8.05 Tsemppi 1 Jaa Sulje Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen Tee lauseke ja merkitse tulos. Voit käyttää laskinta a. Perunoiden kilohinta on 1,15 €/kg. Ostat 2 kg perunoita. Paljonko perunat maksavat euroina? Tulos: € b. Mandariinit maksavat 2,15 €/kg. Laitat kuusi mandariinia pussiin ja vaaka näyttää 800 g eli 0,8 kg. Paljonko mandariinit maksavat? Anna vastaus euroina. Tulos: € c. Ostat kolmea erilaista irtokaramellia seuraavasti: 150 g punaisia, kilohinta 3 €/kg 200 g keltaisia, kilohinta 2,90 €/kg 320 g mustia, kilohinta 3,50 €/kg Kuinka paljon ostoksesi maksavat yhteensä? Kirjoita tulos euroina. Tulos: € d. Ostat 2,5 kg perunoita ja maksat 10 €:n setelillä. Paljonko saat rahasta takaisin, kun perunoiden kilohinta on 1,30 €/kg? Anna vastaus euroina. Tulos: € e. Kuinka paljon painaa 14 mandariinia, jos yksi painaa keskimäärin 85,5 g. Kirjoita vastaus grammoina sekä kilogrammoina ja grammoina. Tulos: g = kg g Kirjaudu sisään lähettääksesi tämän lomakkeen