Mitä J. V. Snellman sanoisi ekososiaalisen sivistyksen ideasta?

Ruusupuiston aula ja Moniviestin

Johan Vilhelm Snellman tunnetaan suomalaisen sivistyksen isänä. Hänen mukaansa ”Sivistynyt ihminen on se, joka ihmiskunnan suurissa kysymyksissä ymmärtää aikansa vaatimukset, ja jolla on tietoa ja tahtoa edistää näitä yleisiä etuja.”

Tänään ihmiskunnan suurimmat kysymykset liittyvät ekologisen kriisin uhkaan. Sivistynyt ihminen on siis sellainen, jolla on tietoa ja tahtoa edistää ekologista kestävyyttä. Tällaista vakaumusta voisi kutsua ekososiaaliseksi sivistykseksi.

Mutta mitä ekososiaalinen sivistys oikein tarkoittaa? Snellmanilainen sivistyskäsitys ja ekososiaalisen ajattelun idea eivät nimittäin aivan helposti naksahda yhteen. Miten ristiriidat voi ylittää rakentavasti?

Näistä teemoista alustaa emeritusprofessori Reijo Miettinen, joka on ollut mukana toimittamassa uunituoretta teosta J. V. Snellman ja suomalainen sivistyskäsitys. Hänen jälkeensä filosofi Jarno Hietalahti tarkastelee, miten (ekososiaalisen) sivistyksen idea niveltyy humanismin pitkään perintöön. Kokoavan puheenvuoron pitää filosofi Anu Virtanen. Tilaisuuden juontaa professori Hannu L. T. Heikkinen.

Tilaisuutta voi katsoa striimattuna ja myöhemmin tallenteena.
Lisätietoja tapahtumasta