12.3 Vieraiden kielten vapaaehtoiset ja valinnaiset oppimäärät

12.3 Vieraiden kielten vapaaehtoiset ja valinnaiset oppimäärät (OPS-perusteet)

Vieraiden kielten osalta näissä perusteissa on määritelty A2- ja B2-kielinä opetettavien vapaaehtoisten ja valinnaisten kielten tavoitteet ja keskeiset sisällöt. Mahdollisista muista valinnaisista kielistä sekä niiden tavoitteista ja sisällöistä päätetään paikallisessa opetussuunnitelmassa.

Vapaaehtoisen A-kielen (A2-kieli) laajuus on vähintään 12 vuosiviikkotuntia. Opetuksen järjestämiseen voidaan käyttää valinnaisiin aineisiin varattuja vuosiviikkotunteja sekä perusopetuksen vähimmäistuntimäärän ylittäviä vuosiviikkotunteja. Mikäli A2-kieli on toinen kotimainen kieli, käytetään sen opetuksen järjestämiseen B1-kielelle varatut vuosiviikkotunnit. Vapaaehtoisen A-kielen vuosiviikkotunnit jaetaan vuosiluokille opetuksen järjestäjän päättämällä tavalla. Tavoitteet ja päättöarvioinnin kriteerit ovat samat kuin kaikille yhteisessä A-kielessä.

Valinnaisen B-kielen (B-kieli) laajuus on vähintään neljä vuosiviikkotuntia.

Porin kaupunki

Oppilas voi opiskella perusopetuksen aikana valinnaisena kielenä A2- ja B2-kieltä. Lisäksi vieraita kieliä tarjotaan monessa koulussa yhden vuosiviikkotunnin valinnaisena aineena. A2-kieliä ja B2-kieliä tarjotaan Porin kaupungin perusopetuksen kieliohjelman mukaisesti. Kieliohjelma on opetussuunnitelman liite.

Oppilaan opetussuunnitelman tuntijaon mukainen vähimmäistuntimäärä ylittyy alakoulussa vapaaehtoisen A2-kielen opiskelun vuoksi. Yläkoulussa vapaaehtoinen A2-kieli voi sisältyä oppilaan valinnaisiin aineisiin tai vaihtoehtoisesti oppilaan vähimmäistuntimäärä voi ylittyä kielen opiskelun vuoksi samoin kuin alakoulussa. Yläkoulussa tilanne tarkastellaan tapauskohtaisesti. Valinnaisen B2-kielen tunnit sisältyvät pääsääntöisesti oppilaan valinnaisiin aineisiin. Mikäli oppilas opiskelee painotetussa opetuksessa, ja hänellä ei ole valinnaisia aineita valittavana, B2-kielen tunnit voivat tulla myös valinnaisten aineiden päälle. Tällä halutaan vahvistaa oppilaiden kielitaitoa ja -varantoa. 

Mikäli oppilas valitsee A2-kieleksi ruotsin, hän ei opiskele B1-oppimäärän mukaista toista kotimaista kieltä. Mikäli oppilas keskeyttää vapaaehtoisena A2- ruotsin opiskelun, hän siirtyy opiskelemaan toista kotimaista kieltä B1-oppimäärän mukaisesti.

Vapaaehtoisen A2-kielen opiskelu on vapaaehtoista valintapäätökseen asti. A2-kielen valinta on sitova, ja sen opiskelun voi keskeyttää vain perustellusta syystä. A2-kielen opiskeluun keskeyttämiseen johtavia syitä voivat olla esimerkiksi 

  • kielivalinnan jälkeen esiin nousseet oppimisvaikeudet,
  • muutokset oppilaan terveydentilassa tai muussa elämäntilanteessa tai
  • muutto kaupungin sisällä ja siirtyminen lähikouluun, jossa ei ole kyseistä kielen ryhmää.

Ennen keskeyttämispäätöstä on hyvä keskustella A2-kielen opettajan kanssa. Vapaaehtoisen A2-kielen keskeyttämisestä tehdään kirjallinen anomus, joka palautetaan rehtorille. 

Mikäli oppilas on opiskellut vapaaehtoista A2-kieltä yläkoulussa vähintään yhden lukukauden ajan, se arvioidaan päättötodistuksessa numeerisesti. Mikäli oppilas ei halua A2-kielestä numeerista arvosanaa todistukseen, tulee tätä anoa kirjallisesti erillisellä lomakkeella. 

Koulun opetussuunnitelmassa kuvataan: 

  • A2-kielen ja B2-kielten tarjonta.
  • B2-kielten opiskelun tavoitteet ja sisällöt sekä oppimisympäristöihin, työtapoihin, tukeen ja ohjaukseen liittyvät mahdolliset erityispiirteet. Nämä voidaan kuvata tässä tai oppiaineiden yhteydessä.