Viikko 49
Maanantaina avattiin meidän joulukalenterin ensimmäinen "luukku". Kalenterista löytyy jouluinen tarina pikku hiirestä ja hänen jouluvalmisteluista, tarina toimii samalla satuhierontana. Tarinaa on muokattu Tuulia Nymanin tarinasta Hiiri Hiirusen jouluvalmistelut. Kalenterin yhteydessä luetaan myös pätkä Riikka Jöntin Tervetuloa joulu! Kirjaa.

Alkutarina:
Pikku Hiiri istui takkatulen loimussa hunajateetä hörppien ja muistelee lämmöllä viime joulua ja yhteistä juhlintaa. Hymy nousee sen huulille, kun se muistelee, miten se silloin sai ohrapuurostaan mantelin ja mitä se toivoi. Pikku Hiiri sulkee silmänsä ja tuntee höyryävän puuron tuoksun nenässään, kuulee iloista puheensorinaa ha näkee punaposkiset ystävänsä tanssimassa kuusen ympärillä. Vihdoin se avaa silmänsä ja huokaa ääneen "Ihanaa, joulu on taas tulossa".
Pikku Hiiri nousee tuoliltaan ja kaivaa jouluvalmistelulistansa esiin. Nyt voi alkaa rakentamaan joulun tuoksuja, makuja, tunnelmaa, lämpöä ja valoa. Pikku Hiiri on innoissaan. Joulu on tulossa. Ja Pikku Hiiri aikoo taas tehdä siitä ikimuistoisen. Se laskee jouluvalmistelulistansa, se muistaa sen jo ulkoa. Hymy huulilla se rientää touhuamaan. Jokaiselle päivälle riittää kivaa tekemistä. Pikku Hiiri ei ole ihan varma kumpi on hauskempaa, joulun rakentaminen vai joulu itse.
Alkuperäisen joulukalenteri tarinan ja satuhieronta "luukut" löydät tästä linkistä.
Maanantaina aloitettiin myös erilaisia jouluaskarteluja. Maalattiin joulukuusen pohjia, painettiin kädenjälki lamppuja ja painettiin ikkunaan kädenjälki joulukuusi.

Tiistaina luettiin pienryhmissä talvi- ja jouluaiheisia kirjoja. Yhdessä pienryhmässä katseltiin jouluaiheista kuvaa ja keskusteltiin siitä. Jouluaskartelujakin vielä jatkettiin tänään.
Keskiviikkona lähdettiin liikuntasaliin jumpalle, eikä mihin tahansa jumpalle vaan POKÉMON JUMPALLE!
Ash Ketchum rastilla päästiin heittämään pokepalloja laatikkoon.
Pikachu rastilla päästiin hyppimään, vanteiden sisältä toisen vanteen sisään.
rastilla juoksutettiin tuliliekkejä salin toisesta päästä toiseen
Bulbasaur rastilla istahdettiin mahalaudan päälle ja vedettiin itseämme, narusta vetäen.
Squirtlerastilla laitettiin mahat mahalaudalle ja lähdettiin "uimaan".
Lopuksi kaikki saivat vielä oman pokepallon kotiin vietäväksi.
Olipa kiva jumppatuokio!
Torstaina osa lapsista jäi päiväkodille seuraamaan jouluista pöytäteatterinäytelmää ja pelaamaan joulukim leikkiä. Pöytäteatterissa seikkaili kolme tonttua ja lohikäärme.

Osa lapsista lähti Monikulttuurinen Toimintakeskus Myllyn joulutapahtumaan. Myllyn pihalla oli erilaisia rastitehtäviä, joita päästiin tekemään. Timanttien etsintää, tandemhiihtoa, pallon kuljetusta lakanan avulla, pallojen keräämistä lapiolla, ruletin pyörittämistä ja tonttujumppaa. Tarjolla oli vielä piparia ja mehua. Olipa mukava tapahtuma.







