OKLS1119 itsenäiset kesäopinnot 2026

Itsenäisesti suoritettavan opintojakson kuvaus

Itsenäisesti suoritettava OKLS1119 Oppiminen ja ohjaus 3: Arviointiosaamisen kehittäminen ja oppimisen tuki -opintojakson kokonaisuus:
  1. Tentti (luennot ja kirjallisuus)
    • teemana oppimisen tuki ja pedagogiset asiakirjat
  2. Opintotehtävä osa 1 (arvioidaan hyväksytty-hylätty), osa 2 (arvioidaan 0-5) ja osa 3 (hyväksytty - täydennettävä)
    • teemana arviointi
    • opintotehtävää varten tehdään opettajan haastattelu

Jakson arviointi:
  • Tentti 0-5 (40% kokonaisarvosanasta)
  • Opinotehtävä 0-5 (60% arvosanasta)

Ohjeet tenttiin ja opintotehtävään löydät vasemmalta valikosta. Lisäksi jaksolla on käytössä Moodle-ympäristö, jossa tentti tehdään ja jonne opintotehtävä palautetaan. Tämä avataan kesäkuun alussa näkyviin jaksolle ilmoittautuneille.

Kesäsuoritusten takaraja on 31.8.2026. Tähän mennessä tulee olla suoritettuna tentti ja palautettuna opintotehtävä.

Huom. opintotehtäviä aletaan arvioimaan vasta syyskuussa. Jos haluat opintopisteet merkittäväksi tietylle kuukaudelle, opintotehtävä tulee palauttaa viimeistään sen kuun viimeisenä päivänä (esim. lukuvuodelle 2025-26 pisteet haluavan tulee palauttaa heinäkuun loppuun mennessä), vaikka varsinainen arviointi tehdään vasta syyskuussa. Myös tentti tulee olla tehtynä siihen mennessä (heinäkuulle pisteet haluavan siis tulee tehdä tentti joko kesä- tai heinäkuussa).

Kesän opintosuoritusten yhteyshenkilönä Marja Mäensivu (marja.f.maensivu@jyu.fi). Huomioithan, että heinäkuu on lomakuu, joten yhteishenkilö ei ole tavoitettavissa eikä vastaa jaksoa koskeviin kysymyksiin silloin.