16. - 27.9.2024
Kiva kun olet tullut seuraamaan meidän ryhmän kuulumisia! Nyt tuleekin kuvia parin viikon edestä, on kyllä kaikenlaista taas puuhailtu meidän ihastuttavan porukan kanssa 😍 Tälle päivitykselle tuli pituutta ehkä liiaksikin....mutta ilo päästä jakamaan teille kaikkea sitä, mitä varhaiskasvatuksessa pienten kanssa puuhaillaan ❤

Edellisellä viikolla metsäretkellä pääsimme osallistumaan Herra pöllön metsämuskariin, olipas ihana rauhallinen hetki laulellen, metsässä liikkuen ja tutkien sekä eväitä syöden 🥰🌲 Lapsista huomasin, että hetki oli kiva elämys - silmät pyöreinä hämmästeltiin mitä kaikkea Herra pöllö oli metsään meille tuonut tunnelmaa tuomaan.

Retkimattojen äärelle oli rakennettu muskarihetki, jossa pyykkinarulla roikkui laulukuvia lasten mielenkiinnon kohteiden mukaan (kaikkia ei ehditty laulamaan mutta jatkettiin muina päivinä). Mukana oli neiti kärpässienen tuoma kärpässienisateenvarjo, jonka alle lapset menivät sadetta suojaan ja aikuiset tekivät ropisevaa sadetta kun laulettiin laulua kaksi pientä peikkolasta.

Mukana oli neiti pöllö, joka äänteli oikeaa pöllön laulua, sitä sai selitellä 😊 Aikaa oli myös tutkia metsää, kiipeillä ja herkutella evääksi vohvelit ja mehut 😊 Lisäksi tuttu koira kävi meitä lenkin lomassa moikkaamassa 😍 Tulevaisuudessa metsämuskarissa voi olla mukana soittimia, leikkivarjoa ja vaikka mitä! Ja metsäinen muskari voi tilanteen mukaan olla myös sisätiloissa.

Pian kaikki lapset ovat saaneet itselleen omppohillopurkin! Puolikas omena on maalattu ja sillä on painettu omenia purkin sisälle, hauskaa ja taas vähän erilainen tapa maalailla 😊 On opeltu mm. värejä, treenattu hienomotoriikkaa, hahmottamista ja tehty valintoja värien suhteen. Ja koettu uusia elämyksiä ja opettavaisia hauskoja hetkiä!

Edellisellä viikolla Jumppasalissa kaikki pienryhmät toteuttivat ainakin osittain Inno-norsun tsekkilistan motorisia taitoja, joita 1-2- vuotiaiden tulisi vähitellen oppia. Olipas meillä hauskaa yhdessäliikkumista ja leikkimistä 😊

Ryhmän vanhimmilla eli norpilla oli enemmän ohjeiden kuuntelua ja noudattamista vaativaa liikkumista ja sääntöjen muistamista. Esimerkiksi loppuleikkinä oli karhu nukkuu-leikki, hieman muunneltuna. Kukin lapsi valitsi värikkään muotopalan pesäksi. Kasvattaja kiersi pesiä ympäri laulaen laulua ja kehärumpua rummuttaen. Kohdassa "eipäs nukukkaan!" tuli lasten lähtä pesästä karkuun ympäri salia juoksemaan, ja kun rummutus lakkasi - piti etsiä äkkiä oma tuttu pesä ja istua sinne turvaan. Tsekkilistan liikkeiden lisäksi konttasimme faaraon kissoina (laulu) ja toinen jalka nostettiin vuorotellen ylös hännäksi. Karhukävelyä myös mentiin. Palloteltiin sählyä pelaillen, palloa lieritellen ym.

Tässä myös pienemmät eli lokit ja sammakot tekevät Inno-norsun ohjeiden mukaan! Myös mm. koripalloa pelailtiin 😀

Puolapuille sai kiivetä kun kasvattaja oli vieressä ja patja alla 😊



Liikuntaa mahtuu myös jumppasalin ulkopuolella kaikkiin päiviin sisällä ja ulkona! Katsokaa näitä hellyyttäviä ratsastajia..pienimmätkin tohkeissaan mukana 😍

Pihalla on juostu, tasapainoiltu, pelattu palloa ja kiipeilty telineeseen. Tässä oli lapsilla ja kasvattajalla kiva mielikuvitusleikki laivan kyydissä, myös laivalaulua laulettiin 😊🚢

Päiväpiiri
Kahden viikon aikana on yhteisessä päiväpiirissä toteutettu syksyteemaa, lasten mielenkiinnonkohteita, kaveritaitojen opettelua, on ollut suujumppaa, loruteltu ja laulettu, soitettu soittimilla. Oman kuvan on saanut viedä päiväkotitaloon, nimiä on taputeltu. Karhuperheen saari on saanut vihdoin syksyiset sävyt 🍂🍄


Muutaman päivän tauon jälkeen lehdet lentää-laulua oli super kiva leikkiä huivien kanssa tällä viikolla🤩 Kapuloilla on soitettu laulua huu-sai-sai ja jäniksellä pitkät korvat. Muita laulettuja lauluja ja loruteltuja loruja ainakin nämä: mitä kissa sanoo, pikku koira laulaa, kaksi pientä peikkolasta (myös sateenvarjon alla leikkiä leikitty), faaraon kissa, isoisän navetta, bussilaulu, hälytysajoneuvot, siililoru, tule ystäväksi näin ja uusi viikonpäiväjumppa/ loru. Katsotaan jos vaikka seuraavalla viikolla kuvaisimme viikonpäivälorua teille tänne pedanettiin.

Kuvia käytämme monessa toiminnassa oppimisen tukena! Kuvien sijaan voi olla myös vaikkapa eläinleluja kun lauletaan eläinaiheisia lauluja 😊 Nämä peikot ovat mukana mm. kun lauletaan/leikitään laulua: kaksi pientä peikkolasta.

Olemme tuoneet myös päiväpiiriin metsämuskarissa käytettyä "kärpässienisateenvarjoa". Lapset menivät taas innoissaan ison kärpässienen alle sadetta pakoon.

Narulla pyykkipojissa on ollut ripustettuna laulu- ja lorukuvia. Näistä myös lapset ovat aina välillä saaneet esittää toiveita. Tällä viikolla otimme laululeikin: tule ystäväksi näin, ja lisäksi kaveritaitoja käsiteltiin kuvin. Tämä nostetiin tärkeäki teemaksi ryhmässä, sillä aina kaveria ei vielä osata lähestyä sopivalla tavalla. Tämä on osa normaalia kasvua ja kehitystä, aikuista tarvitaan taitojen opettelun tueksi vielä paljon.

Perjantaina perustimme oman orkesterin, ja lapset saivat valita oman soittimen. Annoimme tahtia laululle "Syksy tulla saa", ja toivotimme syksyn tervetulleeksi ☺️ Välillä nostimme käsiä ylös ja heiluimme tuulen mukana.

Halinalle
Ryhmän vanhimmat eli "norpat" pääsevät aina välillä Halinallekerhoon. Halinallen kanssa opetellaan isojen juttuja, eli vähän harjoitellaan niitä taitoja, joiden opettelua jatketaan sitten isojen ryhmässä. Näitä ovat esimerkiksi: työskentelytaidot ryhmässä (oman vuoron odottaminen, ohjeiden kuuntelua ja noudattamista, toiminnan tekemistä alusta loppuun), värien tunnistamista ja nimeämistä, kokojen vertailua, oman nimen tunnistamista, pelien pelaamista. Muodostetaan kuvista kaksi-kolme-sanaisia lauseita..Kaikenlaista voidaan harjoitella. Halinallen sisältöön vaikuttavat myös sen hetkisten lasten tarpeet ja tavoitteet. Joskus saattaa esimerkiksi painottua erityisesti puheen kehityksen tukeminen. Aina on tutut jutut: aloitus nallea halaamalla ja nallen ojentaminen kaverille, nallen pukeminen värinopan näyttämillä vaatteilla/väreillä, suujumppatarina kuvakorteilla ja lopetusleikki nallen kanssa lorutellan käsistä kiinni pitäen - ja viimeiseksi lapsi saa valita haluamansa leiman käteen. Joskus Halinallessa saattaa vierailla lapsia muistakin pienryhmistä.

Kahden viikon aikana ollaan vasta tutustuttu Halinallekerhoon, mutta kivasti jo menee! On nimetty värejä nallen vaatteita pukien, ongittu tai sormin noukittu oma nimi "lätäköstä" ja syötetty leikkimielisesti sammakolle. Suujumppatarina ja aloitus sekä lopetus on sisältynyt myös. Työskentelytaitojakin siis kovasti harjoitellaan, niinkuin jokaisella kerralla.


Pienryhmissä ja yhteisissäkin hetkissä on leikitty lorupussileikkiä syksyloruilla ja ryhmän omalla lorupussilla tutuilla loruilla. Sanapussia on myös leikitty samalla tavalla lorutellen: "kuka saa, kuka saa, sanapussiin kurkistaa, tillin tallin tömpsis!". Pussista on nostettu tällöin kuvakortteja, joita on nimetty ja taputettu: "DI-NO-SAU-RUS!". Lisäksi on luettu kirjoja - ryhmässä onkin hyvä valikoima kirjoja meidän pienille. Kirjoja on myös lasten saatavilla heidän tasollaan yllin kyllin.




Tässä vielä kuvia muista leikeistä ja touhuista parin viikon ajalta! Leikkien lisäksi on mm. lajiteltu värikkäitä kaloja/mereneläviä purkkeihin, muovailtu ja maalattu.



Perjantaina lapset saivat maalata omaa taidetta eri välineillä, taustalla soi klassinen musiikki 🧑🎨


Me kasvattajat olemme vähitellen muokkailleet ryhmätilaamme, aina kun aikaa siihen vähän jää. Tavoitteena on ollut mm. tiloja rajaamalla rauhoittaa ympäristöä, vahvistaa pitkäkestoista sitoutumista leikkeihin, saada lisää innostavia tiloja pienryhmille ja saada lisää kodikkuutta. Lisäksi otamme vähitellen ryhmän yhteiseksi leikkiteemaksi kotileikkiä/ruokaleikkiä, jossa yhdessä kokkaillaan erilaisia ruokia, maistellaan ja maistatetaan ruokaa esimerkiksi nallella. Kotileikkiin liitetään myös tuttu nallen kokkauslaulu ja nalle hahmoja 😊 Yhtenä tavoitteena on herätellä lasten kiinnostusta ruokiin ja jospa jossain vaiheessa rohkeammin maisteltaisiin oikeitakin ruokia 😊

Vielä ryhmätila ei ole niin valmis ja siisti, että tästä viitsisi kuvaa teille ottaa, ehkä sitten myöhemmin, ja vanhempainillassa näette 😊

Lasten nukkuessa pääsemme hetkeksi irtautumaan erilaisiin valmistelu -ja suunnittelutöihin. Opettajalla on paljon myös kirjaamistöitä koneella. Tässä valmistuu ryhmälle uutta synttäri kakkua ja ensi viikon olympialaisiin häntäpalloja 🤩🏃🏻♀️🤸🏻♀️🥇 Myös tätä pedanettiä on päivitelty lasten nukkuessa.

Oikein hyvää viikonloppua, nähdään taas ensi viikolla 🌞

Edellisellä viikolla metsäretkellä pääsimme osallistumaan Herra pöllön metsämuskariin, olipas ihana rauhallinen hetki laulellen, metsässä liikkuen ja tutkien sekä eväitä syöden 🥰🌲 Lapsista huomasin, että hetki oli kiva elämys - silmät pyöreinä hämmästeltiin mitä kaikkea Herra pöllö oli metsään meille tuonut tunnelmaa tuomaan.

Retkimattojen äärelle oli rakennettu muskarihetki, jossa pyykkinarulla roikkui laulukuvia lasten mielenkiinnon kohteiden mukaan (kaikkia ei ehditty laulamaan mutta jatkettiin muina päivinä). Mukana oli neiti kärpässienen tuoma kärpässienisateenvarjo, jonka alle lapset menivät sadetta suojaan ja aikuiset tekivät ropisevaa sadetta kun laulettiin laulua kaksi pientä peikkolasta.

Mukana oli neiti pöllö, joka äänteli oikeaa pöllön laulua, sitä sai selitellä 😊 Aikaa oli myös tutkia metsää, kiipeillä ja herkutella evääksi vohvelit ja mehut 😊 Lisäksi tuttu koira kävi meitä lenkin lomassa moikkaamassa 😍 Tulevaisuudessa metsämuskarissa voi olla mukana soittimia, leikkivarjoa ja vaikka mitä! Ja metsäinen muskari voi tilanteen mukaan olla myös sisätiloissa.

Pian kaikki lapset ovat saaneet itselleen omppohillopurkin! Puolikas omena on maalattu ja sillä on painettu omenia purkin sisälle, hauskaa ja taas vähän erilainen tapa maalailla 😊 On opeltu mm. värejä, treenattu hienomotoriikkaa, hahmottamista ja tehty valintoja värien suhteen. Ja koettu uusia elämyksiä ja opettavaisia hauskoja hetkiä!

Edellisellä viikolla Jumppasalissa kaikki pienryhmät toteuttivat ainakin osittain Inno-norsun tsekkilistan motorisia taitoja, joita 1-2- vuotiaiden tulisi vähitellen oppia. Olipas meillä hauskaa yhdessäliikkumista ja leikkimistä 😊

Ryhmän vanhimmilla eli norpilla oli enemmän ohjeiden kuuntelua ja noudattamista vaativaa liikkumista ja sääntöjen muistamista. Esimerkiksi loppuleikkinä oli karhu nukkuu-leikki, hieman muunneltuna. Kukin lapsi valitsi värikkään muotopalan pesäksi. Kasvattaja kiersi pesiä ympäri laulaen laulua ja kehärumpua rummuttaen. Kohdassa "eipäs nukukkaan!" tuli lasten lähtä pesästä karkuun ympäri salia juoksemaan, ja kun rummutus lakkasi - piti etsiä äkkiä oma tuttu pesä ja istua sinne turvaan. Tsekkilistan liikkeiden lisäksi konttasimme faaraon kissoina (laulu) ja toinen jalka nostettiin vuorotellen ylös hännäksi. Karhukävelyä myös mentiin. Palloteltiin sählyä pelaillen, palloa lieritellen ym.

Tässä myös pienemmät eli lokit ja sammakot tekevät Inno-norsun ohjeiden mukaan! Myös mm. koripalloa pelailtiin 😀

Puolapuille sai kiivetä kun kasvattaja oli vieressä ja patja alla 😊



Liikuntaa mahtuu myös jumppasalin ulkopuolella kaikkiin päiviin sisällä ja ulkona! Katsokaa näitä hellyyttäviä ratsastajia..pienimmätkin tohkeissaan mukana 😍

Pihalla on juostu, tasapainoiltu, pelattu palloa ja kiipeilty telineeseen. Tässä oli lapsilla ja kasvattajalla kiva mielikuvitusleikki laivan kyydissä, myös laivalaulua laulettiin 😊🚢

Päiväpiiri
Kahden viikon aikana on yhteisessä päiväpiirissä toteutettu syksyteemaa, lasten mielenkiinnonkohteita, kaveritaitojen opettelua, on ollut suujumppaa, loruteltu ja laulettu, soitettu soittimilla. Oman kuvan on saanut viedä päiväkotitaloon, nimiä on taputeltu. Karhuperheen saari on saanut vihdoin syksyiset sävyt 🍂🍄


Muutaman päivän tauon jälkeen lehdet lentää-laulua oli super kiva leikkiä huivien kanssa tällä viikolla🤩 Kapuloilla on soitettu laulua huu-sai-sai ja jäniksellä pitkät korvat. Muita laulettuja lauluja ja loruteltuja loruja ainakin nämä: mitä kissa sanoo, pikku koira laulaa, kaksi pientä peikkolasta (myös sateenvarjon alla leikkiä leikitty), faaraon kissa, isoisän navetta, bussilaulu, hälytysajoneuvot, siililoru, tule ystäväksi näin ja uusi viikonpäiväjumppa/ loru. Katsotaan jos vaikka seuraavalla viikolla kuvaisimme viikonpäivälorua teille tänne pedanettiin.

Kuvia käytämme monessa toiminnassa oppimisen tukena! Kuvien sijaan voi olla myös vaikkapa eläinleluja kun lauletaan eläinaiheisia lauluja 😊 Nämä peikot ovat mukana mm. kun lauletaan/leikitään laulua: kaksi pientä peikkolasta.

Olemme tuoneet myös päiväpiiriin metsämuskarissa käytettyä "kärpässienisateenvarjoa". Lapset menivät taas innoissaan ison kärpässienen alle sadetta pakoon.

Narulla pyykkipojissa on ollut ripustettuna laulu- ja lorukuvia. Näistä myös lapset ovat aina välillä saaneet esittää toiveita. Tällä viikolla otimme laululeikin: tule ystäväksi näin, ja lisäksi kaveritaitoja käsiteltiin kuvin. Tämä nostetiin tärkeäki teemaksi ryhmässä, sillä aina kaveria ei vielä osata lähestyä sopivalla tavalla. Tämä on osa normaalia kasvua ja kehitystä, aikuista tarvitaan taitojen opettelun tueksi vielä paljon.

Perjantaina perustimme oman orkesterin, ja lapset saivat valita oman soittimen. Annoimme tahtia laululle "Syksy tulla saa", ja toivotimme syksyn tervetulleeksi ☺️ Välillä nostimme käsiä ylös ja heiluimme tuulen mukana.

Halinalle
Ryhmän vanhimmat eli "norpat" pääsevät aina välillä Halinallekerhoon. Halinallen kanssa opetellaan isojen juttuja, eli vähän harjoitellaan niitä taitoja, joiden opettelua jatketaan sitten isojen ryhmässä. Näitä ovat esimerkiksi: työskentelytaidot ryhmässä (oman vuoron odottaminen, ohjeiden kuuntelua ja noudattamista, toiminnan tekemistä alusta loppuun), värien tunnistamista ja nimeämistä, kokojen vertailua, oman nimen tunnistamista, pelien pelaamista. Muodostetaan kuvista kaksi-kolme-sanaisia lauseita..Kaikenlaista voidaan harjoitella. Halinallen sisältöön vaikuttavat myös sen hetkisten lasten tarpeet ja tavoitteet. Joskus saattaa esimerkiksi painottua erityisesti puheen kehityksen tukeminen. Aina on tutut jutut: aloitus nallea halaamalla ja nallen ojentaminen kaverille, nallen pukeminen värinopan näyttämillä vaatteilla/väreillä, suujumppatarina kuvakorteilla ja lopetusleikki nallen kanssa lorutellan käsistä kiinni pitäen - ja viimeiseksi lapsi saa valita haluamansa leiman käteen. Joskus Halinallessa saattaa vierailla lapsia muistakin pienryhmistä.

Kahden viikon aikana ollaan vasta tutustuttu Halinallekerhoon, mutta kivasti jo menee! On nimetty värejä nallen vaatteita pukien, ongittu tai sormin noukittu oma nimi "lätäköstä" ja syötetty leikkimielisesti sammakolle. Suujumppatarina ja aloitus sekä lopetus on sisältynyt myös. Työskentelytaitojakin siis kovasti harjoitellaan, niinkuin jokaisella kerralla.


Pienryhmissä ja yhteisissäkin hetkissä on leikitty lorupussileikkiä syksyloruilla ja ryhmän omalla lorupussilla tutuilla loruilla. Sanapussia on myös leikitty samalla tavalla lorutellen: "kuka saa, kuka saa, sanapussiin kurkistaa, tillin tallin tömpsis!". Pussista on nostettu tällöin kuvakortteja, joita on nimetty ja taputettu: "DI-NO-SAU-RUS!". Lisäksi on luettu kirjoja - ryhmässä onkin hyvä valikoima kirjoja meidän pienille. Kirjoja on myös lasten saatavilla heidän tasollaan yllin kyllin.




Tässä vielä kuvia muista leikeistä ja touhuista parin viikon ajalta! Leikkien lisäksi on mm. lajiteltu värikkäitä kaloja/mereneläviä purkkeihin, muovailtu ja maalattu.



Perjantaina lapset saivat maalata omaa taidetta eri välineillä, taustalla soi klassinen musiikki 🧑🎨


Me kasvattajat olemme vähitellen muokkailleet ryhmätilaamme, aina kun aikaa siihen vähän jää. Tavoitteena on ollut mm. tiloja rajaamalla rauhoittaa ympäristöä, vahvistaa pitkäkestoista sitoutumista leikkeihin, saada lisää innostavia tiloja pienryhmille ja saada lisää kodikkuutta. Lisäksi otamme vähitellen ryhmän yhteiseksi leikkiteemaksi kotileikkiä/ruokaleikkiä, jossa yhdessä kokkaillaan erilaisia ruokia, maistellaan ja maistatetaan ruokaa esimerkiksi nallella. Kotileikkiin liitetään myös tuttu nallen kokkauslaulu ja nalle hahmoja 😊 Yhtenä tavoitteena on herätellä lasten kiinnostusta ruokiin ja jospa jossain vaiheessa rohkeammin maisteltaisiin oikeitakin ruokia 😊

Vielä ryhmätila ei ole niin valmis ja siisti, että tästä viitsisi kuvaa teille ottaa, ehkä sitten myöhemmin, ja vanhempainillassa näette 😊

Lasten nukkuessa pääsemme hetkeksi irtautumaan erilaisiin valmistelu -ja suunnittelutöihin. Opettajalla on paljon myös kirjaamistöitä koneella. Tässä valmistuu ryhmälle uutta synttäri kakkua ja ensi viikon olympialaisiin häntäpalloja 🤩🏃🏻♀️🤸🏻♀️🥇 Myös tätä pedanettiä on päivitelty lasten nukkuessa.

Oikein hyvää viikonloppua, nähdään taas ensi viikolla 🌞
Kommentit
Kirjaudu sisään lisätäksesi tähän kommentin