvioidaan numeroin osana yhteistä ainetta.
- Näitä sinun on valittava yksi aine ja kaksi ainetta varalle.
- V-alkuiset valinnat muodostavat oman oppimäärän.
- Ne arvioidaan numeroin omana aineena.
- Näitä sinun on valittava yksi aine ja kaksi ainetta varalle
LYHYET VALINNAT
- Toteutuvia kahta lyhyttä valintaa opiskellaan 8.luokalla 2 tuntia viikossa ½-vuoden ajan kumpaakin.
- Toista opiskellaan syyslukukaudella ja toista kevätlukukaudella.
- SX-alkuiset lyhyet valinnat ovat osa yhteisinä oppiaineina opetettavien kotitalouden, kuvataiteen, käsityön, liikunnan ja musiikin opiskelua.
- Ne arvioidaan numeroin osana yhteistä ainetta.
- SX-alkuinen toteutuva valinta pitää olla eri kun kuin oppilaalle toteutuva pitkä S-valinta.
- Näitä sinun on valittava yksi aine ja kaksi ainetta varalle
- VX-alkuiset lyhyet valinnat muodostavat oman oppimäärän.
- Ne arvioidaan sanallisesti hyväksytty/hylätty.
- Näitä sinun on valittava
- 8.luokalle yksi aine ja kaksi ainetta varalle.
- 9.luokalle yksi aine ja kaksi ainetta varalle. Tämä valinta tehdään 8.luokalla.
- Mikäli sanallisesti arvioitu vx-valinnainen aine katsotaan jonkin yhteisen aineen opinnoiksi, sen suoritus voi vaikuttaa yhteisen oppiaineen päättöarviointiin korottavasti.
Kullekin ikäluokalle tarjolla olevat valinnaisaineet ja niiden sisällöt löytyvät Wilman ja Pedanetin etusivulla olevista valinnaisaineoppaista.